Jezdecký festival nabízí na každý den něco jiného

Jezdecký festival nabízí na každý den něco jiného

Ve dnech 16. až 20. března se už potřetí otevřou divákům a jezdcům brány Jezdeckého festivalu v Lysé nad Labem. Během pěti dnů se v hale C tamního výstaviště vystřídají soutěžící v parkurovém skákání, drezuře, všestrannosti, voltiži a spřežení…

Ilustrační fotografie: Kateřina Návojová
Ilustrační fotografie: Kateřina Návojová

Pod jednou střechou v jednom termínu se tak představí většina klasických jezdeckých disciplín. Program bude obohacený o sobotní večerní show, ve které dostanou prostor další jezdecká odvětví. Jedná se tak o jedinou akci svého druhu v České republice.

Jezdecký festival odstartuje ve středu 16. března. Dopoledne je vyhrazené dětem, které závodí v parkurových soutěžích na pony. V Lysé nad Labem se totiž pojede první kolo seriálů Pony ligy a Pony extraligy. Hned první soutěž po polední přestávce bude věnovaná mladým jezdcům ve věku do 21 let, kteří se chystají v roce 2016 sbírat body do takzvaného Teenager Cupu. Následovat budou další dvě skoková klání.

Také čtvrteční program je zaměřený na parkurové skákání. V první polovině dne se uskuteční soutěže nižších obtížností, nicméně je mezi nimi zařazeno důležité čtvrté kolo Základní túry Zimního Jezdeckého poháru. V druhé části dne se bude skákat až do 125 cm, přičemž právě ve čtvrtek odpoledne budou moci účastníci Malé a Velké túry Zimního poháru naposled do série sbírat body podle běžného klíče.

Pátek 18. března pak skoková klání vygradují. Konají se totiž finálová kola všech třech pohárových túr, která jsou podle pravidel na rozdíl od základních kol odměněna dvojnásobných počtem bodů. V pátek se tedy rozhodne, kteří jezdci se stanou celkovými vítězi třech vypsaných túr letošního zimního poháru. Odpoledne se pak mohou diváci těšit na dvě soutěže, jež patří k tomu nejatraktivnějšímu, co festival přinese. Na programu je dvoukolová Grand Prix Czech Equestrian Teamu s překážkami do 130 a 140 centimetrů, po níž bude následovat halové derby. Poprvé se v českých podmínkách představí v hale oficiální soutěž, která využívá terénní překážky pro halovou všestrannost.

Čtyři drezurní úlohy připravil rozpis závodů na sobotní dopoledne. Tři z nich jsou vypsané v atraktivním volném stylu, tedy s hudebním doprovodem. Vrcholem bude volná úloha Grand Prix. V nejtěžších soutěžích se představí mj. úřadující mistryně republiky Tereza Hábová nebo jeden z nejúspěšnějších českých reprezentantů Fabrizio Sigismondi. Další umělecky laděná disciplína bude následovat hned po drezuře. Je jí voltiž, a také v ní přivítáme špičku české jezdecké scény.

Vyhledávanou součástí Jezdeckého festivalu, která nebude chybět ani letos, je sobotní večerní show program. Začíná v půl sedmé večer a kromě úvodní atypické parkurové soutěže mini-maxi přinese řadu dalších zajímavých vystoupení. Představí se např. nová soutěžní disciplína pro děti zvaná Pony-games, která se pak ještě jednou dostane ke slovu v samém závěru festivalu. Vystoupí i minikoně s vodiči, což vždy vzbuzuje velký ohlas hlavně u nejmenších návštěvníků. Diváci uvidí ježdění v dámském sedle či sedlový tandem koní Kinských. Zemský hřebčinec v Písku předvede své plemenné hřebce včetně chladnokrevných koní a chladnokrevníci také vystoupí ve čtverylce v sulkách. Na své si přijdou vyznavači drezury. Během večerní show předvedou drezurní úlohu úřadující mistryně České republiky Tereza Hábová a také nejúspěšnější paradrezurní jezdkyně Anastasja Vištalová. Po voltižní exhibici v samém závěru večera přijde na řadu čtyřspřeží Národního hřebčína Kladruby nad Labem vedené reprezentantem České republiky Jiřím Nesvačilem juniorem.

Kočárům je také věnován poslední den festivalu. Pojede se totiž finále Zimního Jezdeckého poháru ve všech vozatajských kategoriích. Dá se očekávat, že halové soutěže spřežení přivedou obecenstvo jako obvykle do varu. Jezdecký festival uzavře turnaj dětí v Pony-games. V praxi tak návštěvníci uvidí tuto novinku, která vedle zábavy pro začínající jezdce slouží zejména jako funkční tréninková metoda.

V pěti nabitých dnech Jezdeckého festivalu v Lysé nad Labem si najde své odvětví každý, koho jezdecký sport a koně zajímají.