Jezdecký festival 2016 nabízí v rozpisu 32 soutěží

Jezdecký festival 2016 nabízí v rozpisu 32 soutěží

Pořadatelé Jezdeckého festivalu 2016, který se uskuteční od 16. do 20. března na výstavišti v Lysé nad Labem, již publikovali schválený rozpis závodů. Ten obsahuje v součtu 32 soutěží ve čtyřech, resp. pěti jezdeckých disciplínách…

Ilustrační fotografie: Sandra Schulzová
Ilustrační fotografie: Sandra Schulzová

Ve středu 16. března zahájí Jezdecký festival úvodním kolem seriálových soutěží Pony liga, Pony extraliga a Teenager 2016. V trojici pony soutěží se bude závodit o věcné ceny v hodnotě 3x 5.000 Kč. Pro velké koně jsou připraveny také tři soutěže od 100 do 115 centimetrů. Na výšce rovného 1 metru se začne skákat i ve čtvrtek, kdy je na programu předfinálový den Zimního jezdeckého poháru v parkurovém skákání. Vrcholným dnem bude pro tuto nejrozšířenější jezdeckou disciplínu nově již pátek, kdy jezdci budou moci sbírat dvojnásobný počet bodů do zimních seriálových túr. V rámci těchto posledních kol budou vyhlášeny i celkové výsledky skokové části Zimního jezdeckého poháru.

Nejdůležitějším bodem pátečního dne bude skoková Grand Prix Czech Equestrian Teamu. Ta se nově pojede jako dvoukolová soutěž na výškách 130 a 140 centimetrů. Do druhého kola postoupí všechny dvojice, které dokončí kolo druhé a startovat v nich budou v obráceném pořadí dle výsledku a času prvního kola. Soutěžící se umísti podle součtu trestných bodů z obou kol a času dosaženého ve druhém kole. Dotace Grand Prix je 30.000 Kč a rozdělena bude mezi nejlepších 10 účastníků.

Také poslední soutěž proběhne pod hlavičkou Czech Equestrian Teamu. Jednat se bude o vůbec první oficiální halovou „derby“ soutěž ve všestrannosti, která kromě parkurových překážek bude obsahovat osm přírodních překážek do 105 centimetrů. Důležitou informací je, že v této soutěži nebude vybírat startovné! To ostatně nebude jediný případ. Startovat bez nutnosti úhrady startovného budou moci jezdci s koňmi i v sobotní soutěži Mini-maxi, která zahájí večerní show program. V obou případech v nich bude mezi nejlepší pětici rozdělena finanční dotace 5.000 Kč.

Sobotnímu klání ovšem budou dominovat jiné dvě disciplíny – drezura a voltiž, které jsou označovány jako dvě tzv. estetické jezdecké disciplíny. Drezurní úlohy se pojedou dopoledne a ve většině případů půjde o küry, neboli volné sestavy na hudbu. Stejně tomu bude i ve voltiži, kdy je nedílnou součástí vystoupení jezdce na koni hudební doprovod.

Neděle bude hlavně vozatajským dnem. Na rozjezd pořadatelé připravili hobby soutěž pro dvojspřeží, které se mohou účastnit i pony. Zbývající tři budou finálovými soutěžemi Zimního Jezdeckého poháru spřežení. Tečku za celým festivalem pak udělá turnaj v nové disciplíně pro děti na pony zvané Pony-games. Přihlašování do jednotlivých soutěží by mělo být spuštěno přes on-line systém České jezdecké federace pravděpodobně ve středu 10. února – tj. 5 týdnů před zahájením Jezdeckého festivalu. Uzávěrka přihlášek bude v neděli 13. března 2016. Podrobnosti najdete na internetové adrese www.jezdeckyfestival.cz.