Kladrubské Polabí by se mohlo stát podobným lákadlem, jako Lednicko-Valtický areál

Kladrubské Polabí by se mohlo stát podobným lákadlem, jako Lednicko-Valtický areál

Při páteční návštěvě v Národním hřebčíně v Kladrubech nad Labem se ministr kultury Daniel Herman spolu s 1. náměstkem hejtmana Pardubického kraje Romanem Línkem seznámili s postupem prací na opravě této významné památky kraje. Dohodli se také, že chtějí společně usilovat o zápis historické krajiny hřebčína na seznam památek kulturního a přírodního dědictví UNESCO, tak jak se to podařilo například Lednicko-valtickému areálu.

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie

„V Pardubickém kraji máme dvě velké investice hrazené prostřednictvím Integrovaného operačního programu z evropských fondů a státního rozpočtu – a to je Zámecké návrší v Litomyšli a Národní hřebčín v Kladrubech nad Labem,“ připomenul Roman Línek. „Obě tato místa mají obrovský potenciál pro domácí i zahraniční cestovní ruch a jsem rád, že i v Kladrubech stihli na poslední chvíli 300milionovou dotaci přes všechny problémy uhájit.“

Práce na modernizaci hřebčína postupují podle harmonogramu i přesto, že jedna z firem konsorcia dodavatelů je v insolvenčním řízení. O postupu oprav se přesvědčil i ministr kultury: „Věřím, že management hřebčína si s problémy poradí a vše bude dokončeno podle plánu,“ konstatoval Daniel Herman.

V příštím roce tak přibude v kraji zcela ojedinělá atraktivní památka, která v sobě spojuje krásu ušlechtilých zvířat, soubor starobylých budov a historických stájí a v neposlední řadě také rozsáhlý krajinný park anglického typu. Právě tento komplexní areál má podle odborníků dobrou šanci uspět s žádostí o zápis na seznam památek UNESCO.

„Chov kladrubských koní má už statut Národní kulturní památky, těsně před zřízením je i Krajinná památková zóna Kladrubské Polabí a je zpracovaný i potřebný Management plán,“ říká náměstek Roman Línek. „Nyní je potřeba ještě ustavit přípravnou Radu světové kulturní památky a vypracovat nominační dokumentaci pro památky UNESCO. Celý proces může trvat tak dva až tři roky.“

Dobré zkušenosti z Lednicko-valtického areálu, který status UNESCO získal a dnes je jednou z nejoblíbenějších destinací v Česku, ukazují, že v krajích je potřeba rozvíjet to, co je tam unikátní. Důležité je také umění nabídnout historické dědictví s určitou přidanou hodnotou návštěvníkům. Takové možnosti v Kladrubech a okolí rozhodně jsou.

Zdroj: Pardubický kraj