Martinický skokový souboj Jirků se opět opakuje

Martinický skokový souboj Jirků se opět opakuje

Stejně jako v předešlých dvou ročnících Velké ceny Martinic, která se pravidelně koná v blízkosti svátku Jiřího, se právě nositelům tohoto jména daří v hlavních martinických soutěžích nejvíce. Napoprvé byli na stupni vítězů pouze Jirkové – Luža, Hruška, Skřivan.

Jiří Skřivan Jiří Skřivan

V loňském roce zvítězil ve Velké ceně pro změnu Jiří Hruška následovaný Jiřím Skřivanem – pouze na třetí příčku se vklínil Zdeněk Žíla. A v generálce na letošní Velkou cenu Martinic na stupni ST** se opět o nejlepší pozice podělili zmínění dva Jiří – ovšem s tím rozdílem, že Hruška uvolnil stupeň nejvyšší Skřivanovi. Ten s klisnou Kallisto dokončil bezchybně v čase 37,22, což bylo o více jak pět sekund rychleji, než Jiří Hruška s valachem Espri 2. „V rozeskakování jsem přitom zas tak moc nespěchal – jen jsem Kallisto nechal v klidu cválat. Včera měla volný den, a tak je plná energie,“ uvedl Skřivan. „Parkur byl postaven velmi pěkně a prověřil aktuální formu jezdců a koní. Kdo zítra nemá ve Velké ceně co dělat, ten to dnes poznal. Myslím, že se určitě pár jezdců odhlásí,“ dodal vítěz.

Také druhý umístěný jezdec Jiří Hruška byl s obtížností sobotní „generálky“ spokojen. „I když někteří koně častěji chybovali, bylo opravdu hodně těch, kteří dokončili jen s jednou chybou, a tak se určitě stavitel kurzů Eduard Petrovič ničeho nezalekne a Velkou cenu postaví náročností na odpovídající úrovni,“ podotkl Hruška. Ten v sobotním parkuru sedal i svoji stájovou jedničku Arista-Z, s ním ovšem po překonání šesti překážek vzdal. „Chtěl jsem, aby se Aristo-Z jen proběhl po parkuru. Je teprve začátek sezony, jsou to naše vůbec první letošní venkovní závody, a tak není důvod jej zbytečně před nedělním vrcholem unavovat,“ dodal Jiří Hruška, jenž by rád zopakoval loňský výsledek a vítězství ve Velké ceně Martinic obhájil. Také Jiřího Skřivana diváci mohli sledovat hned se dvěma koňmi. Tím druhý byla klisna Vive la Vie´s Quanina. „Koupil jsem jí teprve před třemi měsíci v Holandsku a věřím, že jednou bude chodit nejvyšší soutěže. Dnes jsem jí chtěl otestovat, jak se jí bude dařit na středně těžkém parkuru, ale rozhodně s ní letos neplánuji startovat v nedělních kvalifikacích Skokového poháru České pojišťovny. Je teprve osmiletá, a tak má ještě čas,“ uzavřel Skřivan.

Velkého úspěchu dosáhla v sobotu juniorská jezdkyně Tina Šalková s Torem 1. Ta byla jednou ze šesti postoupivších do rozeskakování a čas 42,22 jí zajistil i přes jednu chybu krásné třetí místo. Její vrstevníci startovali především v soutěžích s překážkami o 20 centimetrů nižšími (L**) zařazených do Kolowrat Junior Cupu. Ty se v sobotu jely na styl, a jelikož jich bylo bezmála pět desítek, museli být dle pravidel rozděleni do dvou oddělení. V tom prvním vyhrál s hodnocením 9,5 bodu Jiří Tměj s Corsikou Mag Centrum. Právě tento jezdec loňské bodování s přehledem zvítězil s výrazným náskokem. Hned úvodní závod na styl však ukázal, že mu jeho soupeři zadarmo nic nedarují. V druhém oddělení totiž zvítězila Kateřina De Jagerová s koněm Cassio 17, jež obdržela jednu z doposud nejvyšších známek – 9,7. „Jsem sama překvapena, že mě styloví rozhodčí ohodnotili tak vysoko. Vloni jsem Kolowrat Junior Cup ještě příliš často nejezdila a soutěž na styl jsem absolvovala vůbec poprvé,“ prozradila Kateřina De Jagerová. Ta ještě v předešlé sezoně spadala do věkové kategorie dětí. Bude tak zajímavé sledovat, jak si povede v dalších kolech. „Zatím nemám přesně rozmyšleno, jakých Skokových pohárů se zúčastním. Určitě bych ale nechtěla chybět na Ptýrově,“ konstatovala jezdkyně. Výsledky všech soutěží najdete na www.skokovypohar.cz.

FOTOGALERIE najdete v KLUBOVNĚ, sobotní přímo zde.