Marek Klus vítězem ČSP Velké ceny Brna 2015

Marek Klus vítězem ČSP Velké ceny Brna 2015

Český skokový pohár 2015 má za sebou již druhé kolo. Tím se stala Velká cena Brna, která se po třech letech vrátila na své domovské kolbiště v ulici Veveří. Z prvenství v ní se nakonec radoval vítěz loňského ročníku tohoto seriálu Marek Klus.

Ve Velké ceně Brna se z vítězství radoval Marek Klus v sedle Lordany. Foto: Josef Malinovský
Ve Velké ceně Brna se z vítězství radoval Marek Klus v sedle Lordany. Foto: Josef Malinovský

Pořadatelé z TJ Moravan Brno a Jezdecké školy Smékal se na návrat brněnské Velké ceny, která předešlé dva roky hostovala v Olomouci, pečlivě připravovali. Obrovským zadostiučiněním tak pro ně jistě byl plný areál diváků, kteří se přišli podívat na vrchol těchto třídenních závodů i přes ne zcela vlídné počasí s častými dešťovými přeháňkami. Odměnou všem pak byly obdivuhodné sportovní výkony jezdců a koní, jež nepostrádaly napínavé, emotivní, ale i zábavné chvíle. O zábavu se postarala především vložená soutěž Auto a kůň, jejímž vítězem se stal Jakub Šalek. Pro tohoto jezdce to přitom nebylo první nedělní vítězství. Přemožitele nenašel již v dílčím finále Amateur Tour. „Merra je moc pozorný kůň. S mojí sestrou Tinou skákala středně těžké parkury, takže by asi byla velká ostuda, kdybych s ní nedokončil čistě parkur s výškou pouhých 110 centimetrů,“ konstatoval Jakub Šalek.

Velké ceně Brna předcházela ještě finálová soutěž brněnského kola dalšího rámcového seriálu – Czech Junior Cupu – určeného pro jezdce do 18 let. V něm ukázala svým soupeřům záda Denisa Vegrichtová s Jettou. Podobně jako Matouš Kořínek s Chique překonala všechny nástrahy základního parkuru i rozeskakování bez penalizace. Ve prospěch Denisy však hovořil nejkratší čas. „V porovnání s prvním kolem v Martinicích, kde jsme s Jettou skončily druhé, mi v Brně parkury nepřipadaly tak obtížné. Kolbiště je tu menší, ale moc jsem si zdejší závody užila,“ prozradila Denisa Vegrichtová.

Na start Velké ceny Brna s výškou překážek 145 centimetrů se postavilo rovných 30 dvojic. Zatímco pro sedm z nich bylo překonání celého kurzu nad jejich síly, pětice jezdců a koní postupovala do finále určeného deseti nejlepším startujícím bez bodového zatížení. Druhá polovina postoupivších si nesla nevýhodu čtyř trestných bodů za jedno poboření skoku. Jak se ovšem později ukázalo, ani to nebylo překážkou dostat se až na stupeň vítězů. Zopakovat bezchybný výkon ze základního parkuru se např. nepodařilo vítězovi prvního kola ČSP v Martinicích Vladimírovi Treterovi. Ten ve finále chyboval dvakrát a stejný osud čekal i Jiřího Lužu s Verdim-S či Barboru Vojtkovou s Calupem. Naopak jiné tři dvojice finále překonaly s nulou na bodovém kontě a posunuly se vzhůru ve výsledkové listině. Nejvíce muselo jedno shození z úvodu soutěže mrzet Denisu Bittnerovou s Vanessou 5, jelikož ta předvedla vůbec nejlepší finálový výsledek. Takto se musela spokojit s bronzovou pozicí. Druhé místo ukořistil velmi zkušený Jaroslav Jindra s Ascobarem, jenž stejně jako Marek Klus s Lordanou 1 nezaváhal ani jednou. Ascobar bohužel nepatří mezi nejrychlejší koně, a tak na Loradnu 1 ztrácel v cíli téměř pět sekund. „Kvalita jezdců a koní byla v Brně opravdu vysoká – dorazili téměř všichni, kteří byli na předních pozicích v Martinicích. O to více jsem rád, že se mi dnes podařilo zvítězit. Lordana skákala fantasticky, i když občas jsme měli štěstí. Ale to k tomu patří! Vyšlo nám to, máme prvních 15 bodů a budeme bojovat opět až do konce. Při dalším kole v Ostravě určitě nebudeme chybět,“ uvedl Marek Klus, pro něhož je jedním z letošních cílů se znovu kvalifikovat až do velkého finále Českého skokového poháru. Jenže do něj vede ještě dlouhá cesta složená z celkových 12 kvalifikačních kol. Příští zastávkou se stane Velká cena Ostravy pořádaná ve dnech 15. až 17. května. Ještě před tím si zájemci budou moci vychutnat zkrácený televizní záznam Velké ceny Brna. Odvysílá jej sportovní kanál České televize – ČT Sport ve středu 6. května od 14.00 hodin. Další informace najdete na www.ceskyskokovypohar.cz.