Když dva mladí vyrůstají spolu

Když dva mladí vyrůstají spolu

Mladý jezdec a mladý kůň. Takové spojení je v mnoha případech považováno za nevyhovující. Tímto tématem se zabývalo a stále zabývá velké množství médií. Klady a zápory jsou odbornou jezdeckou veřejností rozebírané při jakékoliv příležitosti. Taková kombinace opravdu tou ideální nebývá. Mladý a tudíž málo zkušený jezdec sotva splňuje jednu ze základních podmínek spokojeného společného soužití. Neměl by koně rušit a neměl by mu zásadně vadit. Přesto nemusí být soužití mladého koně s mladým jezdcem vždycky katastrofou. Za jedním z takových příkladů jsme se vydali na západ Čech, do Hipocentra Pá-Ja ve Stanovicích. Souznění duší tady najdeme u věkem mladé, ale citem pro zvířata obdarované Pavlíny Uhlířové a jejího, dnes již osmiletého valáška Limetree Magnuma (m: Menai Super Maid, o: Menai Stan Baynon). Přestože ti dva spolu hledali společnou řeč na bázi kompromisů a učili se jeden od druhého, zodpovědnost za jejich „růst“ od počátku leží na dospělých. V našem rozhovoru tedy dostanou slovo hned tři ženy – třináctiletá Pavlína, její maminka Hanka a našim čtenářům důvěrně známá vyznavačka přirozené komunikace Zuzka Prokopová.

Pavlína Uhlířová & Limetree Magnum (m: Menai Super Maid, o: Menai Stan Baynon)
Pavlína Uhlířová & Limetree Magnum (m: Menai Super Maid, o: Menai Stan Baynon)

První otázka směřuje na Hanku. Z jakého důvodu padla volba právě na Magnuma?

V roce 2007 jsem si za doprovodu Zuzky jela vybrat koníka pro moji osmiletou dcerku, která pomalu přerůstala naše poníky. Pan Raška nás vzal ke stádu hřebečků. Chvíli jsme je na rozlehlých pastvinách hledali, ale poté vyběhli z lesíka od rybníčka. Magnum běžel nejblíže k nám. Hned jsem si ho všimla. Byl krásný. Neustále nás pozoroval a nakonec k nám přišel. Jediný. To rozhodlo. Do té chvíle žil divoce ve stádě. Tady nám ukázal poprvé svůj výjimečný charakter. Nebyl žádný problém s jeho odchycením. Ani s následným převozem na Ranč Loučka, kam jsme ho odvezli k Zuzce Prokopové. Poprvé stál v přepravníku a v klidu přečkal zdlouhavou cestu na Moravu. K nám se vrátil na jaře roku 2008.

Padla volba při výběru vhodného plemene záměrně na welsh coba?

Welsh cob je ideální kůň a konkrétně Magnum splnil, ba předčil, všechna naše očekávání. Není to žádný koňský obr, ale dostatečně silný pro většího jezdce. A přesto velmi elegantní. Pro dítě lehce ovladatelný, jemný a především rozumný. S jistotou potvrzuje všeobecné tvrzení o cobech, že mají pružné, rychlé a energické chody.

Zuzko, jak na tebe Magnum od počátku působil?

K nám přijel na základní a speciální výcvik pro mladou jezdkyni, ale výhledově také pro potřeby hipoterapie. Krásné, mladé, ale nesmírně milé zvíře. Byl jako nepopsaný list. Dostal přezdívku Mustang. Přivezli jsme ho z divokého stáda, kde vyrůstal volně ve stádě hřebců. Tak, jak by si to asi přál každý kůň. Když přijel, vypustili jsme ho do ohrady a „pracovat“ se s ním začalo až po několika dnech. Vzhledem k mému typu tréninku se dalo předpokládat, že důvěru v lidi získá velmi rychle. Překvapilo mě ovšem, jak moc k našemu živočišnému druhu přilnul…

Pavlína Uhlířová & Limetree Magnum (m: Menai Super Maid, o: Menai Stan Baynon)
Pavlína Uhlířová & Limetree Magnum (m: Menai Super Maid, o: Menai Stan Baynon)

Ve vzájemné komunikaci s mladým hřebcem tedy problémy nebyly?

Nevzpomínám si, že bychom s Magnumem měli nějaký zásadní problém. O kontakt s lidmi velmi stál a tak postupoval ve výcviku až nadprůměrně rychle. Jako mladý a syrový kůň byl možná trochu bojácnější, a tak nám nejdéle trvalo počáteční seznamování. Řešila jsem to šetrně. Žádné nahánění po kruhovce. Po několika dnech zjistil, že tu nejsem pro to, abych mu ublížila. Můj výcvik je založený na nenásilné komunikaci. Byl hřebec, ale neprojevoval se agresivně nebo dominantně. Přesto jsme ho v krátké době vykastrovali, aby mohl do našeho stáda. Poprvé jsem si naplno uvědomila, jak se jeho náhled na lidi radikálně změnil, když jsme pouštěli stádo z ohrady do boxů. Tehdy jsem stála ve skupince lidí kousek stranou cesty, kudy koně procházeli domů. Všichni proběhli okolo a zaběhli každý do svého boxu. On jediný se zastavil, strčil hlavu mezi nás a zůstal s námi. Chtěl diskutovat. Volný, před pár měsíci divoký kůň si vybral raději společnost lidí. Bylo to dojemné.

Magnum měl být spolehlivým koněm pro dítě. Lišil se jeho výcvik od standardních postupů?

Připravovala jsem ho především na bezpečnost. Například zastavit na výkřik jezdce. Stejně funguje na zahození otěží z rukou. Naučil se s klidem reagovat na nejrůznější rušivé podněty. V terénu i na jízdárně jsme velmi pečlivě a intenzivně pracovali na klidném chování. Po devíti měsících si ho Pája vyzkoušela. Osvědčil se a já se utvrdila ve svém názoru, že od této chvíle je připravený na trvalý převoz domů.

Pavlína Uhlířová & Limetree Magnum (m: Menai Super Maid, o: Menai Stan Baynon)
Pavlína Uhlířová & Limetree Magnum (m: Menai Super Maid, o: Menai Stan Baynon)

Koně i jezdkyni máš stále pod drobnohledem. Jak se na tuto dvojici s odstupem let díváš?

Vycházím z faktu, že oba spolu rostou a vyvíjejí se. Velmi pozitivně hodnotím Mustangovo reakce na často neobratné povely od jeho mladé jezdkyně. Ty se ale samozřejmě s věkem a zkušenostmi, které jsou vzhledem k věku Pavlíny velmi slušné, zlepšují. Chyby a nedostatky se snažíme odstraňovat na pravidelných seminářích. Odvážím si tvrdit, že mají přátelský a vyrovnaný vztah, ale také vlastní systém ježdění a dorozumívání, který oběma vyhovuje. Takže je to teď všechno především na nich. Já se utvrzuji v mé domněnce, že v případě Magnuma jde o opravdu vyjímečného koně. Jsem moc ráda, že se dostal do prostředí a k lidem, které si zaslouží.

Konečně se ke slovu dostává Pavlínka. Co ti proběhlo hlavou, když jsi Magnuma poprvé spatřila?

Poprvé jsem ho viděla u Zuzky. Zarazilo mě, že je tak malý. Ale byl strašně milý. Pár dní probíhala oboustranná seznamka. Asi po třech dnech jsme si odbyli naši společnou jezdeckou premiéru na obdélníku. Druhý den jsme jeli na několika hodinovou vyjížďku do okolí Tišnova. Mamka běžela vedle koně a jistila mě, aby se mi nic nestalo. Tenkrát mi bylo osm a Mustýmu čtyři roky. Se Zuzkou pracoval devět měsíců, než jsme si ho mohly konečně odvézt domů.

Čeho si na něm nejvíce vážíš?

Povahy. Má v sobě všechno, co patří k dokonalému koni. Je komunikativní, odvážný, dobrosrdečný, inteligentní, citlivý a učenlivý. Je to prostě můj vysněný princ z pohádky.

Proč dostal přezdívku „Machýrek“?

Pokaždé, když ho vypustíme do výběhu, začne machrovat na ostatní koně. Krásně se nosí. Dynamicky a hrdě cválá kolem nich a všem dává najevo, kdo je ve stádě pánem. Tedy až na jediného, opravdového vůdce Gordona.

Jak tě upozorní, že někdy tvým povelům nerozumí?

Většinou jim rozumí, ale když ne, podívá se na mě a začne mi okusovat třmen. Nebo naše neshody řeší taky tím, že nedělá nic. Prostě stávkuje, dokud si neuvědomím, že něco nedělám správně.

Zažili jste spolu nějaké opravdové dobrodružství?

Každý den s ním je dobrodružství…..

Pavlína Uhlířová & Limetree Magnum (m: Menai Super Maid, o: Menai Stan Baynon)
Pavlína Uhlířová & Limetree Magnum (m: Menai Super Maid, o: Menai Stan Baynon)

Žárlí na tebe?

Je žárlivý. Stačí, když jdu jezdit nebo jen pracovat ze země s nějakým jiným koněm. Vždycky mu to potom musím vynahradit, aby věděl že on je ten první, ten nejlepší. Měla jsem ještě fríského valacha Faraona, ale ten byl často nemocný. Bohužel v březnu uhynul na selhání ledvin. Byl to mladý kůň, ale kvůli lidské lhostejnosti a zbabělosti odcválal na nebeské pastviny tak brzy. Nejvíce mě trápí myšlenka, že ti, kteří o jeho nevyléčitelné nemoci věděli, nebyli ochotni žádné informace mojí mamce sdělit. Jen proto, aby se navzájem kryli. Odneslo to nevinné zvíře. Faraon mi moc chybí.

Jak vypadají vaše tréninky? Prokládáte je třeba hrou?

V Karlových Varech trénujeme s Gábinou Valeriánovou z Jezdeckého střediska Gabrielka. Pokud čas a počasí dovolí, jezdíme do Spomyšle za Romanou Hájkovou. Při takových trénincích se tvrdě „dře“, tam se na nic nehraje. Jednou za měsíc, od jara do podzimu, pořádáme v našem hipocentru semináře se Zuzkou Prokopovou. To je škola hrou. Musím uznat, že Mustýmu to jde skvěle. Pravidelně se účastním seminářů s Celline Willms, kterou mám moc ráda. Je jemná ke koním a také mluví srozumitelnou angličtinou, takže jí rozumím skoro všechno. Pokud máme volno, tak chodíme s celou naší partou „Dívky v sedlech“ courat do lesa, na crossy nebo cválat na louku. Máme tady bezvadné zázemí a skvělá zvířátka. Koně i psi jsou vychovaní, protože moje maminka se věnuje hipoterapii a canisterapii. Vnímám, jak moc taková pohodová atmosféra působí jako balzám. A nejen na Magnuma…

Mladé jezdkyni i jejímu čtyřnohému krasavci Magnumovi přejeme spoustu dalších veselých společných chvil i sportovních úspěchů, o které letos opět budou usilovat při hobby závodech. O všedním i nevšedním životě v Hipocentru Pá-Ja se více můžete dozvědět na www.hipopa-ja.wgz.cz .

—-

foto: Marcela Klingorová