Letní vyrážka u koní

Když se konečně slunce na obloze objeví po většinu dne a jeho teplé paprsky nás pořádně prohřejí, začíná období léta a vodních radovánek. Radost z tohoto ročního období nám většinou nezkazí ani všude obtěžující štípavý hmyz. Stačí mít po ruce repelent a je vyhráno… stačí to však i koním?

U nás se nejčastěji můžeme setkat s obtížným hmyzem jako jsou komáři, ovádi, muchničky, střečci, včely a vosy. Po bodnutí některým z těchto druhů hmyzu může u koní nastat alergická reakce neboli letní vyrážka.

Toto nejčastější onemocnění kůže koní je provázeno svěděním. Podle časového výskytu bodavého hmyzu je tato vyrážka v našich zeměpisných šířkách pouze sezónní a to od jara do podzimu.

Postižení koně bývají různé plemenné příslušnosti, různého stáří i pohlaví. Kousnutí bodavého hmyzu může způsobit problémy jako je narušení kůže v místě kousnutí a jeho možné následné zanícení, vznik bolestivých uzlů např. po kousnutí ovádem, přenášení nemocí, vznik možných alergií na kousnutí hmyzem.

U letní vyrážky se jedná o alergickou reakci na sliny nebo toxiny, které bodavý  hmyz  vpraví po kousnutí do kůže koně. Alergická reakce se nejčastěji projeví zánětem kůže, pro který je charakteristické zčervenání, tvorba velkých, plochých, kulatých otoků nebo vytvoření tzv. uzlů s či bez tvorby krust. Tento zánět kůže je provázen velkým svěděním, v důsledku čeho se koně koušou a škrábou. Následně pak dochází ke zhoršování a dalšímu poškození kůže v místě původního kousnutí hmyzu. Časté odírání či kousání způsobí v inkriminovaných místech až úplnou ztrátu srsti a žíní. Často se v těchto místech tvoří puchýře, které  jsou po prasknutí pokryty krusty. Tyto změny na kůži vedou k dalšímu svědění a kůň se tak škrábe stále více a více. Při rozsáhlém poranění kůže může být takto postižený kůň přes léto téměř nejezditelný.

Pro stanovení alergie na konkrétní hmyz je třeba provést vyšetření za pomocí roztoku hmyzího antigenu. Častějším však bývají seškraby či odebrání malého kousku postižené kůže.

 

Ochrana a boj s bodavým hmyzem začíná ještě dříve, než se tento malý nepřítel objeví ve vzduchu. Protože často bývá tato kožní alergie spjata se zdravím trávicího traktu koně, je třeba zajistit koni po celý rok dostatečnou, vyváženou a co nejpřirozenější výživu Omezit by se mělo nejen krmení bohaté na bílkoviny např. jarní tráva či vojtěška, ale měla by se i snížit dávka jaderného krmiva. Základem potravy každého koně má tvořit kvalitní luční seno, jádro podávat pouze v případě, kdy je třeba dodat energii pro výkon nebo růst. Existují již speciální směsi pro koně, které přímo trpí letní vyrážkou. Veterináři doporučují přidávání krmných doplňků s obsahem nenasyceným mastných kyselin např. ze lněného semínka, které mohou pomoci eliminovat projevy letní vyrážky.

 

Kromě krmné dávky je třeba koni upravit denní režim v závislosti na místních podmínkách a přítomnost jednotlivých druhů bodavého hmyzu. Koně je nejlépe zavést do stáje v době, kdy je bodavý hmyz nejaktivnější a to bývá nejčastěji při vysoké vlhkosti vzduchu. Stáj by měla být bezpečnou zónou před dotěrným hmyzem a toho lze docílit síťkami v oknech s nastříkanými insekticidy nebo ventilátory. Nevystavujte koně poblíž jiných hospodářských zvířat a držte je dále od stojatých vod, které jsou často líhništěm některých druhů hmyzu. Samotné koně nastříkejte repelenty, které předtím nejprve otestujete na malé části koňského těla, zda na ně kůň nemá alergickou reakci. Pro zastánce přírodní medicíny je používají vývary z octu, česneku či kvasnic. Koně účinně ochrání síťky proti hmyzu. Ať už  pouze na hlavu či uši nebo na celé tělo. S výběrem vám poradí v jakékoliv prodejně jezdeckých potřeb.

 

Pokud se i přes tato opatření objeví u koně alergická reakce je potřeba obrátit se na veterináře a vzniklou situaci s ním konzultovat. Postižená místa můžete chladit vodou či na ně nanášet protizánětlivé, chladivé a protisvědivé preparáty, které vám veterinární lékař doporučí. Existuje i řada bylin, které podporují udržení zdravé kůže. Jsou to kopřiva, kořen lopuchu a heřmánek.

Při rozsáhlém kožním poranění se u nás nejčastěji podávají kortikosteroidy, které rychle potlačí zánět kůže i svědění, avšak nevyřeší příčinu letní vyrážky.Kortikosteroidy podává pouze veterinář a to v závažných a rozsáhlých případech poranění kůže.

I u nás již najdete několik odborníků, kteří se zabývají alternativní léčbou a dosahují velmi dobrých výsledků při léčení nejen letní vyrážky a to např. homeopatiky, akupunkturou a dalšími metodami.