Kvalifikační vítězství pro Universe of Gracie, žokej Faltejsek se čtyřmi výhrami

Kvalifikační vítězství pro Universe of Gracie, žokej Faltejsek se čtyřmi výhrami

Šestnáctka koní prošla bez potíží kurzem kvalifikačního dostihu pro 125. Velkou pardubickou s Českou pojišťovnou a zajistila si tak vstupenku do říjnového vrcholu sezony. V jejich čele je desetiletý Universe of Gracie, vedený trojnásobným vítězem Velké pardubické Janem Faltejskem. Žokej působící ve Francii si dnes zapsal celkem čtyři vítězství.

Vítězové první kvalifikace na Velkou pardubickou - Universe of Gracie a Jan Faltejsek
Vítězové první kvalifikace na Velkou pardubickou – Universe of Gracie a Jan Faltejsek. Foto: Milan Křiček

Universe of Gracie tak trochu připomínal bývalou partnerku žokeje Faltejska Orphee des Blins, když dostih absolvoval (až na chvilkové zaváhání) stylem start-cíl. V těsném finiši vrátil „porážku“ z úvodního pardubického mítinku Ribelinovi, když si vyměnili pořadí na prvních dvou místech. „Jsme maximálně spokojení. Universe of Gracie nás potěšil. Dneska nebyl cíl vyhrávat, ale Honzovi jsem řekl, že když to půjde, nemá mu v tom určitě bránit,“ říkal po dostihu trenér Jiří Kousek, který desetiletého valacha připravuje pro stáj BORS Břeclav. „Nabral sebedůvěru, běžel s chutí. Však si ho taky hýčkáme, děláme s ním hezkou, klidnou práci a on nám to vrací,“ usmíval se Kousek, který zároveň vyslovil přání, aby Jan Faltejsek zůstal v sedle Universe of Gracie i nadále. Spokojený byl i žokej. „On už vloni ukazoval, že zraje v koně pro Velkou. Dospěl, dozrál. Je to úplně jiný kůň,“ dodal Jan Faltejsek.

Universe of Gracie porazil o jeden a půl délky Ribelina, vedeného Pavlem Kašným a připravovaného trenérem Stanislavem Kovářem. „Dneska byl kůň vláčnější než minule, ale splnili jsme si, co jsme chtěli, splnili jsme kvalifikaci. A zase jsem si ho více osahal, vím o něm víc,“ hodnotil dostih Pavel Kašný. Třetí a čtvrtí se umístili svěřenci trenéra Antonína Nováka Ter Mill (ž. Michal Köhl) a Templář (ž. Josef Bartoš). Dobrou formu potvrdil i pátý Amaragon (Martin Liška). Kvalifikační dostih – 23. ročník Velké ceny města Pardubic dokončilo šestnáct z osmnácti startujících koní. Cesta vloni ve Velké pardubické stříbrného Al Jaze skončila na Popkovickém skoku, na Velké anglickém skoku měla problém Modena. Splněno pro start v letošní Velké pardubické tak mají kromě už jmenované pětice také Nebrius, Pareto, Cardam, Moula, Gauner Danon, Nikas, Lorain, Wild Danger, Kindly Boy, Valldemoso a Mlýn. V kvalifikaci nestartovali Trezor a Quatiki.

Druhým vrcholem dostihového mítinku byla generálka na červnový Zlatý pohár, steeplechase na 3900 metrů odběhnutá jako Dostih Ing. Jana Pernera podporovaný Správou a údržbou silnic Pardubického kraje. Odstartovalo do něj sedm koní, podle očekávání v něm nakonec zvítězil dvojnásobný vítěz Křišťálového poháru Luminátor. V sedle měl svého trenéra, žokeje Jaroslava Brečku. Přestože se z počátku dostihu drželi na chvostu startovního pole, nakonec zvítězili s přesvědčivým náskokem. Za nimi dokončili Stretton, Zeus, Noblefred Deruins, Sunshine of Gracie a Carinka. Ange Guardian byl zadržen.

Dařilo se žokeji Janu Faltejskovi. Zvítězil hned v úvodním dostihu dne, v souboji tříletých proutěnkářů na 2800 metrů, s debutujícím Northerly Wind trenéra Pavla Tůmy. Druhé vítězství si Faltejsek připsal hned v následujícím dostihu, kde byl angažován do sedla ostříleného Khalshaniho. A přestože měl tento bělouš zkušenosti s proutěnkami a klasickými steeplechase, dokázal se přesvědčivě prosadit i ve své první cross country. Připravil ho trenér Pavel Tůma. Hattricku Faltejsek dosáhl vítězstvím v kvalifikačním dostihu, další „čárku“ si ale zapsal už za necelou půlhodinu, když zvítězil v závěrečném dostihu s dalším svěřencem Jiřího Kouska Salient of Gracie. K tomu přidal ještě jedno druhé a jedno páté místo.

Dvou vítězství dosáhl Jan Kratochvíl, a to s Rabbit Wellem a No Time To Lose, který uspěl ve druhé klasické steeplechase dostihového dne na 3900 metrů. Devítiletý ryzák Rabbit Well je známý svými rozmary při startu, dnes však do dostihu – cross country na 4000 metrů odskočil bez problémů a bez vážnějších problémů i zvítězil. Je to jeho druhé letošní vítězství, připravuje jej Josef Váňa. Druhý dokončil Barateus, a to i přes velké problémy svého jezdce. Bulharský žokej Sertash Ferhanov se totiž po předposledním skoku udržel v sedle jen díky velké dávce štěstí a možná i díky kaskadérskému umění.

Po jednom vítězství mají Jaroslav Brečka s Luminatorem a také žokej Marcel Novák. Ten zvítězil v cross country na 3900 metrů v sedle devítileté hnědky Winky Winky připravované Lenkou Kvapilovou. Bylo to její první vítězství po třech dlouhých letech.

KVALIFIKACE