Jezdeckou sezonu zahájí spřežení v Hradištku u Sadské

Jezdeckou sezonu zahájí spřežení v Hradištku u Sadské

První únorový víkend se uskuteční vůbec první oficiální jezdecké závody pořádané pod hlavičkou ČJF v roce 2013. O úvodní mítink se postarají koňská spřežení, kterých se sjede do Hradištka u Sadské rovných čtyřicet. Vůbec poprvé se pořadatelé rozhodli zařadit tvz. hobby soutěž pro vozataje či koně bez licencí ČJF. Těch se přihlásilo sedm a právě jejich výkony v 10.00 hodin dopoledne zahájí sportovní program.

Jan Exnar Foto: Josef Malinovský
Jan Exnar Foto: Josef Malinovský

„Jelikož jejich počet není vysoký, rozhodli jsme se toto neoficiální klání spojit pro všechny kategorie,“ upozornil hlavní organizátor akce Jaroslav Jandl. Oficiální soutěže budou již tradičně rozdělené podle počtu zapřažených koní. „Nejobsazenější bude kategorie jednospřeží, jichž odstartuje šestnáct, dvojspřeží bude sedm, po nich budou následovat čtyři dvojspřeží pony a nakonec se diváci mohou těšit na šest čtyřspřeží,“ prozradil Jaroslav Jandl.

Na trati budou muset závodníci projet 13 překážek. Šířka branek vytvořených z kuželů bude 180 centimetrů, pouze u čtyřspřeží je průjezd mezi kužely stanoven na rovných 200 centimetrů. Jedna z překážek se nazývá jako „maratonová“ a je se shoditelnými prvky. V ní musí soutěžící projet hned několik povinných průjezdů v daném pořadí. „Všechny soutěže jsou dvoukolové na čas, přičemž shození míčku, shoditelného prvku nebo převrácení nebo shození jakékoli části maratonové překážky znamená penalizaci pěti sekundami. Je-li shozena nebo významně posunuta překážka, kterou ještě spřežení neprojelo, zazvoní se, zastaví čas a překážka bude opravena. V takovém případě je penalizace 5 sekund za shození a 5 sekund za opravu překážky. Opravený omyl v maratonové překážce je penalizován 20 sekundami,“ popisuje pravidla vozatajské soutěže Jaroslav Jandl.

V jednospřeží nebude chybět např. Jan Exnar, jenž je nejlépe umístěným Čechem v prestižním žebříčku Mezinárodní jezdecké federace – FEI TOP Driver Awards. V roce 2012 v něm obsadil 8. příčku. Do Hradištka dorazí i účastnice loňského mistrovství světa jednospřeží Alena Brixová. S párem koní se představí mj. Zdeněk Jirásek, Jaroslav Pavel či Radek Nesvačil, jehož přítomní uvidí i se čtyřspřežím starokladrubských varaníků ze Slatiňan. V této královské disciplíně spřežení se na start postaví i jeho otec Jiří Nesvačil, Zdeněk Jirásek, Tomáš Barták starší, Pavel Hybler nebo zmíněný pořadatel Jaroslav Jandl.

Stejně jako v loňském roce bude z průběhu závodů připravovat půlhodinový sestřih Česká televize na program ČT sport. „Kdo však zavítal na halové závody spřežení v minulosti, jistě dá za pravdu, že se jedná vždy o nepopsatelnou atmosféru, kterou opravdu stojí za to zažít na vlastní kůži,“ dodal Jaroslav Jandl.

Vstupné pro dospělé je 70 Kč, pro děti je zdarma.

Aktuální informace k závodům najdete na internetové adrese www.sprezeni-cjf.cz