Loučení s karlovarskou dostihovou sezonou již tuto neděli

Loučení s karlovarskou dostihovou sezonou již tuto neděli

Polovina srpna nepřipomíná pouze blížící se konec prázdnin, ale zároveň loučení s karlovarskou dostihovou sezonou. Tu letošní stotřináctou, bohužel ochuzenou o další tři původně plánované mítinky, zakončí tuto neděli 19. srpna Cena Masise – Cena spol. Charvát Group, s.r.o. (II.kat., 1.200m). Dostih, v němž mnohdy své kvality poodhalí budoucí šampióni klasického ročníku, se jako důležitý srovnávací test dvouletých koní běhával již na sklonku osmdesátých let minulého století.

Hrdina loňské Ceny Masise -podceňovaný Decorus. V neděli budeme znát jméno dalšího vítěze.Hrdina loňské Ceny Masise -podceňovaný Decorus. V neděli budeme znát jméno dalšího vítěze.

 

Od roku 1994, kdy se Cena Masise přestěhovala z centrálního závodiště ve Velké Chuchli, je s výjimkou několika mála let pravidelnou součástí dostihového kalendáře v lázeňském městě. Dostih pojmenovaný po jednom z nejlepších koní české historie, držiteli titulu Kůň 20. století a v neposlední řadě významném plemeníkovi, přilákal na start devět aktérů.

U plnokrevníků nejmladší věkové kategorie není jednoduché odhadnout favorita a tak letošní ročník, který se bude muset obejít bez ženského jezdeckého obsazení, opět není výjimkou. Napajedelský odchovanec RENNY STORM (ž.P.Foret) trenéra Tomáše Váni prozatím ve všech třech startech předvedl nejlepší výkony. Po triumfu ve třetí kategorii, pátém místě ve druhé a po vítězství v bratislavském jedničkovém testu si právem říká o velkou pozornost.

Úřadující trenérský rovinový šampión Luka naposledy vyhrál Cenu Masise před dvěmi lety s klisnou Ninou Directou, tentokrát by na plný zásah mohl pomýšlet díky hnědce WOOLFILLY (ž.J.Rája). Debut ve třetí kategorii proměnila ve vítězství, v dostihu o stupínek lepším doběhla čtvrtá a v bratislavské „jedničce“ jí patřilo 2.místo. Nejúspěšnější žokej Ceny Masise Martin Srnec by mohl ke svým třem plným zásahům z dřívějších let přidal další. Bude v sedle ADÉLY, která svůj zatím poslední start proměnila ve vítězství. Podobné tipování s ohledem na vydařené, a tudíž vítězné běhání , platí v případě hnědáka IAVE NOC, jehož partnerem bude čerstvý derby vítěz Jiří Chaloupka.

Počítat musíme také se svěřencem trenéra Šavujeva BILGE KAGAN (ž.M.Zatloukal). Tmavý hnědák se v Čechách uvedl dvěmi 2.místy ve třetí a druhé kategorii a může se opřít o zahraniční zkušenosti v listed dostihu. Bělka ZORAYA LUNA (ž.J.Pavlíček) má na svém kontě sice pouhý jeden start ve trojkové společnosti, ale vítězný. S předchozími umístěními a tudíž s plnými šancemi do dostihu nastupují tuzemští odchovanci CHEMIK (ž.L.Kasal) a SHERRIDON RISK (ž.J.Verner). Největším otazníkem zůstává klisna AMFORA (ž.D.Andrés), kterou čeká životní debut.

Ani v druhém nejvýše hodnoceném dostihu odpoledne, v Ceně spol. DS Pegas (II.kat.,2.000m), nebudou mít sázející tip na favorita ulehčený. Jednou z nejvýraznějších osobností v jedenáctihlavém poli bude ryzka ORPHAN (ž.J.Rája). I když se jí od triumfu v loňském Oaks tolik nedaří, může se i pro tentokrát opřít o prověřenou třídu. O příčky nejvyšší by měli usilovat spolehliví a prověření SKARABEUS (ž.P.Foret), DEVIL´S STAR (ž.J.Chaloupka), FLAME VARIO (ž.L.Kasal), PUMPKIN (ž.J.Verner) i populární klisna OLD STORY (ž.M.Zatloukal). Zajímavé duo SIGNORELLA (B.Murzabayev) a SWEET DUCKY (ž.J.Pavlíček) posílá do dostihu trenér Šavujev, jehož tři svěřenci před dvěmi týdny zcela ovládli Cenu města Karlovy Vary. Při příznivém průběhu a vzrůstu aktuální formy by o dotované příčky mohli usilovat neúnavní čekatelé na nejlepší umístění SMITH AND WESSEN (ž.G.Hind) a LAILAH (žk.M.Mach).

Program:

14.30   Handicap JANDA BLOODSTOCK (IV kat., 1600 m)
15.00   Cena spol. MAENTIVA (III kat., 1600 m)
15.30   Handicap BORS BŘECLAV, a.s. (III kat., 1400 m)
16.00   CENA MASISE spol. CHARVÁT GROUP, s.r.o. (II kat., 1200 m, dvouletí)
16.30   Cena JOCKEY CLUBU ČR ( III kat., 2400 m)
17.00   Cena spol. DS PEGAS (II kat., 2000 m)
17.30   Cena spol. DS PEGAS (II kat., 2000 m)