Když si srdce vybere samo: IGOR a Zdeňka Koláříková

Když si srdce vybere samo: IGOR a Zdeňka Koláříková

Příběh o Igorovi a Zdeňce vznikl za zvláštních okolností. Před dvěma lety při drezúrních závodech mojí pozornosti nemohl uniknout mohutný krasavec, který při se opracování tu a tam viditelně schovával za otěž. Jsem od mládí milovníkem drezúrního ježdění. Za tu dlouhou dobu se všechno posunulo vpřed, a tak jsem se těšila, že se nabažím pěkných zážitků. Tohle mě trochu rozesmutnilo, i když se nejednalo o žádný rollkur. Dlouho jsem váhala, zda mám na internet zveřejnit můj povzdech. Osobní názor o celkovém pojetí drezúry. Udělala jsem to. Přišla reakce, se kterou jsem musela počítat. A já za ni velice děkuji, protože jsem se díky ní dozvěděla podstatné spojitosti. V životě totiž nic není pouze černobílé. Pokud by se tehdy z mého dobře míněného příspěvku chytli tací, kteří s drezurou nemají mnoho společného, měli by si přečíst následující věty.

Igor je původem 50% starokladrubský vraník, tedy typ karosiéra. Má trochu jinou stavbu krku a takhle se občas někdy schovává před zádržemi. Je chtivý, dopředný a rozmělnit tuhle nahromaděnou energii není jednoduché. Umí se takto schovávat, když má svůj rozjetý den a ten měl zrovna tehdy při drezúrách. Nemáte v ruce nic, jen se vezete a on jde dopředu. A pokud ho jezdec chce zastavit, dochází k zachycenému okamžiku. Máte pravdu, že v drezuře jsou k vidění i nehezké věci. Honí se hlavně výsledky a chování v zákulisí ke koním je někdy dost nekorektní a nikdo to nevidí. Dcera si ho jezdí převážně sama, ovšem pod dohledem trenéra, který do sedla usedá až jako poslední, kdy je nutná nějaká náprava. Společně dokázali z původně parkurového koně udělat drezúráka na úrovni stupně T. Nemáme žádnou firmu, první závodní sezonu jsme táhly z rodinného rozpočtu. Později jsme potkali úžasného sponzora, který s námi nyní prožívá celou naši sportovní kariéru. Od prvopočátků v nejnižších soutěžích. Igor pro nás znamená všechno. Nejezdíme závody pro slávu, ale pro dobrý pocit. Koně za špatný cvik netrestáme škubáním nebo utažením nánosníku. Snažíme se zjistit, kde je problém a raději uděláme krok zpátky. Dcera nechodí z tréninků vzteklá a nesvaluje vinu jen na koně. Kůň je pro ni partner a hledá chyby především u sebe, vysvětluje maminka Zdeňky.

Obdivuji elán a touhu jít za svými cíli. I to, co celý tým kolem Igora dokázal. Ne každý má možnost získat kvalitního koně do vysoké drezúry. Mé sympatie na konto Igora narůstají po dalším vyprávění paní Kamily:

Igor nikdy nebude úplně vyrovnaný kůň. V rodokmenu má nejen frízkého hřebce Romkeho a ČT Lopeze-17, ale třeba babičku – plnokrevnou Formulu, pravou sestru šamorínské Fredy, vítězky Oaks a St. Legeru v roce 1981. Někdy je to taková až zlomyslná povaha, která potřebuje vypustit ventily. A přesto v obdélníku působí velmi soustředěně a ochotně, že rozhodčí do poznámky píší „ výborný učitel“.

Igor je tedy pěkné číslo! Že by za to zčásti mohly i geny po babičce? Po ní je tak horkokrevný a jeho elán se projevuje tak, jak projevuje?

Kamila dodává:

Spíše bych chtěla poukázat na to, jaké klady i zápory může mít kůň bez oslnivého rodokmenu. Kam se díky píli a talentu a porozumění jezdce a trenéra může dostat. Že i on může mít své dny. A přestože je to kůň s obrovským bojovným srdcem, doma při tréninku občas předvádí antipracovní morálku.

Co v drezuře u špičkových mladých jezdců a juniorů někdy chybí, je skromnost, trpělivost a pokora. My se snažíme jinak. Ne proto, že máme tuto jedinou možnost. Protože chceme. Nemáme strojového zlomeného nebo naopak vynervovaného koně. Máme šťastné kvíkající prasátko, které někdy zlomyslně kozluje po obdélníku, protože týden před závody jeho jezdkyni potkala zdravotní indispozice, a on se svobodomyslně poflakoval na lonži nebo ve výběhu. Nebo zrovna nemá svůj den (slovy jedné paní rozhodčí). Máme vzor v naší trenérce Aleně Ticové, která bez stálého trenéra dovedla koně se skokovým původem od stupně S do GP, patří do TOP jezdců a je to velmi milá a skromná paní. A nikdy nás nepustila do soutěže, na kterou by neměl. Její domněnky a předpoklady se vždycky vyplní. Díky ní si dvojice Igor a Zdeňka můžou na své konto připsat největší úspěchy. Jako TOP 5 starších juniorů 2014, účast na Mistrovství ČR 2014-2017, ohodnocení Nejlepší jezdec výkonnostního žebříčku 2017 v kategorii drezura – mladí jezdci, nominace na Jezdce roku drezura – mladí jezdci 2017.

Přejeme s upřímností v srdci celému týmu, aby se brzy radoval z dalších zasloužených úspěchů, jakým bylo například třetí místo na předloňském Mistrovství ČR mladých jezdců.

IGOR

19.3. 2005

Plemeno: Teplokrevného typu

Matka: Istrie po Romke

Otec: x (po Lopez-17)

Připravila: Marcela Kozová

Foto: autorka