Kvalifikaci na Velkou pardubickou ovládl Trezor

Kvalifikaci na Velkou pardubickou ovládl Trezor

Osmiletý hnědák TREZOR s žokejem Liamem Treadwellem v tropickém počasí opět ovládli Pardubice. Po triumfu v květnové kvalifikaci se mohla tato dvojice radovat i ve III. kvalifikaci na 122. Velkou pardubickou s Českou pojišťovnou. Dostih na 5800 metrů dokončili v čase 07:25.18 s výrokem lehce a nechali za sebou početné startovní pole plné favoritů. Trezor Lorinc

Slovenský den Slovenský den

 

Do dostihu odstartovalo celkem sedmnáct koní, čtyři z nich trenéra Josefa Váni. Ten do dostihu přihlásil i dvojnásobnou vítězku Velké pardubické a držitelku nejrychlejšího času tohoto dostihu SIXTEEN. Tato bílá královna krosových steeplerů, jak je někdy nazývána, se dlouhou dobu držela v čele startovního pole. Nejstarší účastnice kvalifikačního dostihu, v sedle s žokejem Josefem Bartošem, ale nakonec doběhla na sedmém místě. Na vítězného Trezora ztrácela 11 vteřin. Trezor je osmiletý tmavý hnědý valach ze stáje Epicos, z chovu SK Moszna.

Trezor LorincTrezor Lorinc

 

„Dnešní dostih jsem si velmi užíval a mám ohromnou radost, že se nám podařilo znovu vyhrát. Bylo to těžké, ale úžasné,“ komentoval své pocity po dostihu vítězný Liam Treadwell. „Jsem strašně ráda, opravdu moc, že to Trezor dokázal. Věděla jsem, že je na tom dobře, ale až v takový úspěch jsem nedoufala. Je to satisfakce pro celou naši maštal, ale zase na druhou se už teď bojím, aby byl Trezor v budoucnu zdravý. Teď bude odpočívat, pak tvrdě trénovat a pak – pokud bude v pořádku – náš čeká už „jen“ Velká,“ doplnila Liamova slova trenérka Trezora Hana Kabelková.
Do cíle jako druhý doběhl další velký favorit dostihu sedmiletý KLAUS(POL), který se do Velké pardubické kvalifikoval už v červnu čtvrtým místem v dostihu. Do jeho sedla se vrátil osvědčený žokej Jaroslav Myška. Třetí došla desetiletá hnědka ORPHEE DES BLINS(FR) v sedle s žokejem Dušanem Andrésem. Pro čtvrtého ASPIRANTa to byl první dostih sezony, ale společně s Ondřejem Velkem jej zvládli na výbornou. Pátý cílem prošel šestiletý HIPO JAPE s žokejem Jiřím Kouskem.
Dalšími účastníky, kteří dostih dokončili, jsou UNIVERSE OF GRACIE(GER), READY FOR SMILE a CABERNET. Naopak nedokončili NIKASKA, SORBETIERE(FR), IMÁGO, NIGHT KING(AUT), GRILIAS, BREMEN PLAN(POL) a LE JACKPOT(FR).
Nejvíce koní v startovním poli, celkem čtyři, měl trenér Josef Váňa, trenéři Radek Holčák, Stanislav Popelka a také trenérka Zdena Havlíčková postavili každý po dvou svých svěřencích.

Napínavé a dramatické byly ale i další rámcové dostihy.
Zahajovacím dostihem Slovenského dne – DNE REGIONŮ byla Cena firmy Šaravec a Ruč spol. s r.o., proutěné překážky, III. kategorie, na 3200 m vypsaná pro tříleté koně. Stylem start – cíl zvítězil hnědý valach LOKING trenérky Štěpánky Sedláčkové, v sedle s žokejem Jaroslavem Myškou. Favorizovaná PAULLINKA po pádu nedokončila a tak Lokinga do cíle doprovodili hnědák SIXTYSEVEN trenéra Josefa Váni v sedle s Josefem Bartošem a ryzák TORRES trenérky Petry Jirátové, v sedle s Janem Derychem. LOKING a SIXTYSEVEN se představili v červenci v Kolesách, kde dokončili druhý, resp. třetí. SIXTYSEVEN je bratrem vítězky Velké pardubické SIXTEEN, ovšem v jiné barvě. Dokončili ještě VIVIENNE OF GRACIE(GB), VARSAVIANA(POL), DANGEROUS IVAN(POL) a KATCHABA(USA). Zadrženi byli HEBAN(POL) a MR LOUISE.

Druhý dostih dne, Cena ZOO Dvůr Králové nad Labem, byla vypsaná pro čtyřleté koně jako steeplechase cross country IV. kategorie na 4000 metrů. Na startu bylo připraveno 11 koní, favority měli být HANDSOME JACK, HEGNUS a AGE OF LOVE. Nakonec po tuhém boji ale zvítězil OHIO trenéra Jana Blechy s jezdcem Josefem Sovkou, následován HEGNUSem trenéra Čestmíra Olehly v sedle s žokejem Jaroslavem Myškou a tmavým hnědým valachem SALUTI(POL) trenéra Stanislava Popelky, který měl v sedle žokeje Jana Korpase. Dále dokončili HANDSOME JACK(IRE), STROMBOLI, AGE OF LOVE(POL), NEBRIUS(POL), JAM TAKI(POL), BÁDEN a JOSARIAN(POL). Nedokončil CHIEFTAN(GB).

Kuriozně skončil třetí dostih – Cena pardubického deníku vypsaná pro pětileté a starší koně. Na start steeplechase cross country IV. kategorie na 3400 metrů se postavilo osm koní a přestože cílem proběhli čtyři z nich, cenu si neodnesl nikdo. Pro nedodržení kurzu byli totiž diskvalifikováni. Neoficiální pořadí bylo LOVELY, BALERÍNA, RARE DELIGHT(IRE) a CONCORT(GER).

Vítěz Ceny vinařského půlmaratonu a turismu v Pardubicích, steeplechase cross country IV. kategorie na 4500 metrů pro pětileté a starší koně byl dekorován bronzovou atletkou z olympiády v Londýně. Zuzana Hejnová ocenila sedmiletého hnědého valacha KASIMa v tréninku Přemka Kejzlara, vítězným jezdcem byl žokej Marcel Novák. S výrokem zadrženě porazil druhého šestiletého ryzáka RENARD ARGENTÉ trenéra Františka Zobala v sedle s jezdcem Liborem Šimůnkem a třetího sedmiletého tmavého hnědého valacha SAURONa trenéra a zároveň jezdce Martina Lišky. Dále dokončili STEVERO, VALIANT(GER), HEMAGÉ a HEATHER.

Do pátého dostihu dne, Ceny CHOVSERVIS a.s. Hradec Králové, nastoupilo deset koní. V steeplechase cross country III. kategorie na 3900 metrů pro čtyř a pětileté klisny zvítězila favorizovaná SORTINA v tréninku Jaroslava Votavy v sedle s žokejem Marcelem Novákem. Bělka SORTINA tento dostih vyhrála už vloni a nyní jen potvrdila, že je nadějnou steeplerkou. Druhá došla LOIRE, hnědka v tréninku Pavla Složila v sedle se Zdeňkem Bodlákem, třetí skončila hnědka RYANA trenérky Jany Junkové v sedle s Petrem Tůmou. Dcera slavné Registany REGINE(GER*) doběhla pátá, před ní ještě QUANTERA(GER). Pak už dokončila jen CREDITKA, nedokončili EMOTIONAL, POWER EVA(GER), GALANTERY(FR) a SUN BELINA(POL).

Cena společnosti IREL byla steeplechase cross country I. kategorie na 5200 metrů, vypsaná pro pětileté a starší koně. S výrokem BOJ zvítězil sedmiletý hnědý valach NIKAS, který se již v květnu kvalifikoval na 122. Velkou pardubickou s Českou pojišťovnou. Tentokrát měl v sedle jezdce Petra Tůmu. Jak prozradil při dekorování trenér Stanislav Popelka, bude se nyní s Nikasem plně soustředit na přípravu na Velkou pardubickou. Porazil osmiletého hnědého valacha KYSHANTY(GB), který patřil k favoritům. Svěřenec Františka Zobala měl v sedle Libora Šimůnka. Třetí dokončili sedmiletý hnědý valach AMARAGON s jezdcem Františkem Kovačíkem, v tréninku Pavla Odložila. Původně čtvrtá osmiletá bělka SEŠLOST s žokejem Josefem Bartošem byla diskvalifikována za nedodržení kurzu. Na čtvrtou příčku se tak posunula šestiletá ryzka CENNÁ PANENKA trenéra Radima Bodláka v sedle se Zdeňkem Bodlákem. Pátý došel šestiletý ryzák GLEAM(POL*) s žokejem Jaroslavem Myškou. Další startující WYONA(GER), CHERWICK a KINDLY BOY nedokončili.

Osmým dostihem dne byla Cena hejtmana Pardubického kraje, steeplechase cross country III. kategorie na 4200 metrů, byla podporována firmou Karel Hainz. V dostihu vypsaném pro čtyřleté a starší koně zvítězil sedmiletý hnědý valach ARABIAN GEM(IRE) v sedle s žokejem Jaroslavem Myškou s výrokem lehce, v tréninku Josefa Váni. Druhý doběhl šestiletý tmavě hnědý valach NIKAN trenéra a jezdce Františka Kovačíka, třetí se umístili pětiletý ZARIF(IRE) trenéra Josefa Váni s žokejem Josefem Bartošem. Dostih dokončili ještě PEINTRE ABSTRAIT(IRE), SHERARDO, EFEZJA(POL) a ČMAŇA.

Závěrečným dostihem byla steeplechase III. kategorie na 3900 metrů vypsaná pro čtyřleté a starší koně. Věnována byla jednomu z nejlepších a nejúspěšnějších překážkových koní celé historie českého turfu – Royal Mouginsovi. Cena Royal Mouginse byla podpořena primátorkou města Pardubic. Do dostihu odstartovalo deset koní. Zvítězil jeden z favoritů, sedmiletý hnědý valach FRASINI(GB) trenéra Vladimíra Vinklárka v sedle s žokejem Marcelem Novákem. Druhý doběhl TARO(POL) z tréninkové stáje Josefa Váni s žokejem Josefem Bartošem, třetí šestiletý ryzí valach SPIKE trenéra a jezdce Františka Kovačíka. Dále dokončili BAMBINA(POL), SAPFÓ a SMOKER(POL).

Podle počtu vítězství si z žokejů si v rámci Slovenského dne – DNE REGIONŮ nejlépe vedl Marcel Novák, který zvítězil ve třech dostizích, Jaroslav Myška a Josef Sovka to dokázali dvakrát.

DekorováníDekorování

 

Další dostihový Francouzský den – DEN EVROPY, jehož součástí je poslední kvalifikace na 122. Velkou pardubickou s Českou pojišťovnou, se koná 15. září 2012.