Jiří Hruška zvítězil v sobotní generálce na VC Litomyšle

Jiří Hruška zvítězil v sobotní generálce na VC Litomyšle

Mezi jezdci neoficiálně zvaná generálka na nedělní Velkou cenu se stala v Suché u Litomyšle kořistí opavské dvojice Jiří Hruška a Acoradia-MX i2M. Ti v sobotu 7. června zvítězili na parkuru stupně ST** (140 cm), což byl vrchol třetího závodního dne v rámci čtvrtého kola Českého skokového poháru 2014.

Jiří Hruška a Acoradia-MX i2M. Foto: Kateřina Návojová
Jiří Hruška a Acoradia-MX i2M. Foto: Kateřina Návojová

Nejvyšší soutěž sobotního dne měla na startu téměř 80 dvojic. V úvodní části startovního pole byl Jiří Hruška, který jako jeden z prvních postoupil do následného rozeskakování. I to dokončil bezchybně a ze tří koní, které sedlal, byl právě s Acoradií, s níž šel mezi prvními, nejlepší. „Jako jediná šla již včera, takže byla rozeskákaná. Navíc se to nezdá, ale ona je velmi rychlá a nad skokem ztratí minimální čas,“ zhodnotil Jiří Hruška. „Parkur mi až tak technický nepřišel, v rozeskakování se dalo dobře zkracovat,“ doplnil vítěz. Ten bude také na startu Velké ceny Litomyšle, která se stane vrcholem celých závodů. Tam však osedlá duo koní Mr. Vox Agromarket H+B a Espri 2. Následné rozeskakování sobotní soutěže šlo zajet i rychleji, než bylo k vidění u vítězné dvojice, což dokázal domácí Jiří Skřivan s klisnou Kallisto. Chyba na posledním skoku ho však o nejvyšší příčku připravila a musel se spokojit s pátou, poslední dekorovanou, pozicí. Třetí místo připadlo dalšímu Jiřímu, a to Papouškovi v sedle Falca Union. Elitní trio doplnil na druhém místě Josef Pařenica s Aquitem.

Na téměř totožném parkuru v podvečer o vítězství bojovali amatérští jezdci v rámci třetí dílčí kvalifikace Equiservis Amateur Tour. V parkuru stupně ZL (110 cm) se, stejně jako v pátek, nejvíce dařilo Daniele Potyszové s Dorotheou, která si opět v soutěži s následným rozeskakováním dojela pro nejvyšší příčku. Nejlepší dvacítka jezdců z kvalifikací se představí v nedělním finále.

Další kvalifikace čekala také na juniorské jezdce při Czech Junior Cupu. Soutěž s hendikepem 115/120 cm dle věku jezdců dopadla nejlépe pro Lucii Schmiedhamerovou a Laramise. Ti přitom měli velké štěstí na dvojskoku v základním kole a nebýt rychlé reakce jezdkyně, která na poslední chvíli odvrátila shození stojanu vlastní nohou, se probojovali do rozeskakování, kde byli nejrychlejší.  Druhá nejlepší byla za domácí JK Hřebčín Suchá Vanda Tmějová a Žane Mag Centrum před Pavlou Benešovou s Asteres.

V rámci závodního dne se uskutečnily ještě dvě neseriálové soutěže, a to dvoufázové skákání 125/135 cm a také finále malé túry. Vše však již směřuje k nedělnímu vyvrcholení, které v sobě nese po úvodní skokové soutěži S** finále Equiservis Amateur Tour, finále Czech Junior Cupu a Velkou cenu Litomyšle. V ní budou překážky stát na výškách 145 cm a úspěšní jezdci ze základního kola se o nejvyšší místa poperou ve finále. Sportovní program začíná v 8.00 hodin. Pro další aktuální informace sleduje webové stránky www.ceskyskokovypohar.cz.