Koňské maso po roce opět na scéně

Koňské maso po roce opět na scéně

Před rokem se nejen v České republice objevili výrobky, které měli obsahovat hovězí maso, ale ve skutečnosti obsahovali maso koňské. Nyní Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI) odhalila, že supermarket Billa v Českém Těšíně nabízel opět lasagne s koňským masem místo deklarovaného masa hovězího. Podle laboratorních testů byl obsah koniny více než 60 procent. Výrobek byl navíc prošlý a pocházel ze šarže zakázané už na začátku loňského roku, která měla být zničena. Informaci uvedla ve středu Česká televize na základě informací SZPI.

Lasagne obsahují levnější koňské maso místo dražšího hovězího
V obchodě se opět objevily lasagne s koňským masem, které měly být už před rokem zničeny. 

Koňské maso vydávané za hovězí se loni objevilo nejprve v Irsku a Velké Británii. Postupně se problém rozšířil do nejméně 16 zemí po celé Evropě. V České republice bylo koňské maso objeveno např. v masových kuličkách řetězce IKEA, která dostala pokutu půl milionu korun. Řetězec Tesco stál prodej lasagní s koninou 650 tisíc. Distribuční firma Bidvest (dříve Nowaco) dostala od inspektorů pokutu 1,5 milionu korun. Největší pokutu v této kauze udělila SZPI firmě Kovář plus s Podolí na Valašsku. Firma měla zaplatit 2,28 milionu korun za to, že na trh poslala 16 tun koňského masa z Irska.

Největším problémem u zatajeného koňského masa je jeho neznámý původ. Maso může obsahovat látku fenylbutazon, která se koním podává proti zánětům. Zvířatům určeným na porážku se ale tato látka podávat nesmí. Na lidský organismus totiž působí zcela opačným způsobem. Fenylbutazon se v lidském organismu kumuluje a může poté způsobovat útlum krvetvorby.