Jak zbavit koně zlozvyků? IV.

Jak zbavit koně zlozvyků? IV.

Potíže při nasazování pokrývky

  • Problém

Často je zapotřebí dát koni pokrývku, která ho ochrání před povětrnostními vlivy, zahřeje, pokud je ostříhaný, nebo udrží v čistotě při cestování. Je nepříjemné, když se tomu kůň brání, utíká před vámi po stáji dokolečka nebo, pokud je přivázaný, vždycky ucukne, jakmile se pokrývkou přiblížíte. Když se vám podaří pokrývku připnout z poloviny a náhle uteče, může dojít k nehodě – kůň se volnými popruhy o něco zachytí nebo se pokrývka posune do strany, takže kůň zpanikaří.

  • Příčina

Někteří koně jsou od přírody lekavější než ostatní a může je vyděsit i taková maličkost, že jim přinesete stájovou pokrývku jiné barvy, než na jakou jsou zvyklí! Je těžké nasadit koni pokrývku jemně a běžně se stává, že jak ji přehazujete koni přes hřbet, nějaký popruh je udeří. Špatně padnoucí pokrývky omezují pohyb, mohou koni vydřít v srsti lysiny a způsobit vznik boláků. Kůň se také může bát z toho důvodu, že se mu do popruhu pokrývky zachytila noha apod. Má-li pokrývku, vzniklé teplo a tření může zhoršovat stav odřenin od sedla nebo kousnutí hmyzu. Kůň, který má pokrývku nemůže regulovat teplotu, jak by mu to umožňovala dlouhá srst, což mu může být nepohodlné. Pocení pod dekou je koni nepříjemné a rozčiluje ho, ale bohužel málokterý majitel má tolik času, aby mohl kontrolovat teplotu koně každou hodinu.

  • Řešení

Pokud váš kůň je obzvlášť lekavý, začněte tím, že k němu budete přistopovat s podsedlovou dečkou a elastickým podbřišníkem. Ukažte mu deku a nechte ho, ať si ji očichá. Pomalu mu jí přejeďte po krku a jemně ji položte na hřbet. Připevněte ji podbřišníkem, aby si na ni zvykl. Pak pokračujte s pokrývkou, ale nejdříve se ji naučte správněnasazovat, neházejte mu ji jen tak ledabyle na záda. Položte mu na hřbet pokrývku složenou do úhledného čtverce (ne o moc většího než podsedlová deka) a pak ji postupně rozbalujte. Popruhy tak budete mít pod kontrolou, nebudou poletovat všude kolem a koně děsit.

Pokud kůň začne panikařit, přestaňte a počkejte, až se uklidní a nechá si dotyk pokrývky na zádech líbit. Při postupném rozbalování ji můžete vždy uchytit podbřišníkem, aby nespadla, pokud se kůň pohne. Zkontrolujte jestli pokrývka sedí – nejenom délku, ale ti to, jestli popruhy kolem hrudi a pod břichem neškrtí. Běžnou chybou je přílišné utáhnutí horního popruhu pod krkem, což je pro koně nepohodlné, když chce sklonit hlavu. Zkontrolujte také, zda popruhy nejsou příliš prověšené kolem nohou. Při sundavání pokrývku opět stejným způsobem složte, začněte od zadního kraje (pokud nemá podocasní šnůrku, kvůli které by bylo potřeba pokrývku stáhnout přes záď).

   137 20_1310975876_max_kopie                  alt


 

Uživatelské blogy nejsou redakčně upravovány.