KONĚ V AKCI: Do Pardubic zamířily tisíce diváků, ozýval se dětský smích

KONĚ V AKCI: Do Pardubic zamířily tisíce diváků, ozýval se dětský smích

I přes nepříliš optimistické předpovědi meteorologů si především v sobotu cestu na 17. ročník mezinárodní výstavy Koně v akci našly tisíce návštěvníků. Rozmanitý program přilákal všechny zájmové a věkové skupiny, ovšem dětské hlasy se ozývaly nejhlasitěji. Slyšet je bylo i při nedělním karnevalovém reji masek, ve kterém vítězily pohádkové postavy.

Pieter van Diphoorn byl vyhlášen Nejkrásnějším koněm letošní výstavy. Foto: Sandra Schulzová
Fríský hřebec Pieter van Diphoorn byl vyhlášen Nejkrásnějším koněm letošní výstavy. Foto: Sandra Schulzová

Podtitul letošního ročníku Dítě a kůň už předurčil, že velká pozornost bude věnována dětskému programu. Nejmladší návštěvníci výstavy si užívali v ohrádkách se živými zvířaty, projížděli se na koních, soutěžili a kreslili a také si vyzkoušeli práci s koňmi. Velkou atrakcí byla práce s chladnokrevníky, která simulovala práci v lese. „Jako matka jsem se nejdřív bála, ale kobylka je neuvěřitelná klidná a hodná, takže i naše Klárka ji zvládla úplně sama,“ přiznala jedna z maminek, jejíž malá dcerka hrdě zkoušela provést koně mezi kuželkami.

Dovednosti v sedle pak děti předváděly na parkurovém kolbišti při Jezdeckých hrách, těm nejmenším pomáhali vodiči. Aktivně se malí jezdci podíleli i na přehlídkách koní malých plemen, třeba při národní přehlídce britských původních plemen pony a cob. A všechny věkové kategorie bylo vidět i při parkuru minikoní, konkrétně při pátém finálovém závodě seriálu Przechwozd Tour 2015 „Cena PAVO“. „My jsme tyhle malý koně viděly poprvé vloni při Velké pardubické, tak jsme šly cíleně za nimi. Je to super závod a legrace jak krásně skáčou přes ty malý překážky,“ usmívaly se dvě slečny na „minitribuně“ skokového závodu.

Samostatný program měli koně chladnokrevní. V sobotu soutěžili v orbě klasickým i otočným pluhem a v těžkém tahu, v neděli předváděli souhru člověka a koně při soutěžích ovladatelnosti, tedy v tahu klády. I tyto soutěže přilákaly své příznivce, kteří mohutně a bouřlivě povzbuzovali své favority.

Ti, kteří chtěli krásu a ladnost koní obdivovat v klidu, jistě vyhledali přehlídky plemen v paddocku. Vidět mohli plemena norik, slezský norik, českomoravský belgik, starokladrubského koně, trakény, irské coby, anglické plnokrevníky, shagya arab, českého sportovního pony a další.

Rozmanitost plemen byla demonstrována i při slavnostním průvodu všech účastníků výstavy, který se před hlavní tribunou konal po oba dny výstavy. V neděli při něm diváci vybrali z reje masek tu „Nej“. V dětské kategorii to byl klaun, mezi dospěláky čertice a králův šašek a nejlepší kostýmovanou skupinou byl vyhlášen kočár čertů v zápřeži nádherných cobů.

Diváci v následném programu v sobotu i v neděli viděli rej kočárů, ukázky voltiže, španělskou garoču, pony games, vystoupení Šaška s drakem, kinského koně s falabellami při ukázkách na motivy pohádky Tři bratři nebo třeba Vendulu Šponarovou s fríským plemenným hřebcem jménem Pieter van Diphoorn, který patří k pravidelným hostům různých show, filmových natáčení, ale i soutěží. Představili se také kaskadéři z ranče Orient, jízdní oddíl pardubické Městské policie nebo zápřeže hřebčína Amerika. K vidění byla skoková čtverylka koní, ukázky všestrannosti a maratonu spřežení, hrálo se i koňské polo. Svůj unikátní krok předvedli koně paso fino colombiano, nechyběl ani dostih jednotlivých plemen koní a mnoho a mnoho dalšího.

Součástí doprovodného programu pak byla i soutěž regionálních potravin MLS Pardubického kraje a Dožínky okresu Pardubice. Hned na několika místech závodiště byly otevřeny výstavy fotografií, křtily se i kalendáře.

„Na celkové hodnocení je ještě příliš brzy, ale první dojem je dobrý. Máme radost z velké návštěvnosti i ze spolupráce se všemi účinkujícími. A snad se nám i podařilo naplnit téma výstavy a přiblížit koňský svět dětem,“ řekl místopředseda představenstva Dostihového spolku a.s. Michael Skalický.