Jubilejní desátý ročník Českého drezurního poháru

Jubilejní desátý ročník Českého drezurního poháru

Výjimeční jezdci i koně v jezdecké olympijské disciplíny drezura předvedou příští rok své schopnosti již při jubilejním desátém ročníku Českého drezurního poháru (ČDP). Kulaté výročí tohoto seriálu je spojeno s mnoha změnami a novinkami, které potvrzují stále se zvyšující úroveň a popularitu tohoto podniku i disciplíny jako takové. Desátý ročník představí několik změn, jejichž hlavním cílem je zvýšit přehlednost a atraktivitu ČDP pro jezdce i diváky. Stejně tak mají novinky vyjít účastníkům závodů ještě více vstříc. Dokládá to i navíc skutečnost, že závodníci, kteří se kvalifikují do finále, nebudou muset platit startovné. První kvalifikační kola se rozběhnou již v dubnu.

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie

Po vydařeném pořadatelství letošního ročníku, o které se zasloužil JK Panská Lícha, přebírá pro rok 2015 „pořadatelskou štafetu“ celého seriálu včetně finále JK Ptýrov působící na Farmě Ptýrov u Mnichova Hradiště nedaleko Mladé Boleslavi. Soutěž se tak stěhuje do areálu známého pořádáním skokových soutěží, kde ale za poslední dva roky pevně zakotvila i drezura. Na Farmě Ptýrov se bude příští rok konat i červencové Mistrovství Český republiky v drezuře (MČR).

Soutěžní kategorie ČDP ponesou v příštím ročníku nové, univerzální názvy a nabídnou tak jasnou a přehlednou orientaci v závodní struktuře. Soutěžit se bude v kategoriích:

Top Ten Cup – Kategorie nejatraktivnější díky nejvyšší obtížnosti je soutěží pro jezdce a koně startující v drezurních úlohách Prix St. Georges a Intermediate I.

Challenge Cup – Seriálová soutěž určená pro jezdce startující v soutěžích střední úrovně obtížnosti JU a JD na koních, kteří do roku 2014, a nebo v roce 2015, startovali nejvýše v drezurních úlohách – soutěžích stupně „ST“. Výjimkou jsou děti, junioři a mladí jezdci, kteří mohou startovat na koních, kteří již do roku 2013 anebo v roce 2014 startovali i v drezurních soutěžích stupně „ST“, „T“ a „TT“.

Novice Cup – Soutěž určená pro jezdce, kteří minimálně v posledních dvou letech (2013,2014) nestartovali v soutěžích obtížnosti S a vyšších. Nová kategorie je určená pro jezdce, kteří s drezurou začínají, a ještě nemají jednoznačně vyprofilovanou sportovní specializaci či soutěží na úrovni Z či L. Tato kategorie podpoří a bude motivovat nejen dospělé jezdce se začínajícím zájmem o drezuru, ale zároveň je svou obtížností dobře přístupná pro děti a mladší juniory, a přiblíží pocit závodní účasti v drezurním obdélníku i jezdcům specializovaným pro skoky či majitelům koní. „I když v této kategorii budou dvojice absolvovat základní úlohy, účastníci se mohou na totožných závodech setkat s jezdci, kteří jsou jejich vzorem, a mají možnost zažít atmosféru velkých závodů a kvalitních areálů,“ říká Pavlína Bůžková z JK Ptýrov. V rámci Novice Cupu se uskuteční i „malé finále“ během každého kvalifikačního kola, díky čemuž se zvýší i šance jezdců umístit se na přední příčkách svých soutěží, a užít si okamžiky dekorování.

Junior Cup – Soutěž určená pro mladší a starší juniory a koně startující v soutěžích JU a JD. Jedná se o kategorii podporující perspektivní mladou nastupující generaci.

Pony Cup – Soutěž určená pro jezdce od osmi do 16 let a pony všech výškových kategorií startující v soutěžích DD a DJ.

Jezdci, kteří se kvalifikují do finále ČDP, jistě ocení novinku, že během ročníku 2015 nebudou muset platit startovné. I tak se ale bude soutěžit o atraktivní částky – včetně věcných cen se ve finále rozdělí výhry v hodnotě 229 000 Kč. Podle nového rozdělení výher navíc už samotné kvalifikování se do finále znamená pro finalisty jistotu finanční odměny, a to i po započítání nákladů za ustájení.

Jednotlivá kvalifikační kola poskytnou jezdcům během roku dostatek příležitostí se ČDP zúčastnit a kvalifikovat se do finále. Každý měsíc od dubna do srpna (s výjimkou července, kdy se koná MČR) budou mít možnost soutěžící dvojice možnost zúčastnit se dvou kvalifikací. Závěrečné kvalifikační kolo, které se uskuteční 28. – 30. srpna na Farmě Ptýrov zvýší atraktivnost seriálového dění navíc tím, že jeho hodnocení proběhne s navýšenou bodovou hodnotou. Finále seriálu se v tomto areálu bude konat 18. – 20. září.

I letos budou dějištěm jednotlivých zastávek ČDP 2015 moderní jezdecké areály s perfektním technickým vybavením a zázemím pro koně, jezdce i další účastníky. Mezi pořadateli se nově představí také jezdecká společnost Equitana Martinice.

Za deset let fungování se stal ČDP široce respektovaným závodním seriálem, jehož soutěže v obtížnosti navazují na MČR. Dlouholetá důvěra a přízeň závodníků i odborné veřejnosti je pro organizátory tou největší motivací nastavenou úroveň nejen udržet, ale zvyšovat. Věří, že i letos se jim podaří poskytnout ještě lepší servis než v předchozích letech.

Kompletní pravidla pro rok 2015 najdete zde. Harmonogram kvalifikačních kol pro všechny kategorie najdete zde.

Více informací na www.ceskydrezurnipohar.cz.