Královice hostí celý víkend Zimní jezdecký pohár

Královice hostí celý víkend Zimní jezdecký pohár

Parkurový Zimní pohár 2018 se vrací do Královic

Letošní ročník Zimního jezdeckého poháru ČJF ve skocích má za sebou dvě kola. To první se uskutečnilo v Královicích, kde se jezdci představí i nadcházející sobotu 24. února 2018. Třetí kolo opět slibuje kvalitní startovní pole ve všech soutěžích.

Sobotní závodní den přinese v Královicích u Slaného celkem sedm skokových soutěží. O vrchol závodů se postará soutěž stupně S*, tedy parkur s výškou překážek 125 centimetrů. O vítězi rozhodne součet trestných bodů ze základního kola a finále. Počet dvojic postupujících do finále bude stanoven po prezentaci, avšak zpravidla se jedná o nejlepší desítku účastníků.

MIloslav Příhoda. Foto: Josef Malinovský

Tato soutěž je zároveň započítávána do Velké túry parkurové části seriálu Zimní jezdecký pohár ČJF. V nejvyšší pohárové kategorii se zatím nejvíce daří Janu Štětinovi, které zvítězil v předešlém kvalifikačním kole konaném v Hradištku u Sadské. Plzeňský jezdec by rád zůstal na prvním místě i nadále a nenechá si ujít ani nadcházející kolo v Královicích. Do hlavní soutěže je nahlášen s trojicí koní, jimiž jsou Gylord-S, Celano S a Benito-S.

Navázat na vítězství z letošního prvního kola, které se uskutečnilo také v Královicích, se pokusí dvojice reprezentující Jezdecké Centrum Zájezd – Václav Studnička a Elis 4. Na startu uvidíme i členku reprezentačního skokového A-kádru a zároveň letošní mistryni České republiky Zuzanu Zelinkovou, jež by se měla představit v sedle koní Lint a Calira-T. Na témže parkuru se ukáže ještě jeden mistr České republiky, avšak v jiné disciplíně. Jedná se o šampiona v jezdecké všestrannosti Miloslava Příhodu, který bude prezentovat své svěřence Catar 1 a Mystic VC Wellington.

Velký zájem ze strany jezdců je o soutěže nižší úrovně. Vedle již zmíněného závěrečného klání jsou vypsané soutěže se stupňovanou obtížnosti do 100 a 110 centimetrů, parkur stupně Z (100 cm), a také stupně L* (115 cm). Poslední zmíněná skoková zkouška je taktéž zařazena do Zimního jezdeckého poháru ČJF 2018 a na startu tzv. Malé túry by se mělo představit kolem třiceti dvojic. Žebříček jezdců vede i v tomto případě Jan Štětina, a to dokonce s šestibodovým náskokem na ostatní soupeře z předních pozic.

O úvod závodního dne se postarají tradičně dvě skokové pony soutěže, které jsou určeny pro jezdce do 16 let. Jedná se stupně obtížnosti ZP a ZLP, které se jedou jako handicap. Výška překážek se tak upravuje podle výškové úrovně poníků, aby jezdci na čtyřnohých partnerech vyššího vzrůstu nebyli ve výhodě. V letošním roce je soutěž ZLP nově zařazena do zimního seriálu. V pony tour je prozatím nejúspěšnější jezdkyní Petra Pařenicová, která si připsala slušný bodový příděl v obou proběhlých kolech, úvodní kvalifikaci v Královicích navíc vyhrála.

Stavitelem parkurů je stejně jako při předešlých kolech Zdeněk Krpela, jehož kurzy jsou mezi jezdci velmi oblíbené. Zájem o účast na závodech Zimního jezdeckého poháru dlouhodobě roste, což dokazují oproti minulosti početná startovní pole. Zhruba 60 hodin před uzávěrkou přihlášek bylo na seznamu účastníků 120 startujících a lze očekávat, že i napotřetí nakonec překročí číslovku 150. První dvojice se na start zahajovací soutěže postaví již v 8.00 hodin ráno.

Královice budou v neděli patřit ZJP spřežení 2018

Zatímco se v sobotu 24. února budou v Královicích u Slaného skákat parkury, jen o den později, v neděli 25. února, bude královická hala patřit vozatajům. Pro ně je připraveno již čtvrté kolo letošního Zimního jezdeckého poháru ČJF 2018 spřežení.

Milan Domes. Foto: Josef Malinovský

Vozatajové se představí mj. opět při třech seriálových soutěžích, kterými jsou jednospřeží, dvojspřeží a čtyřspřeží. Hned ve dvou kategoriích si prozatím první místo v žebříčku drží Petr Vlašic, který má na svém kontě aktuálně nejvíce bodů ve dvojspřeží i ve čtyřspřeží. Nejnáročnější kategorii čtyřspřeží navíc již třikrát vyhrál! Přemožitele nenašel v Hradištku u Sadské, ve Slatiňanech ani při posledním kole v Brně. Bude tak zajímavé sledovat, zda si svoji neporazitelnost udrží i po závodech v Královicích.

Velice dobře si v letošním ročníku zimního seriálu vozatajů vede i Milan Domes, který v Brně ukořistil v kategorii čtyřspřeží druhé místo. Po devítibodovém zisku do žebříčku tak poskočil na druhou nejvyšší příčku před Josefa Hroudu. Na vedoucího Vlašice ovšem stále ztrácí šest bodů, které nebude snadné dohnat. Dalšími konkurenty budou při nejbližším mítinku v královské kategorii Jaroslav Jandl či Radek Nesvačil, jehož diváci uvidí při závodech spřežení letos poprvé.

Nejpočetnější soutěží nedělního programu v Královicích bude dvojspřeží. Na seznamu účastníků i v tomto případě figuruje Milan Domes, který v této kategorii v Brně zvítězil. Mezi dalšími závodníky lze jmenovat Kateřinu Sklenskou, Lubomíra Hlavenku či Tomáše Bartáka.

Třetí seriálovou soutěží, která nebude v Královicích chybět, je kategorie jednospřeží. Celkem 28 bodů zatím nasbírala Michaela Lesáková, která si drží prozatím první příčku v žebříčku. Tato kategorie je však velice vyrovnaná a druhý Dominik Brumovský na ni ztrácí pouhý bod. Třetí je aktuálně Milan Domes. Ten by mohl stáhnout desetibodový náskok, neboť jeho dva největší konkurenti zatím přihlášeni do Královic nejsou. Mají tak možnost ovšem učinit až do pátku, takže zatím nelze předurčovat, jak moc jednoduchou, či složitou bude mít Milan Domes cestu za dalšími pohárovými body.

Závodní den doplní ještě soutěž dvojspřeží pony a další tři hobby soutěže. Jedná se o hobby soutěž jednospřeží, hobby soutěž dvojspřeží a hobby soutěž dětí. Podrobnosti o zimním seriálu naleznete na stránkách s adresou www.jezdeckypohar.cz.