Letní cena klisen

Letní cena klisen

Karlovarské závodiště Hipodrom Holoubek s jedinečnou secesní tribunou, jeden z nejvzácnějších skvostů lázeňské metropole, se v neděli naladí do slavnostní atmosféry. Připomene si 120. výročí zahájení provozu.

Ke slavnostnímu předání areálu došlo právě 30. června 1899 za přítomnosti prezidenta klubu barona Schafflera, knížete Fürstenberga, barona Černína a městského radního Lea Mattoniho. V předvečer významné události kapelník Ernst Eberhart dokonce uvedl v kavárně Sanssouci svůj nový kvapík Karlovarské závodiště. Dráha patřila mezi nejlepší v tehdejším Rakousku-Uhersku a říkalo se, že je nejkrásnější ve střední Evropě.

V souvislosti s touto významnou událostí se v průběhu dostihového odpoledne zajištěného společností Maentiva pana Martina Bláhy chystá představení publikace „Příběhy lázeňských dostihů – 120 let závodiště Karlovy Vary – Dvory“.

Nabídce poskládané z šesti rovinových a jednoho překážkového dostihu vévodí 16. ročník Letní ceny klisen skupiny MAENTIVA.

Ze všech karlovarských dostihů má nejkratší historii. Dvoukilometrový test II. kategorie je srovnávací zkouškou výkonnosti starších klisen s tříletými, které se buď nedostaly na startovní listiny, nebo neuspěly ve významných chovatelských testech, České derby nevyjímaje.

Saše se na karlovarské dráze zatím dařilo při každém startu

Silnou dvojici do dostihu posílá trenér Tomáš Váňa. Loňské prvenství bude obhajovat Saša (ž.V.Korečková). O jejích kvalitách není pochyb – v minulém roce vyhrála šest dostihů včetně Velké ceny Prahy, slovenskou Cenu Whisky nebo Memoriál H.Petrlíka. Minimálně třetí místo z minulého roku by mohla napodobit Queentera (A.Florian).

Champagne Pink (žk.D.Liška) je na českém území nováčkem. Dosud běhala na francouzských drahách. Z pěti startů získala jedno 2. místo. Nezvítězivší hnědka by měla být zárukou dobrého výkonu. Jejím trenérem je v zahraničí mimořádně úspěšný Václav Luka ml.

Největší počet triumfů v tomto dostihu má na svém kontě žokej Jan Rája. Ke třem stávajícím může přidat další. Povede letošní dvojnásobnou vítězku druhé a třetí kategorie La Paix.

Čtyřikrát se naplno prosadila na provincích v testech třetí kategorie Golden Irene (ž.P.Foret). Neztratila se ani letos, když v Mostě dosáhla ve dvojkovém dvoukilometrovém dostihu na dotované místo.

Sedmiletá Vědma (ž.J.Andrésová) podává vyrovnané výkony, ale kromě spolehlivosti je známá i tím, že si libuje především na ultravytrvaleckých tratích. To dokázala před dvěma týdny 4. místem v Karlovarské dvojnásobné míli.

Čtyřletá Ummalquwain, kterou podpoří její stálý jezdecký partner ž.J.Verner, zatím čeká na první životní výhru. Výhodou je, že má zkušenosti s dostihy nejvyšší kategorie.

K odvážnému průlomu v dosavadní kariéře se chystá Derniera (ž.R.Koplík). Loňská vítězka čtyřkového dostihu poprvé zavítá do druhé kategorie a poprvé si také zkusí dvoukilometrovou trať.

Druhý český start absolvuje čekatelka na první kariérní vítězství Touche Finale (ž.K.Hlubučková).

V neděli si připomeneme ještě jedno významné jubileum. Cena společnosti CEESES s.r.o. bude v pořadí osmistým překážkovým dostihem konaným na zdejší dráze. Téměř neporazitelnou se zdá být trenérka Helena Vocásková, která přiváží hned tři šancové klisny.

Jak si na překážkách v sedle Sicili Pop povede jediná žena Dana Bořánková? Naváže na květnové pardubické prvenství Merella? Prodlouží Dylanka šňůru šesti vítězných jízd v řadě? Jak si naopak Barbra povede ve svém prvním životním startu? Počkejte si na závěrečný dostih odpoledne.

Sázky se do Dvorů vrátí sice až při červencovém Oaks, ale o příjemné zážitky se postará svým vystoupením Karlovarský symfonický orchestr. Přijďte si po roce opět vychutnat živou hudební kulisu. První tóny zazní před zahajovacím dostihem.

Program:

První hudební vstup KSO

14:30   Cena spol.MAENTIVA Partners Ltd. (III.kat., 1.400m)

15:00   Cena spol.MAENTIVA Management a.s. (II.kat., 1.600m)

15:30   Cena spol. MAENTIVA Cargo, a.s. (IV.kat., 2.400m)

16:30   16. LETNÍ CENA KLISEN skupiny MAENTIVA (II.kat., 2.000m)

Druhý hudební vstup KSO

16:40   Cena KARLOVARSKÉHO SYMFONICKÉHO ORCHESTRU (III.kat., 2.000m)

17:10   Cena spol.CCS spedition s.r.o. (IV.kat., 1.600m)

17:40   Cena spol. CEESES s.r.o. – 800. překážkový dostih na závodišti v Karlových Varech (steeplechase IV.kat., 3.200m)

Text a ilustrační foto: Marcela Kozová