Jarní všestrannost je za dveřmi

Jarní všestrannost je za dveřmi

Pardubice, 23. dubna 2013 – Třídenní soutěže jarní všestrannosti – FITMIN CUP 2013 začínají na závodišti Synthesia Park v pátek 26. dubna. Až do neděle bude možné sledovat soutěže v různých stupních obtížnosti pro děti i dospělé. Jako první pardubické tratě a kolbiště vyzkoušejí soutěže pony a kategorie Z a ZL.

logo jarní všestrannostZávody všestrannosti se skládají ze tří jezdeckých disciplín – drezury, parkuru a cross country, neboli terénní zkoušky. O konečném výsledku rozhoduje součet bodů ze všech tří disciplín. Náročná sportovní disciplína, někdy nazývaná jako „military“, se vyvinula z původních potřeb armády testovat všestrannost koní. První soutěže se konaly ve Francii na začátku 20. století, v roce 1912 se military poprvé objevilo na olympijských hrách ve Stockholmu.

Pátek 26. dubna
V Pardubicích vše začne v pátek 26. dubna v 8:00 hod., kdy zahajují soutěže FITMIN CUP pony „L“ a soutěže všestrannosti stupně „Z“ a „ZL“ bez omezení. Na drezury následně naváží parkurové soutěže s výškou skoků do 80 centimetrů pro pony, 90 a 100 centimetrů pro stupeň „Z“ a „ZL“. Divácky atraktivní terénní zkoušky začínají ve 13:00 hod.

Sobota 27. dubna
Sobotní program bude velmi náročný, k drezurní a skokové zkoušce nastoupí závodníci hned v osmi soutěžích. Od 8:00 hod. se na drezurní ploše a parkurovém kolbišti budou postupně střídat soutěže pro čtyřleté a pětileté koně, pro děti a juniory a soutěže různých stupňů obtížnosti od „Z“ až po „CNC*“. Nejvyšší soutěže ponesou názvy „Velká cena společnosti FITMIN“  – „CNC*“ a Cena FITMIN – „L“.

Neděle 28. dubna
Závody jarní všestrannosti uzavře nedělní terénní zkoušky, ve kterých dvojice jezdec – kůň musí překonat skoky a překážky, které lze běžně nalézt i v přírodě, ale také skoky umělé, které prověří připravenost koní a jezdců. Dvojice musí trať zvládnout v předepsaném časovém limitu a absolvovat připravené skoky, jejichž počet se podle stupně obtížnosti pohybuje od 15 do 29. Dekorování vítězů pořadatel závodů Dostihový spolek a.s. předpokládá v odpoledních hodinách.

Do soutěží je přihlášeno více než 120 koní.