Jubileum Laty Brandisové, jediné vítězky Velké pardubické

Jubileum Laty Brandisové, jediné vítězky Velké pardubické

Lata BrandisováPrávě dnes uplynulo 120 let od narození jediné ženy – vítězky Velké pardubické.Lata Brandisová se narodila 26. června 1895 v Úmoníně v rodině tyrolských šlechticů. Na koni jezdila od dětství, první dostih absolvovala v roce 1916 ve svých jednadvaceti letech. Do historie jezdeckého sportu se nesmazatelně zapsala v roce 1937, když s klisnou Normou zvítězila v 56. ročníku Velké pardubické. Doposud ji žádná žena nenapodobila. Poprvé však v tomto dostihu startovala už o deset let dříve.

S Normou se na start Velké pardubické poprvé postavila v roce 1933 a skončila s ní třetí. O rok později byly druhé, v roce 1935 páté. Tato léta byla ve znamení vítězství německých koní, a proto se Kinští rozhodli posadit do sedla Normy muže – D. Pogliaga. Také on ale dokončil až na pátém místě a Němci opět vyhráli. Norma zamířila do chovu. Lata Brandisová ale rod Kinských přesvědčila, aby mohla Normu trénovat a v roce 1937 ji s Kinskými přihlásila do Velké pardubické. Naposledy. A poprvé vítězně. Kdo ví, zda by na své vítězství navázala, kdyby konání Velké pardubické nepřerušila druhá světová válka…

Do Velké pardubické se Lata Brandisová vrátila v roce 1946 s hřebcem Nurmim. Jenže dostih nedokončili a Lata se zranila. Stejný osud ji potkal i v roce příštím, tentokrát v sedle hřebce Otella. A do třetice vážné zranění utrpěla v roce 1949 v Kinského memoriálu po pádu na Hadím příkopu. Zlomeniny žeber a nohy, proražená lebeční kost a týdenní kóma ukončily její jezdeckou kariéru.

Na pardubické závodiště se Lata Brandisová vrátila jako host až v roce 1965, v roce, kdy Velkou pardubickou dokončila na druhém místě Eva Palyzová.

První dáma Velké pardubické Lata Brandisová zemřela 12. května 1981 ve věku nedožitých osmdesáti šesti let.

Zdroj: www.pardubice-racecourse.cz