Letošní Velká pardubická bude nabita vzrušením

Letošní Velká pardubická bude nabita vzrušením

Letošní 123. Velká pardubická s Českou pojišťovnou opět nabídne napínavé souboje a atraktivní jména koní i jezdců. Podobně jako v roce 2012 se bude hrát o několik rekordů. Třeba o nejstaršího vítězného žokeje, úspěch druhé ženy trenérky nebo o vyrovnání rekordu legendárního Železníka.

Váňa a Tiumen - Foto: Petr Guth
Váňa a Tiumen – Foto: Petr Guth

O letošní Velkou pardubickou byl nebývalý zájem mezi tuzemskými a především zahraničními stájemi. Do dostihu se přihlásilo celkem devatenáct koní z Irska, Velké Britanie, Francie či Slovenska, zbývajících dvaačtyřicet je z tuzemských stájí. Dodatečných přihlášek využila původem francouzská klisna Folie d´Ocean, resp. její majitel Mika Hakkinen. Tato kobylka se ale na start Velké letos nepostaví. Na poslední chvíli se objevilo i jméno sedmiletého Al Jaze, který se kvalifikoval v září a podle slov trenéra Jana Blechy jde sbírat hlavně zkušenosti.
Ve startovní listině se objevuje jednadvacet jmen. Nechybí loňská vítězka Orphee des Blins, Tiumen, Trezor, Klaus, Budapest, Kasim či již zmiňovaný Al Jaz a další. Naopak tu nenajdeme např. vloni druhého Ronina či zkušeného Valldemosa. Jeho stálý jezdec Dušan Andrés tak podle očekávání ve Velké pardubické povede osmiletého Nikase. Ze zahraničí do Pardubic míří tři koně z Irska, jeden z Velké Británie a jeden ze Slovenska. Do Pardubic se vrací také vítěz z Liverpoolu a loňský partner Trezora Liam Treadwell, který v dostihu osedlá devítiletou bělku Sešlost.
„Velká pardubická je skutečně fenomén, který láká celý dostihový svět. Počet koní na startu letošního ročníku svědčí o tom, že jde o skutečně kvalitní a prestižní dostih. I zahraniční stáje k nám posílají nejlepší reprezentanty a někteří se k nám i vrací,“ řekl ředitel Dostihového spolku a.s. Michael Skalický.
Dostih na 6 900 metrů, během kterého koně a jezdci musí překonat jednatřicet překážek včetně unikátního Taxisova příkopu, se běží o dotaci pět milionů korun. Je to možné i díky dlouholetému partnerovi, České pojišťovně. „Česká pojišťovna je letos již podvacáté hrdým generálním sponzorem Velké pardubické, jedné z nejslavnějších a zároveň nejobtížnějších steeplechase cross country v Evropě,“ říká Milan Beneš, člen představenstva České pojišťovny, a dodává: „Upřímně věřím, že naše podpora a tedy i jistota silného partnera pomáhá tomuto každoročnímu vrcholu dostihové sezony dále zvyšovat prestiž nejen v ČR, ale i v zahraničí.“ Česká pojišťovna je generálním partnerem Velké pardubické již dvacet let a do dostihu investovala už více než 100 milionů korun. Dotace České pojišťovny se od roku 1991 zvýšila z půl milionu na 4,8 milionu korun.
Celková prize money letošního ročníku Velké pardubické ale je pět milionů korun. Kdo si tuto dotaci rozdělí bude zřejmé až v neděli 13. října. Přestože je Velká pardubická unikátní dostih a v jeho průběhu se může stát cokoli, lze ve startovní listině už nyní objevit několik favoritů. Své fanoušky určitě bude mít loňská vítězka Orphee des Blins, která dokázala zvítězit nevídaným způsobem. Stylem start – cíl ji vedl žokej Jan Faltejsek. Ten letošní sezonu působí ve Francii, ale na Velkou pardubickou opět dorazí.

Ztížit cestu za vítězstvím se Orphee des Blins určitě bude snažit Josef Váňa st. Povede opět dvanáctiletého Tiumena. Pokud se jim podaří vyhrát, vyrovnají rekord Železníka. S ním Josef Váňa zvítězil v letech 1987, 1988 a 1989 a poté po roční pauze v roce 1991. Tiumen zvítězil v letech 2009 – 2011 a po loňském třetím místě by se teoreticky mohl na stupeň nejvyšší vrátit. Jeho jezdec Josef Váňa starší by se v tomto případě stal nejstarším vítězným žokejem tohoto dostihu. Jenže je tu třetí do hry. Tiumenův synovec Trezor. Ten zvítězil ve všech kvalifikačních dostizích ve kterých startoval. Jenže tak tomu bylo i vloni a nakonec svěřenec Hany Kabelkové Velkou pardubickou dokončil až na osmém místě. Letos jej místo anglického jezdce Liama Treadwella povede žokej Josef Bartoš. Slavnostní zahájení dostihového mítinku 123. Velká pardubická s Českou pojišťovnou začne v 11:00 hod. Už o půl dvanácté odstartuje první ze sedmi rámcových dostihů, včetně tradiční Ceny Vltavy či Ceny Labe. Samotná Velká pardubická odstartuje v 16:30 hod. a těšit se na ni mohou i diváci České televize. Vstupenky na závodiště jsou stále ještě k dispozici na www.ticketportal.cz.