Jebel Ali Stakes 13.1.2012

Sponzorství prvního lednového mítinku na dubajské příměstské dráze v Jebel Ali se ujal šejk Hamdan. Úvodní i hlavní dostih se odehrál pod hlavičkou Shadwell Farm, pátý dostih pod patronací další z jeho firem – Derrinstown Stud. Potěšení nad možností prezentace ve druhém pátečním dostihu vyslovil Stephen Higgins, zástupce Newbury Racecourse, jednoho z dalších významných sponzorů: „Jsme velice rádi, že opět můžeme být součástí dostihového dění v Jebel Ali. Přispíváme již třetím rokem a nedovedeme si představit, že by naše spoluúčast skončila.“ Kéž by se mohli o podobná vyjádření opřít třeba karlovarští pořadatelé…

24letý norský rodák William Buick byl jedním z nejvytíženějších jezdců. V dresu šejka Ahmeda, patrona zdejšího závodiště, a v sedlech koní „bosse“ Selvaratnama se objevil pětkrát. Nejlepšího výsledku, a to druhého místa, dosáhl v hlavním dostihu. Jinak se mu tentokrát moc nedařilo.

emmrooz neobhajil Emmrooz neobhájil prvenství v JA Stakes

Emmrooz neobhájil prvenství

Jebel Ali Stakes (Listed),1.950m

Hlavním hrdinou loňského ročníku se stal hnědák EMROOZ. Jeho trenér  D.Selvaratnam totiž čekal dlouhých 18 let, než zmiňovaný dostih vyhrál ve své kariéře podruhé. První vítězství dosáhl v roce 1993 Azhar nynější stájová jednička měla u příležitosti 20.výročí dostihu, jednoho  ze tří vrcholů sezony na zdejším závodišti, našlápnuto k vítězství. O sedmiletém synovi Red Ransoma, jenž si sezónní debut odbyl před měsícem 6.místem na míli, je známo, že domácí dráhu miluje. Třikrát zde vyhrál, ale na čtvrté vítězství si bude muset počkat. Do cíle se dostal na 2.místě za suverénem TREBLE JIG (Wayne Smith). Pětiletý svěřenec trenéra Al Muhairiho doslova zdemoloval konkurenci. Od počátku se chopil taktovky a při výběhu do kopcovité rovinky nastřádal na zbylých 11 soupeřů, některých s výrazně vyšším generálním handicapem, k dobru 10 délek. Vítězný žokej a trenér dosáhli v průběhu odpoledne double. V handicapu dlouhém 1.400m se na třetí pokus do černého trefil YOUM MUTAMIEZ. Výsledek hlavního dostihu se výrazně lišil od papírových prognóz. Al Raiheho 6letý potomek plemeníka Cape Cross YIRGA zaujal před dvěmi týdny působivým vítězstvím na 1.800m na zdejší dráze, nyní obsadil 7.místo. Seemarův IBN AL NAFIS, druhý za Yirgou v posledním startu a nyní o ¾ délky třetí, se před startem také těšil mnohem větší pozornosti. Brazilského odchovance OROVESA nijak zvlášť nemotivoval ani žokej Kieren Fallon. Pětiletý bílý valach přestal bojovat od mety 400m před cílem a stačil jen na 8.příčku.

Ibn Al Nafis-3.místo v JA Stakes

Yirga zaostal 7.místem za očekáváním

Jebel Ali Mile Prep. (conditions), 1.600 m

Druhý ze tří „black-type“ dostihů, které jsou součástí sezónního programu na závodišti v Jebel Ali, se měl podle předpokladů odehrát v režii OTAAREDA (W.Buick). Šestinásobný premiant na tamní dráze a vítěz z posledního běhání v prosinci, konečným 7. místem napověděl, že tato distance pro něho byla moc dlouhá. Na příznivce si nemohl stěžovat ani loni druhý  v Jebel Ali Stakes HAATHEQ (R.Hills). Sezónní debut pro něho skončil 3.místem. Nejsilnější finiš předvedl HE´SMINENOTYOURS (R.Mullen). Trenér Seemar se tak zbytečně obával délky dostihu. Šestiletý valach míli prostál a po souboji udolal o krk HAPPY TODAYE (W.Smith). Vítěz by se za dva týdny měl pokusit o další kvalitní výkon přímo v Jebel Ali Mile.

Haatheq-sezónní debut skončil 3.místem

Největší ovace sklidil v rámcovém handicapu KILT ROCK (T.O´Shea). Svěřenec Douga Watsona dosáhl na své 4. vítězství v řadě. Nejprve se prosadil na kilometrové distanci, nyní zvládl 200m navíc a navíc v lepší konkurenci. Není bez zajímavosti, že o 14 setin zaostal za traťovým rekordem vytvořeným Alo Purou.

———

foto: autorka