Kvalifikační premiéru sledovali i vítězové Velké pardubické z let minulých

Kvalifikační premiéru sledovali i vítězové Velké pardubické z let minulých

Průběh prvního dílu kvalifikačního seriálu na letošní 125. Velkou pardubickou s Českou pojišťovnou sledovali i vítězové tohoto legendárního dostihu z dob minulých. A ke každému z nich se váže rekord či kuriózní historka.

Foto: Martin Šabata
Vítězové Velké pardubické: zleva Libor Štencl, Josef Váňa, Vlastimil Knápek, Josef Vavroušek, František Vítek a ředitel Dostihového spolku Michael Skalický. Foto: Martin Šabata

Pozvání k setkání v nově otevřené kavárně na pardubickém závodišti přijal například jediný osminásobný vítěz v historii Velké pardubické Josef Váňa. Ten zvítězil čtyřikrát s Železníkem v letech 1987 – 1989 a 1991, s Vronskym v roce 1997 a třikrát s Tiumenem v letech 2009 – 2011. Josefu Váňovi chyběl v roce 2011 pouze jeden týden k tomu, aby se stal i historicky nejstarším vítězem Velké pardubické. Tento rekord doposud drží Vladimír Hejmovský z roku 1951, kdy mu bylo 59 let.

Naopak nejmladším vítězem se v roce 1956 stal Josef Vavroušek. Bylo mu 19 let, když zvítězil v sedle koně jménem Letec.

Na kuriózní vítězství zavzpomínal Libor Štencl. Ten zvítězil v roce 1993 v sedle Rigoletta. Byli jedinou dvojicí, která 103. ročník Velké pardubické dokončila. Dnes je kovářem a s humorem vypráví příběh o tom, jak jej jistá majitelka koní představuje svým přátelům jako toho, kdo „vyhrál omylem“.

Pozvání na setkání přijal i dvojnásobný vítěz František Vítek (Koran 1963 a Mocná 1965), který svými vítězstvími přerušil éru sovětských koní a také Vlastimil Knápek, který zvítězil v roce 1980 s polokrevným Simonem. Výsledek to byl možná překvapivý, ale Simon byl potomkem dcery vítěze Velké pardubické z roku 1951 Salvatora a k úspěchu v nejstarším dostihu kontinentální Evropy možná i předurčen.