Klouda a Bartoňková aneb Drásovští mistři ČR ve voltiži z Chomutova

Klouda a Bartoňková aneb Drásovští mistři ČR ve voltiži z Chomutova

V neděli 29. září vyvrcholilo v jezdecké hale Jezdeckého klubu Podkrušnohorského zooparku Chomutov mistrovství České republiky ve voltiži. V kategoriích jednotlivců se nejvíce dařilo zástupcům TJJ Lucky Drásov – Janě Bartoňkové a Lukášovi Kloudovi.

Lukáš Klouda patří dlouhodobě mezi světovou špičku v této disciplíně a v České republice aktuálně nemá konkurenci. Avšak nejen výkonnostně, ale i věkově. Byl totiž jediným mužem „seniorem“ nahlášeným do mistrovského závodu. Oficiální účast mu umožnila až trojice juniorů, kteří svolili se sloučením obou kategorií. Mladí voltižní jezdci si tak mohli alespoň vyzkoušet, jak si vedou v porovnání naším nejlepším reprezentantem. A nedopadli vůbec špatně. Zatímco Lukáš Klouda získal po dvou kolech 7,9615 bodu, druhý Denis Balaštík obdržel průměrnou známku 7,389. Z třetího místa se mohl radovat Marek Hablovič s 7,153 bodu. Nevděčná čtvrtá příčka zbyla na Jana Habloviče, jenž zůstal jako jediný bez medaile. „Jsem moc rád, že jsem si díky klukům juniorům mohl po delší době opět zasoutěžit před českým publikem. Nyní se již pomalu začnu připravovat na sérii Světového poháru, jehož první závody jsou naplánovány již na konci října,“ konstatoval Lukáš Klouda. Ten ve finále loňského Světového poháru obsadil 5. příčku, přestože po úvodních kvalifikacích dokonce vedl.

Lukas Klouda Foto Josef MalinovskyLukáš Klouda. Foto: Josef Malinovský.

Stejně početně obsazená, jako soutěž mužů, byla i ta ženská. Jak již bylo zmíněno, zlatá medaile i v tomto případě putuje do Drásova zásluhou Jany Bartoňkové. Další dvě pozice obsadily Nikol Mikysková a Margita Urbanová. Domácí Kateřina Dušková bohužel musela účast vzdát, a to kvůli zdravotní indispozici chomutovského koně Grand Arot V. Mistryněmi mezi juniorkami se staly v kategorii „A“ Eliška Kociánová reprezentující TJ Slovan Frenštát pod Radhošem a v kategorii „B“ Bára Kšeničová ze Sportovního klubu Mušketýr.

Jana Bartonkova Foto Josef MalinovskyJana Bartoňková. Foto: Josef Malinovský.

Velmi zajímavá podívaná čekala na diváky i v soutěži skupin, byť jen těch juniorských. Zásluhu na tom měli především zástupci JK Voltiž Albertovec s koněm Aquaris. Ti se totiž jako jediní přestavili při cvalové práci a svým soupeřům unikli s rozdílem násobku bodového ohodnocení. Sestavy předváděné v kroku jsou totiž hodnoceny polovičními ciframi. „Účast jsme si všichni užili a jsme samozřejmě moc spokojení. Ale medaile v jednotlivcích pro mě osobně byla vydřená mnohem více,“ zhodnotil člen albertovské skupiny Denis Balaštík. Sportovní budoucnost této voltižní naděje je však do jisté míry nejistá. „V příštím roce bych se chtěl více věnovat studiím, a tak voltiž bude muset jít asi trochu stranou,“ prozradil Denis Balaštík.

Na voltižním mistrovství se závodilo také mezi dvojicemi. Ta nejúspěšnější byla z TJJ Lucky Drásov – Obluková a Dědková. Drásovští korunovali úspěšnou účast na šampionátu vítězstvím v soutěži družstev jednotlivců. Trojice Bartoňková, Davidová a Klouda dosáhla v součtu na známku 22,706, což bylo o necelých sedm desetin více, než první celek albertovských jezdců – Balaštíka, Klöselové a Novákové. Sestřih toho nejdůležitějšího z chomutovského mistrovství České republiky ve voltiži odvysílá Česká televize na programu ČT Sport v sobotu 5. října od 13.00 hodin.