Kalendárium: DUBAI MILLENNIUM

Kalendárium: DUBAI MILLENNIUM

Před 17 lety, na sklonku měsíce dubna, přišel dostihový svět o jednu z výrazných koňských osobností.

PRŮMĚRNÝ JOE ALIAS HRDÝ DUBAI MILLENNIUM

Dubai Millenium – Godolphin Gallery

Když se 20. března roku 1996 v anglickém hřebčíně Dalham Hall Stud šejkovi Mohammedovi narodil hnědý hřebeček bez odznaků, určitě netušil, jak hluboko se zapíše do srdce lidí ve svém nejbližším okolí. Potomek klisny Colorado Dancer a amerického plemeníka Seeking The Gold, který na dráze jako dvou-, tří- a čtyřletý v žádném z patnácti absolvovaných dostihů nikdy nedoběhl hůře než druhý, se svému chovateli zalíbil již jako odstávče. Znalecké oko Jeho královské Výsosti vytušilo, že právě on by mohl jednou udělat díru do světa. Vsadil na jeho výjimečnost i předpovídání hvězdné kariéry z úst trenéra Davida Lodera. Protože si přál, aby v jubilejním roce 2000, kdy se o slovo pomalu hlásilo nové tisíciletí, právě jeho kůň vyhrál na domácí půdě prestižní Dubai World Cup, přejmenoval v létě roku 1998 hřebce s krásnýma očima z původního Yaazer, což v arabštině znamená „Průměrný Joe“, na Dubai Millennium.

„Můžu čekat třeba dalších dvacet let a stejně vím, že se dalšího Dubai Millennia nedočkám.

Byl výjimečný a byl to opravdový šampión.

 Ještě nikdy jsem neviděl jemu podobného. Žádný jiný se mu nevyrovná …“

(H.H. Sheikh Mohammed bin Rashid Al Maktoum)

FERRARI V KOŇSKÉ KŮŽI

Dvouletý Dubai Millennium, ještě jako svěřenec Davida Lodera a v majetku samotného šejka, absolvoval jediný dostih. Do South Norfolk Caterers Maiden Stakes v Yarmounthu nastupoval v roli favorita a té se zhostil zodpovědně. Pod vedením Lanfranca Dettoriho lehce triumfoval s náskokem pěti délek.

Ve třech letech, a to již pod hlavičkou Godolphinu, jeho kroky směřovaly k prestižnímu Epsom Derby. Tomu předcházely dva přípravné starty v květnu. Jak jinak než vítězné. Na devět délek se vzdálil soupeřům v Doncasteru a zasloužil se tak o vrchol onoho dostihového odpoledne. To už na něho čekala zkouška v kategorii Listed a tím samozřejmě vstupenka do vrcholu klasického ročníku v Goodwoodu. Překvapení se ani tentokrát nekonalo. Cílovou pásku prolétl s bezmála čtyřdélkovým náskokem. Nadešel dlouho očekávaný 5. červen roku 1999. Vyšperkovaný tým stáje Godolphin v nažehlených fracích a honosných cylindrech, spokojeně pozorující svůj lépe než kdy jindy vypadající čtyřnohý poklad, si na tribuně v myšlenkách přehrává nadcházející dostih. Tajně myslí na další ovace. Za několik málo minut je ale všechno jinak. Dubai Millennium se poté, co první část dostihu proti úmyslu svého jezdce snažil pracovat na čelní pozici, v závěru neustále propadal a doběhl až na 9. místě. Tento výkon z kategorie zklamání byl povětšinou vysvětlován distancí, která se zdála být nad jeho optimem. Toto tvrzení měl po krátkodobém odpočinku dokázat ve dvojkovém dostihu 18. července na francouzském území. Nejenom že potvrdil, ale navíc všechny pochybovače umlčel dalšími triumfy v následujících mílových testech. Nejprve v srpnu v Deauville, kde mu ani vytrvalý déšť a hluboká půda nezkřížily cestu za prvenstvím, a koncem září v královském  Ascotu.

Dubai Millenium v Godolphin Gallery

Ve spanilých jízdách pokračoval i jako čtyřletý. Šejkův sen o výhře v nejbohatším dostihu světa byl na dosah krátce poté, co v domovině svého chlebodárce celou konkurenci začátkem března o čtyři a půl délky zdemoloval v Maktoum Challenge (Round III) na pískovém povrchu, na kterém předtím nikdy neběžel.

Hvězda modrých barev Godolphinu opravdu zazářila o třiadvacet dní později v Dubai World Cupu, který byl bez nadsázky hřebcovým sólem. Od startu odskočil s nebývalou lehkostí od soupeřů. Nedal jim sebemenší šanci, aby se mu na záda podívali blíže jak na šest délek. Navíc, ač nebyl donucen k boji, časem 1:59,50 minut překonal svůj vlastní traťový rekord, kterého dosáhl o tři týdny dříve. Atmosféra v ochozech byla fantastická. Jakmile v oblouku před cílovou podkovou přeřadil na vyšší rychlost, na kterou neměl odpověď nikdo ze zbytku pole v čele s americkým zástupce Behrensem, celý areál burácel a divoce vítal svého národního hrdinu, byť startujícího výhradně mimo Arabský poloostrov. Celý svět obletěly záběry štěstím zářícího a emocemi pohlceného šejka Mohammeda, do dáli odhazujícího dostihový program a objímajícího se s ostatními členy královské rodiny.

Vítěznou sérii Dubai Millennium prodloužil o tři měsíce později na britské půdě v Prince of Wales´s Stakes (Gr.1). Tentokrát s náskokem osmi délek na francouzského Sendawara. V sedle měl Dubai Millennium výjimečně Američana Jerryho Baileyho, který nahradil hřebcova stálého a momentálně zdravotně indisponovaného žokeje Frankieho Dettoriho. Ti dva byli obdivuhodně sehranou dvojicí. Z devíti společných dostihů jich vyhráli osm. Bez známek překvapení tedy zní Dettoriho vyznání: „Měl jsem v jeho sedle pokaždé pocit, jako kdybych řídil ferrari. Když jsem se zmítal po nehodě letadla, kterou jsem jako zázrakem přežil jen se zlomenou nohou a několika šrámy, v myšlenkách a depresích, zda budu schopen naskočit do rozjetého závodního kolotoče, právě Dubai Millennium mi dal tu největší sílu. Naději na náš společný start v Breeder´s Cupu“. První jezdec královské rodinné stáje ho označil za nejlepšího koně, se kterým se v životě potkal. „Vyhrál jsem s ním svůj první World Cup. Byl to stroj, který rozdrtil vše, co se mu postavilo do cesty. Překypoval rychlostí, silou, ale zároveň jemností a vytrvalostí. Ani v nejmenším mu nevadilo, po čem běží. Pelášil na trávě i na písku.“

Mnozí nevěřícně kroutili hlavami, s jakou lehkostí je možné tak velké dostihy vyhrávat. Například Gulf News Dubai Millennia označil za následníka velikánů historie, jakými byl Mill Reef, Secretariat či Nashwan. Básnických obratů se po jeho sólovém koncertu v DWC nebál použít The Sunday Telegraph: „Zázračný kůň vplul do písečné pouštní noci. Tmavý, lesklý, hrdý a pekelně rychlý. Dostih o původních dvanácti aktérech proměnil v jedinečné sólo.“

KRUTÁ RÁNA OSUDU

Mimořádnou kariéru devítinásobného vítěze předčasně ukončilo zranění při všední cvalové práci v Newmarketu 5. srpna 2000, když si na tréninkové dráze Limekilns přivodil frakturu pravé zadní nohy. Stalo se tak přesně v den, kdy se Frankie Dettori vracel do sedla po zranění. Ale také necelých 24 hodin před napjatě očekávaných soubojem dvou titánů. Ale o tom později. Sen o dalších společně vyhraných bitvách se tedy navždy rozplynul.

S vysokým ratingem 140, podle světových tabulek nejvyšším od dob Dancing Brava, který byl stejně ohodnocen v roce 1986, a tituly Kůň roku, Evropský šampión mezi staršími koňmi a Nejlepší středotraťař, zamířil do Dalham Hall Stud.

Na své úspěchy však neměl čas navázat ani jako plemeník v mateřském hřebčíně. Jako blesk z čistého nebe po sotva ročním působení v chovu celý dostihový svět obletěla těžko uvěřitelná zpráva, že Dubai Millennium 29. dubna 2001 uhynul. Zdravotní potíže ho zužovaly již od počátku měsíce, kvůli silné kolice dokonce skončil na operačním stole, ale osudným se mu stalo poměrně vzácné, ovšem smrtí často končící onemocnění nervového systému zvané „grass sickness“, projevující se křečovými kolikovými stavy a mimořádně rychlým úbytkem váhy.

Dubai Millenium (zdroj Internet)

Po této nešťastné události založil korunní princ nadaci na výzkum neznámých příčin propuknutí této choroby, která jeho duši způsobila obrovský zármutek. Obdivovaný hrdina, který po týdnu marného boje svůj nejdůležitější dostih prohrál se silnějším protivníkem, byl pochován v hřebčíně, kde jeho životní pouť začala a také tragicky skončila.

Pojišťovna Lloyd´s za úhyn Dubai Millennia tehdy vyplatila částku 30 miliónů liber, což byla nejvyšší suma, která byla v souvislosti s dostihovým koněm vyplacena.

Dubai Millennium připustil 65 klisen a jeho krev úspěšně koluje v žilách 58 aktivně působících potomků. Mezi nejlepší z nich patří dnes již v chovu etablovaní grupoví vítězové Dubawi a Echo of Light.

VÍTĚZ BERE VŠECHNO

Šejk Mohammed si byl jedinečností svého koně natolik jistý, že při otázce, jak by asi dopadl duel mezi Dubai Millenniem a jiným skvělým rovinovým koněm té doby Montjeu (mj. pokořitel Vítězného oblouku z roku 1999 či Gold Cupu a Diamond Stakes 2000), na adresu potenciálního soupeře vzkázal: „Proč tedy Montjeu nepřijel minulý týden do Ascotu? (pozn.: právě tam tehdy Dubai Millennium pohodlně vyhrál Prince of Wales´s Stakes). Je tedy srdečně zván k souboji do Breeder´s Cupu a já mu uhradím veškeré náklady na přihlášku.“ Dříve, než se jejich kopyta dotkla americké půdy, vyzval šejk Mohammed majitele Montjeua Michaela Tabora ke srovnávacímu testu dlouhému 2.000m, tedy na trati, která měla oběma šampiónům vyhovovat nejlépe. V úvahu přicházela tři místa – York 24. srpna, Newmarket o dva dny později nebo Ascot 23. září. Souboj dvou gigantů tváří v tvář se měl po právu stát událostí roku. Tehdy bylo oboustranně dohodnuto, že vítěz bere všechno. To znamenalo čest, slávu a dvanáct miliónů dolarů. Jenom ruka osudu tomuto napínavému závodu zabránila…

NESMRTELNÝ VELIKÁN

Dubai Millennium se na závodiště, které ho nejvíce proslavilo, vrátil. Jako vosková figurína. Socha v životní velikosti byla modelována v londýnském muzeu Madame Tussauds. Vystihuje moment, kdy protíná cílovou pásku nejbohatšího dostihu světa. Dílo, na kterém tři měsíce pracoval tým pod vedením Simona Harta a projektanta Jima Kemptona, bylo premiérovou zakázkou z oblasti sportu. Poprvé totiž modelovali koně a jezdce pospolu. Celkem se na projektu podílelo 30 odborníků (7 sochařů, 5 slévačů, 6 výtvarných umělců, 4 inženýři a kostyméři). Výjimečný vztah ke svému čtyřnohému příteli dostatečně vyjádřil i Lanfranco Dettori, který při výrobě sochy pózoval celých pět hodin jako model v namáhavé jezdecké pozici. Věnoval také sedlo, boty i dres, které jsou nyní součástí památníku.

Voskový Dubai Millennium a Frankie Dettori – Godolphin Gallery Dubai (M.Kozová)

Fenomenální hřebec se stal vděčným tématem mnohých dalších umělců. Z pera uznávané spisovatelky Rachel Pagones vzešla kniha „Dubai Millennium – A Vison Realised  A Dream Lost“. V jedné části biografickou formou zachycuje celý jeho životní příběh, byť velice krátký. Druhou část knihy autorka věnuje osobě šejka Mohammeda a jeho citovým vyznáním ke svému nejmilejšímu a nejobdivovanějšímu koni.

Pozadu nezůstali ani malíři. Například John King namaloval obraz, který je podle některých údajů největším dílem z oblasti hipologie, vytvořeným ve Velké Británii za poslední dvě stovky let.

Susan Crawford svůj obraz nazvala „Dostih, který nikdy nebyl“. Název napovídá, že jde o fiktivní souboj mezi dvěma velikány své doby, tedy Dubai Millenniem a francouzským Montjeu. Oba zpěnění hřebci, na jejichž hřbetech veškeré své jezdecké umění předvádějí Frankie Dettori a Michael Kinane, míří vstříc cílovému terčíku. Kdo z nich nakonec vyhraje? Nikdy se to bohužel nedozvíme…

 „Tato noc, toto místo a toto jméno mně připravily nejkrásnější dostihový zážitek mého života.

Jsem velice šťastný, protože se to událo na prahu nového millenia, v Dubaji a při Dubai World Cupu.

Je to nejlepší kůň, který kdy prošel mým srdcem …“

(H.H. Sheikh Mohammed bin Rashid Al Maktoum)

DOSTIHOVÁ KARIÉRA DUBAI MILLENNIA

(10 startů: 9x první,  1x neumístěn)

Dvouletý (sezona 1998)

1.místo – 28. října – South Norfolk Caterers Maiden Stakes (Yarmouth), 18 startujících, 1.600m, L.Dettori, druhý Tabareeh

Tříletý (sezona 1999)

6 startů (5x první, 1x bez umístění)

1.místo – 3. května – Doncaster Racecourse Sponsorship Club Conditions Stakes (Doncaster), 4 startující, 1.600m, L.Dettori, druhý Ettrick

1.místo – 18. května – Compass UK Leisure Predominate Stakes (Goodwood), 6 startujících, 2.200m, L.Dettori, druhý Red Sea

1.místo – 5. června – Vodafone Derby Stakes (Epsom Downs), 16 startujících, 2.400m, L.Dettori, vítěz Oath

1.místo – 18. července – Prix Eugene Adam (Maisons-Laffitte), 5 startujících, 2.000m, L.Dettori, druhý State Shinto

1.místo – 15. srpna – Prix Du Haras De Fresnay-Le-Buffard Jacques Le Marois (Deauville), 5 startujících, 1.600m, L.Dettori, druhý Slickly

1.místo – 26.září – Queen Elisabeth II Stakes (Ascot), 4 startující, 1.600m, L.Dettori, druhý Almushtarak

Čtyřletý (sezona 2000)

3starty (3x první)

1.místo – 2. března – Maktoum Challenge Round III (Nad Al Sheba), 6 startujících, 2.000m, L.Dettori, druhý Lear Spear

1.místo – 25. března – Dubai World Cup (Nad Al Sheba), 13 startujících, 2.000m, L.Dettori, druhý Behrens

1.místo – 21. června – Prince of Wales´s Stakes (Ascot), 6 startujících, 2.000m, J.Bailey, druhý Sumitas

Podle zahraničních informací zpracovala: Marcela Kozová

Foto: autorka