Jiří Luža: Ronaldo odpočívá, do Velké ceny půjde Land Rebel

Jiří Luža - Land Rebel-S

V úterý nad ránem se Jiří Luža vrátil s Ronaldem-S z Madridu, kde se minulý týden účastnil ještě se Zuzanou Zelinkovou a Luka´s Ninjou mistrovství Evropy v parkurovém skákání. Již ve čtvrtek ovšem závodil s jeho dalšími koňskými svěřenci v Hořovicích na Berounsku, kde v těchto dnech probíhá závěrečný mítink Skokového poháru České pojišťovny.

Ačkoliv Jiří Luža a Ronaldo-S skončili na 52. místě, tedy těsně před branami třetího kola přístupného pro padesátku nejúspěšnějších, sklízel od svých jezdeckých kolegů gratulace.

 Takto obtížné parkury, jaké byly postavené v Madridu, si totiž téměř nikdo z nich nikdy na vlastní kůži nevyzkoušel. Chyby, které Luža s Ronaldem na parkuru udělali, by se daly označit jako „lehké“ a na pohled předvedli velmi líbivý výkon. Tomu navíc kontrastoval neúspěch druhé české dvojice, která nedokončila první kolo. „Byl to zcela jistě nejtěžší závod, který jsme já i Ronaldo absolvovali. Již cesta byla pro nás velmi náročná – jeli jsme 18 hodin do Francie, kde jsme koním dali v jedné stáji pauzu na odpočinek, a pak jsme pokračovali dalších 15 hodin do dějiště šampionátu. Tam jsme dorazili v sobotu. Až do úterý měli koně čas na rekonvalescenci, jež potřeboval zejména Ronaldo. Ve Francii jsme dokonce museli zůstat o něco déle, jelikož měl mírnou horečku. Před úterními veterinárními prohlídkami a tréninkem na kolbišti však byl již naprosto v pořádku a měl jsem z něj moc dobrý pocit,“ vypráví Jiří Luža.

První kolo se jelo jako „honební“ – tedy s penalizací přepočítávanou na čas. „Chybovali jsme třikrát – poprvé na oxeru po vodním příkopu. Rozhodl jsem se distanci mezi překážkami jít – místo na šest cvalových skoků dopředu – na sedm mírně zpět a dostal jsem se moc ke skoku. Následně jsme shodili poslední část trojkombinace složené z triplebaru, kolmého skoku a oxeru. Poslední zaváhání přišlo na předposledním oxeru, kde jsem Ronalda přivedl opět příliš blízko k překážce,“ popisuje jezdec.

Také v druhém kole naše želízka v ohni zaznamenala na překážkách tři chyby. „Šli jsme více dopředu, což nám vyhovovalo. První lehké shození jsme měli v závěru trojskoku a další dvě až na konci parkuru – nejprve na prvním skoku dvojkombinace a pak na úplně posledním skoku. Inkasovali jsme ještě dva trestné body za čas a bohužel právě dva body nás nakonec dělily od postupu do dalšího kola,“ konstatoval Jiří Luža. O zklamání však nemůže být řeč. „Jsem moc rád, že jsme se mistrovství zúčastnili, vyzkoušeli jsme si parkury, se kterými se u nás nesetkáme. Jen plocha kolbiště je v porovnání s těmi českými téměř dvojnásobná. I trasa parkuru je tak podstatně delší a větší jsou i rozměry šířkových skoků,“ srovnává. Na druhou stranu nešetří chválou ani na hořovické pořadatele. „Zdejší nové kolbiště se mi moc líbí. Na české poměry je prostorné a i když je povrch nový, tak skvěle drží. Líbí se mi též parkury připravované rakouským stavitelem Hubertem Kuttelwascherem. Jsou to kurzy, které umožňují koním pohyb více dopředu, a to je dobře pro koně i pro jezdce.“ Do Hořovic si přivezl mj. svoji stájovou „dvojku“ Land Rebela-S, s nímž by měl absolvovat i sobotní ČP Velkou cenu Jemčiny. Pokud by výrazněji zabodoval a jeho soupeřům na vyšších příčkách pohárového žebříčku by se naopak nedařilo, má ještě šanci probojovat se do nedělního velkého finále. „Land Rebel-S dokázal koncem srpna při Velké ceně Plzně, že formu na úspěch v těžké soutěži má. Přiznám se však, že bych případnou finálovou účast zvažoval, jelikož bude mít za sebou tři soutěžní dny a ten čtvrtý, kdy by absolvoval dokonce čtyři zkrácené parkury, by mohl být již nad jeho síly,“ upozornil Jiří Luža.