Jezdecká sezona 2014 míří do finále

Jezdecká sezona 2014 míří do finále

V listopadu zakonči domácí jezdeckou sezonu 2014 dvoje skokové závody v Herouticích u Neveklova a česká kolbiště, včetně těch krytých, osiří na několik měsíců. První halové závody roku 2015 proběhnou koncem ledna. Rušno však nadále bude v zahraničí.

Ilustrační fotografie: Kateřina Návojová
Ilustrační fotografie: Kateřina Návojová

V první polovině listopade se jezdecké hale Farmy Heroutice uskuteční 9. kvalifikační kola seriálů Pony liga, Pony extraliga a Teenager 2014. Body do žebříčků budou moci jezdci sbírat ještě v sobotu 22. listopadu v rámci 10. kola. V neděli se již uskuteční samotné finálové soutěže, přičemž Pony extraliga opět nabídne netradiční soutěž v podobě velkého finále pro nejlepší čtyři jezdce se střídáním koní. Téměř jistou účast v napínavém klání má Denisa Vegrichtová, která po 8. kole má 46 bodů, zatímco druhá umístěná Michaela Klugarová na ní ztrácí 15 bodů. Na třetí a čtvrté pozici jsou zatím shodně s 28 body Petra Boháčová a Klára Stárková, kterým šlape na paty Sofie Najmanová s jednobodovým rozdílem. Právě mezi zmíněnou pěticí se pravděpodobně rozhodne o definitivních finalistech, jelikož šestý Lubomír Gabryš má pouhých 12 bodů. Ve zbývajících dvou seriálech mají reálné šance na postup mezi finálovou desítku v podstatě všichni, kteří již v některých kvalifikacích bodovali. Podrobné žebříčky jezdců najdete na www.ponyliga.cz.

Rušno v Herouticích však bude i v mezidobí obou sportovních akcí. Ve dnech 14. – 15. listopadu hostí Farma Heroutice II. předvýběr hřebců do plemenitby (hřebci ročník 2012). Jedná se o již 8. ročník této chovatelské události, jejíž součástí je i výběr starších hřebců do PK ČT. Další informace najdete na www.heroutice.cz a také na www.schct.cz.

To, že domácí jezdecká scéna utichá, ovšem neznamená, že by se za našimi hranicemi nekonaly zajímavé hipologické akce. Čeští jezdci se budou v listopadu účastnit mezinárodních závodů ve skocích, v drezuře, ale i ve všestrannosti a ve voltiži. Právě ve voltiži bude české barvy hájit Lukáš Klouda v rámci Světového poháru konaného ve dnech 6. – 11. listopadu v německém Mnichově. Souběžně s voltiží tam proběhnou i skokové závody CSI3*/CSIAm, kde by se na startu měly objevit Adéla Půlpánová, Francesca Kolowrat-Krakowská a Alžběta Malcová.

Tradičně nejdominantnější skokové závody v termínových listinách jsou až na pár výjimek na úrovni dvou hvězd, přičemž není listopadového víkendu bez českého startu v zahraničí. Větší ekipa se chystá v polovině měsíce do Ebreichsdorfu, kde nebude chybět např. Aleš Opatrný či Jan Studnička. Zároveň se tam v rámci CSIJ a CSICh představí i mladší reprezentace. Těšit se můžeme na výkony Sofie Najmanové, Sáry Finsterle nebo Kateřiny Kučerové. Dále skokoví jezdci plánují výjezd do Lince, Opglabbeeku, Damme-Neuenwalde, Neustadt Dosse, Kreuthu, Lešna, Lieru, Celje a Manerbia.

Po jednom výjezdu mají nahlášeny disciplíny všestrannost a drezura. Pro účast při CDI Zakrzow se rozhodla ve dnech 7. – 9. listopadu Sofie Brodová, Ema Jančářová, Hana Vašáryová, Tereza Hábová a také mistr České republiky Fabrizio Sigismondi. Sice pouze dvě jména, ale zato slibná, figurují na přihláškách do mezinárodní závody ve všestrannosti CIC v italské Ravenně. Tam se vypraví během druhého listopadového víkendu Petr Veselovský a Miloslav Příhoda. Závodit budou na úrovni dvou hvězd a Petr Veselovský s Monarchou se postaví na start ještě těžší soutěže – CIC3*. Celkem se v listopadu uskuteční šestnáct výjezdů ve čtyřech disciplínách, z čehož třináctkrát se jedná o parkurové závody.