Jiří Hruška obhájil s Aristem Z prvenství ve Velké ceně Martinic

Jiří Hruška obhájil s Aristem Z prvenství ve Velké ceně Martinic

Stejně jako v loňském roce, i v letošní Velké ceně Martinic, která byla úvodním kvalifikačním kolem Skokového poháru České pojišťovny, zvítězil Jiří Hruška s Aristem-Z. Z 37 účastníků v základní části postupovalo 15 nejlepších do finále, kde se ještě jednou utkali na zkráceném parkuru.

Jiří Hruška a Aristo ZJiří Hruška a Aristo Z

Šest dvojic postupovalo s nulou na bodovém kontě a po projetí cílem Zdeňka Žíly s Cavalinem bylo jasné, že vyhraje ten, kdo zopakuje v nejrychlejším čase bezchybnou jízdu. Jiří Hruška s Aristem-Z dokázal nejen dobře zkracovat obraty, ale také prostorným cvalem ubrat v distancích jeden cvalový skok, díky čemuž byl o více jak tři sekundy rychlejší, než Žíla. Předposlední startující Barbora Vojtková s Carusem Medimade sice také ani jednou nechybovala, ale její čas byl z těch pomalejších. Vše měl pak ve svých rukou Jiří Skřivan, jenž zvítězil s klisnou Kallisto v sobotní generálce před Velkou cenou. O jeho nezdaru ovšem rozhodla distance před dvojkombinací s číslem 12, kde udělal místo sedmi cvalových skoků osm a Kallisto na první překážce dvojskoku chybovala. I přes velmi slušný čas se tedy musel Skřivan spokojit se čtvrtou příčkou.

„Včera jsem nechal Arista skočit jen pár skoků tréninkově a udělal jsem dobře. Navíc – doposud platí, že kdo zvítězí v sobotní generálce, tak nevyhraje v samotné Velké ceně. Měl jsem tak tušení, že by to mohlo opět vyjít,“ konstatoval Jiří Hruška. V jeho závěrečném parkuru však přišly i dva napínavé okamžiky. „Před dvojskokem Aristo trochu klopýtl, ale to nebyl až takový problém. Zato před posledním skokem, to mi opravdu pomohl. Přestože ke skoku přišel víc z dálky, dokázal se pořádně odrazit a jen díky tomu jsme neudělali chybu,“ uvedl jezdec. Do pohárového žebříčku si za první místo připsal prvních patnáct bodů. Další si však pravděpodobně připíše až při čtvrtém kole na Ptýrově. „Jelikož Aristo plní také úlohu plemeníka, tak v úvodu závodní sezony pojedeme ještě chvíli tzv. na půl plynu a nejbližší dvě kola v Brně a v Ostravě s ním vynechám,“ dodal Jiří Hruška, který byl úspěšný i se svojí stájovou dvojkou Mr. Voxem Agromarket H+B. S ním obsadil páté místo a to jen kvůli chybě na třetí překážce základního parkuru.

Velké ceně Martinic předcházely dvě soutěže rámcových túr pro amatérské jezdce a juniory. V Equiservis Amateur Tour jediný bezchybný výkon předvedla Markéta Váňová s koněm Cesium, a tak zaslouženě zvítězila.

Markéta Váňová s koněm CesiumMarkéta Váňová s koněm Cesium

Také v Kolowrat Junior Cupu to vypadalo, že nedojde na rozeskakování. Nakonec kromě Andrey Halíkové s Wyoming 1 dokončila bez penalizace ještě poslední startující Nicola Grünthalová s Niagarou La Just, a tudíž se o prvenství obě jezdkyně utkaly na zvýšených překážkách v rozeskakování. První jmenovaná zaváhala na posledním skoku, a tak Nicola Grünthalová mohla jet více v klidu. „Doufala jsem, že se mi podaří parkur dokončit čistě, jen jsem si říkala, abych nějaký skok nepodcenila. Naštěstí se vše podařilo,“ shrnula jezdkyně. Třetí pozici obsadila Barbora Pochopová. Ta byla v základní části s Rebecou 2 bezkonkurenčně nejrychlejší, ale jedna chyba jí zabránila v dalším boji o lepší umístění.

Nicola Grünthalová s Niagarou La JustNicola Grünthalová s Niagarou La Just

Kompletní výsledky a další informace najdete na www.skokovypohar.cz. Hodinový záznam Velké ceny Martinic odvysílá Česká televize na programu ČT sport ve čtvrtek 25. dubna od 23.45 hodin. Pořad bude možné shlédnout později ještě ve dvou reprízách a na internetovém vysílání České televize.

FOTOGRAFIE z Martinic najdete v Klubovně!