Karlovarské závodiště pozná po více než dvou desetiletích svoji druhou „zimní královnu“

Karlovarské závodiště pozná po více než dvou desetiletích svoji druhou „zimní královnu“

Cena zimní královny, jeden z nejvýznamnějších tuzemských dostihů pro dvouleté koně, respektive nejvýznamnější dostih pro dvouleté klisny, vznikl před lety právě v Karlových Varech. Později se dění přesunulo na centrální závodiště ve Velké Chuchli. V posledních desetiletích byl dějištěm výhradně mostecký hipodrom. Výjimkou byl pouze předloňský ročník, který se uskutečnil na slušovické dráze. Prubířský test, který nezřídka poodhalí největší naděje pro klasické dostihy v následující sezóně, se na západ Čech v minulém roce vrátil po dvaadvaceti letech. De facto na přání trenérů, protože zdejší dráha je vhodná pro mladé dvouleté koně, kteří ještě nemají ukončený růst a tím šetří jejich pohybový aparát.

Energy Store by v hlavním dostihu dne měla bojovat o příčky nejvyšší
Energy Store by v hlavním dostihu dne měla bojovat o příčky nejvyšší

… Je poslední zářijový den roku 1990. Hodiny ukazují přesně za minutu půl třetí odpoledne. V tento okamžik vyráží ze startovních boxů desítka klisen vstříc titulu Zimní královna. Podle očekávání se prosadila napajedelská Wichita v sedle s žokejem Vlastimilem Smolíkem. Premiantka Simsonovy ceny a Ceny Masise s jistotou délky porazila Christy (V.Haken), Luceru (R.Neslerová), Quintu (K.Šarina) a pátou Estetiku (T.Pechát). Za své výkony byla zvolena Koněm roku. O třináct let později šla v podobných šlépějích báby Wichity klisna Vočko, která skončila v Ceně zimní královny na 3. místě.

Pro další výčet úspěšných klisen, které v Ceně zimní královny naznačily svůj potenciál, nemusíme chodit daleko. Šamorínská Carotida, vítězka CZK 1989, o rok později triumfovala v Memoriálu Deyla, v Jarní ceně klisen i v Oaks. Resita (CZK 1991) zase ovládla Gerschův memoriál. Půlnoc (1993) byla rok nato třetí v Jarní ceně klisen. Temperamentní ryzka Idylle De La Baare (1995), jedna z nepřehlédnutelných představitelek „boomu francouzských importů“, vyhrála Cenu Fredy v Bratislavě a zkusila štěstí v Českém derby. Sun Shine Clare (1997) vyhrála jak Gerschův memoriál, tak Jarní cenu klisen. Sara (2004), nejlepší dvouletá klisna roku 2004 a později chovná klisna napajedelského hřebčína, vyhrála Memoriál R.Deyla a v Jarní ceně klisen doběhla třetí. Magma (2008) si pro třetí honorář docválala jak v Mem.R.Deyla, tak v Oaks. Své kvality potvrdila 2. místem v rakouském Oaks. Linda (2009) je vítězkou slovenské Ceny Pat´s Music a druhé místo jí patřilo v pražské Jarní ceně klisen.

Jezdecky se v Ceně zimní královny nejvíce dařilo Radkovi Koplíkovi. Loni tomu bylo přesně deset let, kdy triumfoval s Cathy Dancer. Další vítězství přidal v roce 2007 s Divokou Orlicí, prozatím poslední vítěznou tuzemskou odchovankyní. Třetí plný zásah zaznamenal v roce 2010 s Rabbit Motivator.

Nejúspěšnějším trenérem v novodobé historii dostihu je Allan Petrlík. Podařilo se mu vyhrát třikrát, kromě již zmiňované Carotidy se prosadil v roli jezdecké a zároveň trenérské ve dvou případech (Sun Shine Clare 1997, Abba 2000). Trenérka Helena Vocásková zaznamenala v roce 2011 mimořádný úspěch, když v cíli Ceny zimní královny měla na prvních dvou místech své svěřenkyně White Angel a Paullinku. Prvně jmenovaná navíc vyběhla nejrychlejší čas (1:40,84min) za posledních dvacet let.

Která ze sedmi přihlášených klisen má v sobotu 27. září největší šance?

Luxana a Jan Rája budou usilovat o triumf ve Svatováclavské zimní královně
Luxana a Jan Rája budou usilovat o triumf ve Svatováclavské zimní královně

Potkají se dvě účastnice Ceny Masise a tudíž dvě klisny s vysokými ambicemi. V Ceně Masise třetí Luxana bude mít v sedle Jana Ráju. Žokeje, který dlouhodobě na zdejším závodišti sbírá jeden úspěch za druhým. V Ceně Masise pátou Energy Store (ž.J.Šafář) doprovodí její stájová i tréninková kolegyně Amga River (ž.B.Murzabayev), ze dvou dosavadních startů jednou umístěná. Nejen zkušeností ze zahraničního, ale rovněž z posledního vítězného startu, určitě využije Cassie (ž.P.Foret). Naposledy ovládla Cenu zimní královny, konanou pod záštitou Jockey Clubu ČR, tuzemská odchovankyně před sedmi lety. Letos na Divokou Orlici může navázat některá z trojice českých rodaček. Splash (ž.J.Chaloupka) obsadila před měsícem v životním debutu blízké 2. místo podobně jako zástupkyně stáje Rabbit Trhový Štěpánov Zamira (ž.T.Lukášek). Také její tréninková i stájová kolegyně Murasaki Lady (ž.J.Verner) by na základě červencového pátého a srpnového prvního místa měla bojovat o příčky nejvyšší.

Tentokrát se můžeme těšit také na rámcový překážkový dostih. Dalmacio (am.V.Černý), který po mosteckém vítězství stále čeká na další plný zásah, si poprvé vyzkouší karlovarskou dráhu. Hnědka s romantickým jménem Letní Láska (J.Kratochvíl) bude usilovat o první životní triumf stejně tak jako Lumineux (žk.V.Crha). Oba koně připravuje Josef Váňa. Rabbit Libretist (V.Verner) v aktuální sezóně již jednou vítězný. K letošnímu druhému sezónnímu a zároveň karlovarskému startu se chystá Klan (ž.T.Boyer), naposledy čtvrtý ve steeplechase III. kategorie.

Definitivní tečku za letošní lázeňskou sezónou udělá Cena spol. Karel Holoubek Trage Group a.s. Dvoukilometrový rovinový test III. kategorie pro tříleté a starší přilákal zajímavé aktéry. Představí se v ní účastnice karlovarské dvojkové Letní ceny klisen a jedničkové Velké ceny BBAG Novelette (ž.J.Verner), na první letošní vítězství čekající loňský karlovarský premiant Freddie Merc (ž.P.Foret), neustále se zlepšující Best Box (ž.T.Lukášek), spolehlivý Honey Bunny (H.Pejšková) a letošní účastnice Oaks Black Starlight (ž.B.Murzabayev).

Začátek dostihového dne je plánován na 14.00 hodin, start prvního dostihu o půl hodiny později.

Program:

14.30 Cena Karlovarského deníku (IV.kat.,1.400m)

15.00 Cena spol. Marek s.r.o. (IV.kat.,2.400m)

15.30 Cena Šlechtitelů spol. Selgen a.s. (IV.kat.,1.600m)

16.00 Svatováclavská zimní královna pod záštitou JCČR (I.kat.,1.600m)

16.30 Cena Galopp Reporter (V.kat.,2.000m)

17.00 Cena Statku Chyše (steeplechase IV.kat.,3.700m)

17.30 Cena spol. Karel Holoubek Trade Group a.s. (III.kat.,2000m)

Text a ilustrační foto: Marcela Klingorová