Koňský trenažér jako v koňské autoškole

Koňský trenažér jako v koňské autoškole

„Okopáváním“a „taháním za hubu“ je tu a tam počastován každý kůň, který byl předurčen k výcviku a výchově začínajících jezdců.

Trenažér
Trenažér

Rozhodně v začátcích, kdy jezdci nemají zformován sed a drží se v sedle všemožným způsobem je kůň vystaven byť nevědomky a neúmyslně nepříjemným atakům nohou, holení, stejně tak jako nepříjemným rázům přes otěže do udidla a huby. Předejít tomu lze jen těžko, hlavně u začínajících jezdců. V Anglii je pro tyto účely vyráběn od roku 1990 jezdecký trenažér firmou Racewood Equestrian Simulators. Některá výcviková střediska a školy tento trenažér využívají a s úspěchem na nich učí začátečníky i ty mírně pokročilé správným pobídkám, sedu a práci rukou. Má to určitě své nesporné výhody. Nemusíte držet tolik provozních koní (pokud máte více začátečníků), tréninky nejsou ovlivněny povětrnostními podmínkami ani halou a mnoho dalších. (nemusí se kydat a krmit)

Trenažér - boční čidla tlaku
Trenažér – boční čidla tlaku

Trenažér má v místě kontaktu jezdcovi holeně a koně umístěnu plochu s čidly, která snímají tlaky a rázy, na jejichž základě vyhodnocují druh pobídky a trenažér na tyto pobídky reaguje téměř jako živý kůň. Stejně tak i v tlamě koně – trenažéru jsou v místě udidla osazeny čidla, která stejným způsobem reagují na tah a rázy a následně ovládají chování trenažéru. Pro úplné začátečníky je možno tyto čidla vypnout a cvičitel může celý trenažér obsluhovat pomocí dálkového ovládaní.

Trenažér s monitorem
Trenažér s monitorem

Trenažér také ovládá několik různých režimů a stylů, na jejichž základě mohou trenažér využívat jak drezurní jezdci, dostihoví jezdci, ale také i hráči Pola. Pro dostihové jezdce je trenažér navíc vybaven i čidlem síly úderu bičem.Ve spojení s vizualizačním zařízením je celkem snadné si zajet třeba i drezurní úlohu doma v obýváku, nebo malé derby. Je hojně využíván také jako nástroj jednoho ze způsobů hipoterapie, kdy si jezdec může pomalu zvykat na pohyby koně a připravit se na kontakt s opravdovým koněm.

Monitor trenažéru s projekcí trasy
Monitor trenažéru s projekcí trasy

Systém velice dobře vyhodnocuje různé veličiny vašeho sedu, stejně tak jako pobídky a pohyby rukou. Před zahájením tréninku je potřeba pouze kalibrace vašeho vlastního pozadí vůči sedlu, které je také prošpikováno různými čidly, jež snímají pohyby a tlaky v sedle. Přirozenost pohybů trenažéru je téměř shodná se základními pohyby koně v daném rytmu chodu. Školy a tréninková střediska vlastnící takový trenažér si za hodinu takového tréninku nechají dobře zaplatit. Nejlevnější hodina se pohybuje od 73$ za 30 minut, což je asi 1.250,- Kč za půl hodiny. V našich kotlinách takové trenažéry najdete také. Jedním z nich je dostihový trenažér ve Střední škole dostihového sportu a jezdectví v Praze v Chuchli.

 

Videa trenažérů:

foto: www.racewood.com