Jezdecký festival 2015 v Lysé nabídne 33 soutěží

Jezdecký festival 2015 v Lysé nabídne 33 soutěží

Pouhý měsíc zbývá do startu největší domácí jezdecké události – Jezdeckého festivalu 2015. Ojedinělá sportovní akce, na které se představí všechny disciplíny pod hlavičkou České jezdecké federace, proběhne na výstavišti v Lysé nad Labem od 18. do 22. března 2015.

Ilustrační fotografie: Kateřina Návojová
Ilustrační fotografie: Kateřina Návojová

„Žádná jiná jezdecká akce v České republice nezahrnuje tolik soutěží a disciplín v jedné závodní aréně, jako právě Jezdecký festival. Během pěti dnů bude možné zhlédnout přesně 33 soutěžních klání ve 4 disciplínách, kterými jsou skoky, drezura, spřežení a voltiž. Všestrannost, reining a vytrvalost – což jsou zbývající disciplíny zastřešené Českou jezdeckou federací – budou představeny v rámci doprovodného programu,“ uvedl ředitel závodů Josef Malinovský. Diváci, kteří navštíví druhý ročník festivalu, se mohou těšit na opravdu nabitý pětidenní program. Středeční dopoledne bude věnováno skokovým soutěžím pony, a to včetně seriálových soutěží zařazených do Pony ligy,respektive do Pony extraligy 2015 a seriálu Teenager. Odpolední program pak bude pokračovat soutěžemi pro velké koně až do obtížnosti stupně L* s výškou překážek 115 centimetrů.

Čtvrtek přinese vyvrcholení Zimního Jezdeckého poháru – Jump and Drive Winter Tour 2015, tedy konkrétně jeho parkurové části. Ve všech třech túrách tohoto zimního seriálu – v základní, malé a ve velké – se budou v hale „C“ výstaviště v Lysé nad Labem rozdělovat dvojnásobné počty bodů oproti třem předešlým kolům. První tři jezdci umístění v celkovém pořadí pohárových soutěží dostanou navíc mimořádnou finanční prémii. Čtvrtečním zlatým hřebem se stane bezesporu poslední kolo nejvyšší seriálové úrovně – Czech Equestrian Winter Tour, vypsané jako parkur stupně S* s finále, tedy s překážkami do 125 centimetrů. Poté již budou známí všichni tři vítězové Zimního Jezdeckého poháru ve skocích pro rok 2015. Divácky vysoce atraktivní kočárová část seriálu Jump and Drive Winter Tour 2015 má své finálové soutěže plánované na pátek. Hned od 9 hodin dopoledne dostanou prostor hobby jezdci spřežení a také pony. Posléze již budou návštěvníci lysolabského výstaviště svědky závěrečných kol v kategoriích jednospřeží, dvojspřeží a také královské kategorie čtyřspřeží. Nejlepší tři vozatajové v každé pohárové soutěži opět obdrží finanční ocenění nad rámec dotace finálového klání.

Sobotní dopoledne bude věnováno další z disciplín, která přináší úspěchy i z nejvýznamnějších mezinárodních závodů – voltiži. Uvidíme sestavy prakticky ve všech kategoriích, na kruhu se představí voltižéři v juniorské i seniorské věkové kategorii, ženy, muži i skupiny. Odpoledne budou pokračovat parkurové soutěže až do stupně obtížnosti ST*. Tribuny jezdecké arény na výstavišti se jistě zaplní v sobotu večer, kdy je připravena večerní show. Tam se divákům představí další již zmíněné jezdecké disciplíny: všestrannost, vytrvalost a reining. Na programu najdete ovšem i netradiční parkurovou soutěž Mini-maxi, neobvyklé show představení voltiže a spřežení či ukázky z dalších méně zastoupených jezdeckých odvětví mimo strukturu České jezdecké federace.

Drezura je připravena na nedělní dopoledne. Vypsané úlohy svedou na start dvojice ve třech soutěžích, z nichž nejobtížnější bude na úrovni stupně T, která je vypsaná jako volná, tedy úloha předváděná s hudebním doprovodem. Nabitý program uzavřou v neděli skokové soutěže. Absolutním vrcholem se stane Velká cena Czech Equestrian Teamu, s překážkami do 140 centimetrů, kdy 10 nejlepších dvojic postoupí do finále a v něm se pak jezdci utkají o příčky nejvyšší i 40tisícovou dotaci. Další podrobné informace o programu naleznete na www.jezdeckyfestival.cz.