Jirgala bude opět obhajovat vítězství ve Zlaté podkově

Jirgala bude opět obhajovat vítězství ve Zlaté podkově

Od 21. do 23. srpna se v Humpolci uskuteční finále 50. ročníku seriálu Zlatá podkova. V soutěži s nejdelší historií v rámci domácího jezdeckého sportu tradičně nastupují vynikající jezdci všestrannosti i spřežení – jako např. Ladislav Jirgala.

Jirgala bude opět obhajovat vítězství ve Zlaté podkově. Foto: Šárka a Jiří Bělohlavovi
Jirgala bude opět obhajovat vítězství ve Zlaté podkově. Foto: Šárka a Jiří Bělohlavovi

Jeden z nejúspěšnějších vozatajů posledních let Ladislav Jirgala, bude ve finále vozatajské Zlaté podkovy obhajovat loňské prvenství. A nejen to! Přemožitele totiž nenašel také v předchozích dvou ročnících 2012 a 2013, a tak by jeho případná výhra byla již čtvrtá v řadě. Ladislav Jirgala je však již dávno nerozlučně spjatý se seriálem, který letos slaví významné kulaté výročí.

Ve finále se prezentoval už se všemi typy zápřahu. Na svém kontě má vítězství se čtyřspřežím a v jednospřeží skončil druhý. Jeho stálou kategorií jsou však páry. „Poprvé jsem startoval asi v roce 1985, nejsem si tím však zcela jistý, jelikož je to již opravdu dlouho. Mockrát jsem si říkal, že mojí účast v jednotlivých ročnících zkusím dohledat,“ řekl Ladislav Jirgala ke svým začátkům ve Zlaté podkově. Každopádně mnohaletá účast dělá z Ladislava Jirgaly nepochybně jednoho z rekordmanů historie seriálu. Ten začal v roce 1966 jako Zlatá podkova Zemědělských novin.

Samotná dílčí soutěž „Mistři opratí“, tedy soutěž spřežení se poprvé konala v roce 1973 a postupně se vyvinula v klasické klání jednospřeží, dvojspřeží a čtyřspřeží složenou z drezurní úlohy, maratonu a jízdy mezi kužely. Ve své době překonala prestiž Zlaté podkovy dokonce republikový šampionát. „V nejvytíženějších letech se tam sjelo kolem třiceti dvojspřeží, pořadatel musel účastníky odmítat. Čtyřspřeží bývalo kolem šestnácti až osmnácti. Finále Zlaté podkovy předčilo v účasti i mistrovství republiky. – Pro jezdce to bylo metou, kde se snažili co nejlépe předvést, takže do Humpolce jezdím opravdu moc rád“, popsal svůj osobní vztah k závodům Ladislav Jirgala s tím, že vysoký lesk má finále stále. Na dlouholeté tradici ocenil i to, že vždy spojovalo až rodinnou komunitu jezdců spřežení i všestrannosti.

Z jeho soupeřů se na čele žebříčku po kvalifikacích drží Václav Coufalík stíhaný Josefem Hroudou. Ladislav Jirgala jako vítěz loňského ročníku dle pravidel kvalifikacemi projít nemusel, před startem však stojí stále pevně nohama na zemi: „Mám vždy respekt ze všech soupeřů, je hodně jezdců, kteří mohou předvést dobrou práci. Josef Hrouda jede za pár týdnu na mistrovství světa! Stejně tak Jaroslav Kohout, Václav Coufalík, Josef Drábek a další mě mohou porazit. Na závody nikdy nejedu s přesvědčením, že vyhraju. To by nebylo správné. I když vám koně jdou bez problémů, stačí malá chyba.“

V neděli 23. srpna odpoledne bude jasno, komu se ve finále 50. ročníku dařilo nejlépe. Už nyní je však jisté, že letošní finále bude mít právě díky půl století trvající tradici ještě výraznější nádech výjimečnosti. Podrobnosti o Zlaté podkově najdete na www.zlatapodkova.cz.