Jaká cesta vedla do Velké pardubické v roce 2015?

Jaká cesta vedla do Velké pardubické v roce 2015?

Do drtivé většiny tuzemských dostihů, stačí koně přihlásit, a pokud není zájem o start vyšší než propustnost dráhy nebo kapacita startovního zařízení, můžete na start. Cesta do Velké pardubické vede pro tuzemské koně přes kvalifikační dostihy, které jsou v dostihovém kalendáři čtyři. Co přinesly kvalifikace v letošním roce? Vraťme se zpět v čase a připomeňme si tehdejší zpravodajství.

1. KVALIFIKACE

sobota 23. května – 18 startujících, 16 dokončilo a splnilo kvalifikační podmínky – čas vítěze 7:33,19

Cílová rovina první kvalifikace na Velkou pardubickou, 23. Velké ceny města Pardubice na 5800 metrů, se nápadně podobala posledním metrům Úvodní cross country Koroka. Po bariéře útočí Universe of Gracie s Janem Faltejskem, středem dráhy jde Ribelino s Pavlem Kašným. Tentokrát měl více sil Universe of Gracie a o délku a čtvrt zvítězil. Jan Faltejsek si tak připsal třetí vítězství druhého pardubického dostihového dne. Celkem okolo cílového mezníku proběhlo šestnáct koní a jejich realizační týmy už mohou začít s přípravou na říjnový vrchol.

Universe of Gracie a Jan Faltejsek
Universe of Gracie a Jan Faltejsek

Jan Faltejsek oproti minulým rokům vyměnil bíločervený dres za žlutomodrý, ale jinak průběh dostihu by l stejný jako s fenomenální Orphee des Blins. Už na třetí překážce byl reprezentant stáje BORS Břeclav v čele a vydržel tam až do cíle. „Klaplo všechno, jak mělo. Dostih absolvoval s chutí a potvrdil, že je v současné době ve výborné formě,“ sděloval trenér Jiří Kousek a dodal: „Další program bude mít stejný jako v minulém roce, a tak se představí ještě ve třetí nebo čtvrté kvalifikaci.“ Spokojen byl s výkonem i žokej Jan Faltejsek. „Šel velmi dobře, drobné problémy jsme měli na překážce 25, ale to se stává. Minulý dostih ho hodně nakopl, bylo to znát.“ Universe of Gracie tak potvrdil, že loňské čtvrté místo ve Velké nebylo náhodné a letos bude patřit k favoritům říjnového vrcholu.

Stoupající formu potvrdil druhý Ribelino a žokej Pavel Kašný se tvářil po dostihu velmi spokojeně, stejně jako trenér z Malé Morávky Antonín Novák. „Jsem rád, že se potvrdilo moje mínění, že budou oba do pátého místa, třetí a čtvrté místo je výborné. Nyní dostanou chvilku oraz a určitě se ještě na dráze objeví. Samozřejmě také bude záležet na majitelích.“ Radek Luka, spolumajitel Templáře zářil radostí. „Jsme spokojeni, snad letos budeme mít štěstí, které chybělo v minulém roce, a budeme se moci v klidu připravovat na Velkou pardubickou.“ V sedle Templáře byl poprvé od zranění žokej Josef Bartoš. „Bylo to dobré, v pondělí budu startovat v Meranu a příští týden už bych chtěl startovat ve všech dostizích.“

2. KVALIFIKACE

sobota 27. června – 17 startujících, 16 dokončilo a splnilo kvalifikační podmínky – čas vítěze 7:41,18

Pátý dostihový den letošní sezóny se proměnil v gala představení žokeje Josefa Bartoše. Od dubna loňský italský šampion nasbíral na českých drahách pouze tři vítězství a nyní přidal hned čtyři. Dvakrát se svěřenci trenérky Kabelkové, Talentem a Vandualem, úspěšně dovedl do cíle Dalmacia trenérky Baštové a v kvalifikaci také ostře sledovaného Zarifa, který nastupoval do dostihu v roli favorita, 2:1.

Zarif a Josef Bartoš
Zarif a Josef Bartoš

„Musíte jezdit v Pardubicích, aby byla šance na vítězství, já jsem letos dva dostihové dny nedokončil, skončil jsem v nemocnici nebo u místního fyzioterapeuta, tak pak se moc vyhrávat nedá. Tentokrát jsem měl i šancové koně, tak jsem rád, že se to podařilo,“ sděloval spokojený Josef Bartoš po triumfu s Vandualem, posledním v rámci dostihového dne. „Čtyř vítězství už jsem jednou v Pardubicích dosáhl, ale to ještě bylo pro pana Votavu, to už je hodně dávno,“ doplnil Bartoš. Hlavní pozornost ovšem byla upřena na kvalifikační dostih, kde Bartoš opět ukázal své pardubické mistrovství. Zarifa vedl v zadní části pole, ale v rozhodujících chvílích už byl, tam, kde bylo potřeba a v cílové rovince porazil aktivního Hipo Japa. Zarif se prosadil v kvalifikaci poprvé při pátém startu.

„Průběh dostihu jsme měli docela dobrý, snažil jsem se vyhýbat všem strkanicím a karambolům, jediný problém byl na vodě, kde nechal zadní nohy, ale když jsme šli na trávu, tak si výborně polepšil,“ sděloval k dostihu samotnému Josef Bartoš. Po dostihu se Bartoš rozhodl, koho pojede v letošní Velké pardubické.„Moje volba je Zarif,“ sdělil. Potěšil tak majitele Ivo Köhlera i trenéra Josefa Váňu. „Zatím jsme byli domluveni, že si Zarifa vyzkouší a podle toho, jaký bude mít pocit, tak se rozhodne, jestli ho bude jezdit ve Velké, tak jsem rád, že se rozhodl,“ sděloval majitel Zarifa. Trenér Josef Váňa se angažmá Josefa Bartoše nebránil. „Když si na koně sedne takový kanón, tak jsem rád.“ Váňova slova o překvapení v podobě výkonu Hipo Japa se potvrdila.„Samozřejmě jsem se Zarifem i Hipo Japem spokojen, u Thallia asi budeme muset změnit disciplínu, možná ho vezmeme do Francie, tady na skocích dělal chyby.“

3. KVALIFIKACE

sobota 22. srpna – 16 startujících, 8 dokončilo a splnilo kvalifikační podmínky – čas vítěze 7:26,67

Rabbit Well je nesporně kvalitním koněm, svědčí o tom jeho životní bilance. Ze 47 startů jich patnáct vyhrál, tedy bezmála třetinu. Čtyřikrát ovšem vůbec neodskočil do dostihu a několik vteřin po startu bylo po nadějích. Několikrát hned na startu ztratil nesčetné délky. Tentokrát všechno klaplo, i když se třetí kvalifikace startovala na podruhé, tak ryzák stáje Rabbit Trhový Štěpánov odskočil a v posledních metrech diváci sledovali jeho koncert.

Rabbit Well a Josef Váňa ml.
Rabbit Well a Josef Váňa ml.

„Na startu mi pomohl Honzík Kratochvíl, kdyby tam nebyl možná bychom neodskočili,“ říkal Josef Váňa mladší, který byl v sedle paličatého koně. „V dostihu se s ním rozhodně nevezete, musíte být stále o krok před ním, aby něco nevymyslel, ale když jsme šli na trávu, tak neuvěřitelně zabral a ukázal, že je v něm mnoho síly.“ Poslední tři skoky na travnatém oválu to bylo Rabbit Wellovo sólo. Soupeři se mu sice snažili mu přiblížit, ale Josef Váňa mladší se jen ohlížel a soupeři byli daleko. Pro Josefa Váňu mladšího to bylo prvního vítězství po zranění ze Světlé Hory. Tuto sobotu mu měli lékaři sundávat sádru, místo toho mu zástupci sponzora předávali čestné ceny za vítězství v kvalifikaci. „Nyní mě to nebolí, to je jasný, ale jinak to ještě není ono,“ doplnil žokej. I na jeho chůzi bylo znát, že ještě není ve své kůži.

Trenér Josef Váňa se pořádně zapotil. Po prvním startu už odcházel z místa od brány borců, ale start nebyl dobrý, tak se rychle musel vracet. „Vlastík Knápek mi říkal, že to nebylo dobré, tak jsem měl strach, to je jasný,“ říkal. Ale v cíli už se mohl usmívat. „Nemožné se stalo skutkem. Myslel jsem si, že druhý bude Hipo Jape, ale měl v dostihu dvě kolize, tak jsem rád, že doběhl do cíle, bude mít solidní handicap, aby se dostal do Velké pardubické,“ doplnil Váňa. Druhá a třetí kvalifikace potvrdily, že s trojicí Zarif, Hipo Jape a Rabbit Well se bude muset ve Velké počítat. Pro Josefa Váňu mladšího to bylo teprve páté letošní vítězství na tuzemských drahách.

4. KVALIFIKACE

sobota 12. září – 11 startujících, 10 dokončilo a splnilo kvalifikační podmínky – čas vítěze 7:22,02

V závěrečné čtvrté kvalifikaci se měli prosadit zkušení matadoři jako Universe of Gracie, Trezor, Klaus nebo Nikas, rybník jim však vypálil sedmiletý hnědák Hegnus ze stáje Ševců. Tříletý Hegnus prokázal obrovský talent, jako čtyřletý už se neprosadil, ale v letech 2013 a 2014 jsme ho na dráze mohli vidět jen jednou. Loni v květnu vyhrál, ale pak se zase ztratil z dostihového provozu, až letos se naplno vrátil. V kvalifikaci se poprvé po návratu naplno prosadil, a to ve velkém stylu. Do dostihu odskočil v kurzu 9:1, poslední metry však byly jeho velkým sólem.

Hegnus a Josef Bartoš
Hegnus a Josef Bartoš

Žokej Josef Bartoš opět mohl vyseknout divákům vítězná gesta, letos po kvalifikaci již podruhé. V dobré náladě šel i na vyhlášení výsledků. „Jsem rád, že vás vidím, to znamená, že jsem vyhrál,“ spustil a pokračoval: „Dnes se mi nedařilo, výsledky nebyly podle mých představ. Před dostihem jsem si zašel na záchod a řekl jsem si, že to tentokrát vyjde. Už od začátku dostihu jsem se cítil s Hegnusem velmi dobře, měl jsem dost v ruce.“Rozhodující moment přišel při výběhu na trávu, tři skoky před cílem. Hegnus se dotáhl na vedoucího Trezora, ale ten před předposledním skokem odpadl a Hegnus si s velkým přehledem doběhl pro vítězství opět po roce a půl. Josef Bartoš se letos na tuzemských drahách prosadil po dvanácté. „Mám rád velké a prostorné koně jako je Hegnus, tím je podobný Zarifovi,“ doplnil Bartoš. Jehož angažmá v sedle Zarifa ve Velké je již jisté.

Spokojen byl i trenér Čestmír Olehla, jeho svěřenci byli v cíli raz dva. „Je to jedno, kdo vyhrál, ale předvedli výborný výkon. Hegnus zatím nemá takové zkušenosti, zatím chodil dostihy na čtyři a půl kilometru, Klaus ukázal, že je na tom dobře.“ Přesto má Čestmír Olehla velké starosti, musí hledat jezdce na Klause i Pareta.„Jakub Spáčil rozhodně letos nebude startovat. Myšák mi řekl, že chce jet vlastního koně, zkouším se ho přemluvit, o tom jestli bude startovat Pareto, rozhodne v pondělí handicaper,“ doplnil trenér ze Světlé Hory. Jaroslav Myška slova trenéra Olehly potvrdil. „Už se musím začít soustředit sám na sebe a na své koně a nikoliv pouze pro cizí. Jinak Klaus šel dnes hodně dobře, prokázal i dobrý finiš, který u něj v minulosti k vidění nebyl.“