KONĚ V AKCI: V hlavní roli „něžní obři“

KONĚ V AKCI: V hlavní roli „něžní obři“

V programu 17. ročníku mezinárodní výstavy KONĚ V AKCI nebudou chybět ani koně chladnokrevní. Jsou robustní, kostnatí, svalnatí a přesto něžní a ušlechtilí. Na pardubickém závodišti se o prvním zářijovém víkendu představí hned v několika soutěžních disciplínách i šampionátech.

140906_KvA_0257
Chladnokrevníci se představí mimo jiné i v orbě. Foto: Sandra Schulzová

Hned v sobotu 5. září dopoledne se předvedou tříleté klisny v národním šampionátu plemen norik, slezský norik a českomoravský belgik. Na „přehlídku krásy“ pak v poledne naváže první ze soutěží chladnokrevníků – soutěž v orbě dvojspřeží jak klasickým, tak otočným pluhem. Cena o ruchadlo bratranců Veverkových (orba klasickým pluhem) a Cena Agrodružstva Klas Křičeň (orba otočným pluhem) se v oranici u Poplerova skoku uskuteční už potřinácté. „Orba patří mezi divácky vyhledávanou část programu výstavy a přitom nechybělo málo a nemuseli jsme tuhle tradiční práci chladnokrevných koní vůbec vídat. Kvůli modernizaci a motorizaci zemědělství v polovině minulého století oráči téměř vymizeli. Naštěstí se i dnes najdou nadšenci, kteří tradici obnovili a udržují ji,“ říká místopředseda představenstva Dostihového spolku a.s. Michael Skalický.

Orba ale nebude jedinou soutěží. Chladnokrevníci se také už tradičně utkají v soutěži v těžkém tahu nebo při soutěži ovladatelnosti. V těžkém tahu musí koně v daném časovém limitu přetáhnout saně s břemenem na vzdálenost dvaceti metrů. Vyhrává ten, který utáhne největší hmotnost, která se v každém dalším kole zvyšuje. Soutěž v těžkém tahu se uskuteční v sobotu od 16:30 hodin před hlavní tribunou.

V neděli 6. září bude na programu mezi 9 – 12 hodinou, v prostoru dráhy u lesíka, soutěž v ovladatelnosti. Koně při ní musí prokazovat ochotu spolupracovat s kočím na trati, která simuluje přibližování dřeva v lese. Jde o přesnost i rychlost.

A chladnokrevníkům bude patřit také úplný závěr výstavy KONĚ V AKCI. Ta totiž vyvrcholí v neděli 6. září v 17:00 hodin dostihem chladnokrevných koní O pohár ředitele dostihového závodiště.

„Letošní ročník výstavy je zaměřen i na děti. Proto budou chladnokrevní koně hrát po oba víkendové dny hlavní roli i ve škole práce s koňmi. Děti si tu budou moci vyzkoušet péči o koně, pracovní činnosti nebo si prostě jen hrát,“ připomíná Michael Skalický.

Hlavním spolupořadatelem výstavy KONĚ V AKCI je Svaz chovatelů norika, slezského norika a českomoravského belgického koně v České republice.