Kdo si spraví chuť při sezónní derniéře?

Kdo si spraví chuť při sezónní derniéře?

Dva týdny po Velké pardubické, to je tradiční termín loučení s dostihovou sezónou v Pardubicích. Závěrečný dostihový den nabízí sedm dostihů, chuť si většinou chtějí spravit neúspěšní z mítinku Velké pardubické. Letos ale dostih nedokončila pouze čtveřice koní, a tak žádného ze startujících v letošní Velké pardubické neuvidíme.

Při mítinku Velké pardubické byl největší karambol k vidění v Ceně Vltavy na 4500 metrů. Šest koní skončilo svou pouť na Francouzském skoku. Jako první se poroučel k zemi Usockem a přes něj spadli čtyři další a jezdce ztratil Marcus Aurelius. Nic vážného se nestalo, a tak čtyři z této šestice uvidíme v Ceně města Pardubic na 4200 metrů. Repete tak čeká na Al Bustana, právě Usockema, Celadona a Talenta. Pouze Talenta povede stejný jezdec jako před třinácti dny, žokej Josef Bartoš. V sedle Al Bustana bude žák Pavel Složil, Usockema povede čtyřnásobný vítěz Velké pardubické Jan Faltejsek a Celadona žokej Lukáš Matuský, který o hlavní událost roku přišel díky zranění v sobotních proutěných překážkách.

Ani druhá polovina startovního pole neodjížděla před dvěma týdny spokojena. Nejstarším koněm na startu bude desetiletý Soros s Janem Kratochvílem. Reprezentant stáje Joly se představil v sobotní Stříbrné trofeji na 4400 metrů, ale obsadil až šesté místo. Dokonce o příčku za ním dokončil poprvé v Česku startující Agrolas d’Airy. V první části klání byl aktivní, ale nakonec nestačil a skončil poslední. Tentokrát by si s ním měl porozumět Jaroslav Myška, vedoucí muž průběžného hodnocení jezdeckého překážkového šampionátu.

Francouzský rodák Vicody nedokončil Poplerův memoriál, a tak si jde spravit chuť na distanci o 900 metrů delší. Pole doplňuje Rabbit Hawk Wing, kůň, který splnil podmínky pro účast ve Velké pardubické, ale trenér Josef Váňa nakonec usoudil, že ještě není dostatečně připraven na Velkou, a tak ho poslal na start Ceny Labe, kde doběhl třetí.

Hodně litoval trenér Pavel Tůma, že se Natalie nemohla postavit na start Ceny Laty Brandisové na 4200 metrů určené elitním klisnám. Nyní Natalie figuruje na startu Ceny vítěze Velké pardubické Charme Look na 4000 metrů. Proti třinácti soupeřům by se měla prosadit, ale nebude to mít jednoduché. Vždyť například Status Quo, Marl Bora nebo Quatiki mají průběžný handicap vyšší než sedmdesát kilogramů a dokáží zamotat pořadím na prvních místech.

Žokej Jaroslav Myška vyhrál v letošním roce na pardubické dráze osm dostihů a je na čele průběžného hodnocení jezdců v Agrofert parku. Vylepšit svou bilanci bude moci ve čtyřech dostizích. Šest startů čeká na Josefa Bartoše, kráčejícího za třetím titulem žokeje-šampiona v Itálii, který se společně s Josefem Váňou mladším a Lukášem Matuským prosadil šestkrát. Bartoš ještě na Myšku může zaútočit, ale to by musel mít den jak „z partesu“.

První dostih startuje ve 12 hodin.