Jak vybrat vhodné nájemní ustájení?

V dnešní době si  koně může pořídit skoro každý pátý člověk, který je ochoten mu věnovat svoji lásku a volný čas. Málo kdo si však uvědomuje, jakou nedílnou součástí je dobré ustájení. Přece jen, ruku na srdce, kdo si může koně dát  ke svému baráčku a starat se o něj.

Co vše by mělo mít ,,perfektní ustájení,, vašeho čtyřnohého přítele, aby se cítil jako vy doma ve svém pokojíčku?

Areál

Lokalita vámi vybraného areálu záleží na vaší mobilitě. V areálu by jste měli pro sebe najít nějaké to

● zázemí (šatny; WC popřípadě sprchy;  klubovnu – společenskou místnost; a v tom nejlepším případě i možnost přespání – nějaký ten  pokoj  pro Vás a popřípadě nějaké to občerstvení ve formě hospůdky).

● kolbiště, hala, kruhová ohrada, v některých areálech je k vidění i kolotoč (to vše by mělo odpovídat kapacitě možnosti ustájených koní, aby se nestalo, že se vás na jízdárně najednou ocitne deset a nebudete se tam moci hnout; ale k tomu existují rozpisy a nebo lidská domluva) plus dobrý povrch (písek, gumotextílie…)

● sedlovny (mělo by do nich být zavedeno teplo, aby se nestalo, že vám např. začnou plesnivět věci)

Stáje

Ve většině dnešních stájí se vyskytují boxy s evropským  standardem a to 3,5 x 3,5m. Pokud máte klisnu nebo kobylu a chtěli by jste si jí připustit, měli by jste se podívat, jestli jsou zde i porodní boxy. Ale najdou se i štonty (stání pro koně ve vazné stáji, jsou odděleny štrajcpány nebo i stěnou). V některých areálech se vyskytují i venkovní boxy. Tyto boxy jsou vhodnější pro koně s dýchacími problémy (dušnost koně), protože kůň je celodenně na čerstvém vzduchu. Proto vždy když budete vybírat stáj pro vašeho koně, přesvědčte se, zda-li je dobře větratelná (neplést si to s průvanem, ten je pro koně asi to nejhorší, snesitelnější pro koně je zima né průvan!) Předejdete tak následným zdravotním problémům s dýchacími cestami koně. Nebo můžete nechat koně ustájeného ve výběhu – 24h venku. Takový výběh by měl mít nějaký přístřešek, kam se může kůň schovat při špatném počasí, koryto s vodou přístupnou po celý den a v zimním období kdy dochází pastva možnost přikrmování senem.

Napájení ve stájích dnes už bývá plně automatizováno a vy tak nemusíte hlídat koňův pitný režim. Přece jen kůň v letních měsících vypije cca 100L denně, v zimních měsících jde o 50 až 60L vody na den.

Další nedílnou součástí je podestýlka. Měli by jste se zajímat jaký druh podestýlky vám stáj nabízí. Ve velké většině stájí se koním podestýlá sláma, popřípadě se kombinuje sláma s pilinami, či se používají samotné piliny. Pro koně je samozřejmě daleko komfortnější sláma. Kůň se tak může zabavit mírným pojídáním slámy ovšem pozor na žravé koně, ti rádi tloustnou a někdy dochází ke kolikovým stavům.

Další výhodou je mycí box a infračervené světlo, které slouží pro nahřátí svalů, nebo k sušení koně.

Krmení

Koně ve stájích by měli být krmeni 2x až 3x denně. Pro koně je lepší rozdělit krmnou dávku na 3x (ráno, poledne a večer). U koní pak daleko lépe funguje peristaltika střev. Není ovšem špatná ani varianta 2x denně (ráno a večer). Stáje většinou krmí ovsem, ječmenem nebo volí variantu granulového krmiva (dle typu a zátěže koně). Existuje celá řada varianta jak připravit krmnou dávku pro koně. Ovšem tato forma směsí je finančně náročnější a v některých stájích si majitel koně musí nadstandard zaplatit či sám zajistit tento typ krmiva.

V koňském jídelníčku by nemělo chybět seno a to at libitum (měl by ho mít kůň neustále). Jestliže je kůň zavřený a nechodí ven na pastviny, měl by stále  něco žvýkat. Předejde se tak některým zlozvykům z volného času koně. Seno by mělo mít krásnou vůni a barvu. Zde ale většinou záleží na dodavateli a jeho uskladnění.

Výběhy

Většina stájí nabízí v ceně ustájení také možnost výběhu pro koně. Koně jsou většinou do výběhu pouštěni po skupinách dle snášenlivosti koní k sobě navzájem. Nebo v některých případech fungují i takzvané padoky (výběh pro koně, kde je pouštěn jednotlivě). Výběhy by měly být dobře oploceny. Pod pojmem dobré oplocení si představuji buď nějaké kulatiny nebo pásky bez vykukujících hřebíků a jiných věcí ohrožující zdraví koně (jako například díra v zemi, spadlý strom aj.). Pokud jsou zde koně puštěni delší dobu, měla by do výběhu být zavedena voda pro napájení.

Ošetřovatel a jiní zaměstnanci

Neměli bychom zapomenout  na jednu z dalších součástí dobrého areálu. A tou je personál, který se nám o našeho čtyřnohého přítele postará (nakrmí, vykydá, poskytne lehké veterinární ošetření …aj. ). Popřípadě se nám o koně postará když budeme nemocní, či nám poskytne radu v jezdeckém či chovatelském směru.

Při dobrém nájemním ustájení by jste měli sepsat nájemní smlouvu, aby posléze  nedocházelo k nesrovnalostem. Jak už jsem během života zjistila, stájí kolem nás je celkem dost. Ale ne všechny ve svých inzerátech nabízejí věci, které jak člověk zjistí po příjezdu na místo nebo informací od někoho jiného jsou zcela jinak a málokdy lepší. Majitelé naslibují  vše co vám na očích uvidí jen proto, aby jste si k nim koně nastěhovaly. Proto hledat ustájení znamená jezdit z místa na místo a ptát se a ptát se! Cenová kalkulace nájemního ustájení  se mění od služeb stáje, lokality a dalších faktorech s tím spojených. Proto můžete najít ustájení od 2000Kč do 10000 Kč (i výše).

Tímto Vám přeji šťastnou ruku při výběru pokojíčku pro vašeho čtyřnohého kamaráda.