Marek Klus ovládl 13. finále Českého skokového poháru

Marek Klus ovládl 13. finále Českého skokového poháru

Finálovou soutěží pro čtyři nejlepší jezdce se střídáním koní vyvrcholil již třináctý ročník Českého skokového poháru. V Hořovicích se v neděli 28. září ve velkém finále utkali Aleš Opatrný (Balou 1), Jiří Skřivan (Zembla), Josef Pařenica (Aquito) a Marek Klus (Good Girl). A právě poslední zmíněný, nováček finále, dosáhl na vítězství.

Nový vítěz finále Českého skokového poháru Marek Klus. Foto: Kateřina Návojová
Vítěz finále Českého skokového poháru Marek Klus. Foto: Kateřina Návojová

Již od předposlední Velké ceny konané v Olomouci, kde Marek Klus výrazně zabodoval, doufal, že by se mohl do velkého finále podívat. Stále ho však neměl jisté a s určitostí o něm rozhodl až při sobotní hořovické Velké ceně, kterou zajel bezchybně a skončil čtvrtý. Jak sám řekl, už samotná účast ve finále byla pro něj malým vítězstvím – posléze však přišlo i to celkové. „Jsem hrozně nadšený, bylo to výborné. Nejméně dobrý pocit jsem měl z parkuru s Aquitem, ale nemohu říci, že by byl nejhorší. Jen jsem s ním startoval jako poslední a věděl jsem, že bezchybná jízda znamená jisté vítězství,“ prohodil Marek Klus. Nakonec přeci jen chyboval a v jednom z nejnapínavějších finále v celé historii Českého skokového poháru rozhodoval o prvním místě čas. Rychleji nakonec v součtu dokončil právě Marek Klus. „Já na to moc nemyslel, ale kolega ze stáje Martin Řezníček na mě po chybě křikl, ať trochu přidám. Na to jsem reagoval, ale stejně jsem si na poslední skok dostatečně zpomalil. Jakákoliv další chyba by mě posunula až na třetí místo, s Alešem bych nemohl mít lepší čas,“ doplnil vítěz, který si připsal bezchybný výkon s Balou 1, chybu s Good Girl i Aquitem a dvě shození se Zemblou. „Nakonec to bylo lepší, než jsem s ním čekal. Začátek se vydařil, pak jsem dostatečně nepodržel v trojskoku a naopak jsem mu dal více prostoru na následujícím oxeru, kde přišla druhá chyba. Ta mě mrzí a ještě více by mě mrzela, kdybych kvůli ní nevyhrál,“ popsal Marek Klus. S šestnácti trestnými body dokončil nakonec druhý Jiří Skřivan. Ten měl však vítězství téměř nadosah a mohl o něm rozhodnout již v začátku čtvrté série. V sedle koně Balou si mohl dovolit i jednu chybu, díky dobrým jízdám s předchozími koňmi, a vyhrál by. Na konto si však připsal 8 trestných bodů a čekal tudíž na odpověď ostatních jezdců. Třetí dojel Aleš Opatrný, kterému se nevydařila jízda se Zemblou a 12 trestných bodů ho rázem dostaly níže. Nepomohly mu ani dvě bezchybné jízdy, neboť s Good Girl inkasoval 8 trestných bodů. Čtvrtou příčku obsadil vedle Marka Kluse druhý nováček finále Josef Pařenica.

Velkému finále se střídáním koní předcházela ještě finále Equiservis Amateur Tour a Czech Junior Cupu. Dvacet nejlepších amatérů se utkalo na parkuru stupně L* (115 cm) s rozeskakováním. Do něj postoupila po bezchybné jízdě přesně polovina startovního pole a nejlépe si s ním poradila Karolína Javorská se Singapore. Druhé místo obsadila nejlepší v žebříčku Dana Pinkavová, která sedlala klisnu La Cora 1. Elitní trio na stupních vítězů doplnila olomoucká Barbora Juřenová a Remarque.

Finále pro juniory se uskutečnilo ve dvou kategoriích. V obou se představilo dvacet nejlepších jezdců z kvalifikací a desítka postupovala do finále. Tam v případě rovnosti bodů rozhodoval lepší čas finále. V mladší skupině pro jezdce ve věku 12 až 14 let zvítězila s nulou na kontě Pavla Benešová s Asteres. Mezi staršími jezdci do 18 let si vítězství po loňském druhém místě vysloužila Nina Kaločová s Ebony. Jezdkyně nastupovala do finále jako poslední a nikdo z jejích soupeřů nezajel obě kola bezchybně. Toho Nina Kaločová dokázala využít a svojí bezchybnou jízdou i ve finále si dojela pro celkové vítězství.

Zajímavé a divácky velmi atraktivní finále pro nejlepší čtyřku se střídáním koní zakončilo třináctý ročník extraligového seriálu Český skokový pohár. Pořadatelé tak budou vše připravovat, aby další rok byl minimálně tak úspěšný jako ten letošní. Jeho vyvrcholení si můžete připomenout v 90minutovém sestřihu, který odvysílá Česká televize na kanálu ČT Sport v úterý 7. října od 19.30 hodin. Další podrobnosti o Českém skokovém poháru najdete na www.ceskyskokovypohar.cz.