Jiří Hruška první i druhý v olomouckém Europe Cupu

Jiří Hruška první i druhý v olomouckém Europe Cupu

V neděli 10. května vyvrcholily na kolbišti v Olomouci Lazcích třídenní skokové závody zařazené do seriálu Central Europe Jumping Cup 2015. V tzv. Big Tour s výškou překážek 140 centimetrů dokázal vybojovat nejvyšší dvě příčky opavský Jiří Hruška.

Jiří Hruška a Carethago Z. Foto: Josef Malinovský
Jiří Hruška a Carethago Z. Foto: Josef Malinovský

Do hlavní soutěže – Ceny firmy Credistas – nastoupil Hruška se třemi koňskými svěřenci a se všemi dokázal dokončit bez chyby. Postoupil tak s nimi do finálové části přístupné pro nejlepších deset dvojic. Hned s prvním Carethagem Z nastavil laťku hodně vysoko, když zopakoval bezchybný výsledek v čase 42,60 sec. S favorizovaným Aristem Z překvapivě inkasoval 14 trestných bodů za dvě shození, uzavření kruhu a překročení časového limitu. Chuť si však spravil s Acoradií-MX i2M, s níž se zařadil těsně za Carethaga Z, jelikož byla jen o čtvrt sekundy pomalejší. „Acoradia má nejméně zkušeností v takto vysokých soutěžích, ale dnes skákala moc dobře. Carethago také předvádí skvělou formu a věřil jsem, že by neměl udělat chybu. U Arista jsem samozřejmě také čekal nulu. Bohužel ve finále jsem chybně procválal jeden těžký oblouk před kolmým skokem, Aristo přišel moc blízko a chyboval. Jak doskočil, tak jsem poslouchal, zda bidlo spadlo a zapomněl jsem, že mám cválat dopředu, protože je před námi šířkový skok. Neviděl jsem v tu chvíli žádnou vzdálenost, tak jsem raději udělal kruh. Nemělo smysl to šponovat, i když věřím, že by si s tím Aristo poradil,“ zhodnotil Jiří Hruška krátce po soutěži.

Velkou smůlu měl vítěz sobotní hlavní soutěže Martin Řezníček. Ten s La Carelou nastupoval v nedělní Ceně Creditas díky nejlepšímu výkonu v základním parkuru jako finišman, ale bohužel ho sportovní štěstí opustilo. Chyboval na stejném kolmém skoku, jako Hruška s Aristem. Bohužel pro něj horní břevno překážky se odkutálelo tak daleko, že překáželo v kurzu parkuru uprostřed následující dvojkombinace. Rozhodčí ani jezdec si toho nevšimli, a když La Carela po překonání první části dvojskoku před břevnem na poslední chvíli uhnula, jezdce to natolik překvapilo, že nedobrovolně opustil sedlo. Musel se proto spokojit s 10. místem. Menší smůlu měl i jeho stájový kolega ze Stáje Mustang Marek Klus. Ten pro změnu v sedle Crado von Wichenstteina chyboval až na poslední překážce. Nakonec však toto shození nemělo vliv na konečný výsledek a skončil hned za Jiřím Hruškou na 3. příčce. Další pozice obsadili slovenští jezdci. Ján Cigán vybojoval čtvrtý a pátý řádek výsledkové listiny s Chaplinem a s La Pilotou. Igor Šulek dokončil s Gitanem jako šestý v pořadí. Tento kůň mu ovšem udělal radost již v předešlé soutěži, kdy nenašel přemožitele.

Kvalifikační kolo seriálu Central Europe Jumping Cup 2015 bylo posledním závodem v olomouckém Equine Sport Centru před hlavním bodem parkurové sezony v České republice. Tím se stane ve dnech 11. až 14. června Světový pohár J&T Banka CSI3*W Olomouc. Areál v Lazcích se na tuto výjimečnou sportovní událost, jež se na našem území koná jen jednou za rok, bude pečlivě chystat. Podrobnosti o přípravách najdete na internetových stránkách www.escolomouc.cz a www.csi-olomouc.cz.