Jak si vybrat vhodného koně?

Jak si vybrat vhodného koně?

Jestliže jste se rozhodli pro koupi koně, a máte zajištěné podmínky pro jeho chov,  je tu několik málo věcí, které by jste měli před samotnou koupí zvážit.

Kolik zkušeností mám s koňmi?

Jen proto, že máte rádi koně si hned nepořídíte plnokrevného hřebce rovnou ze šampionátu. Upřímně, umíte dobře jezdit, už jste se někdy postaral o koně, uměl by jste mu sám nandat sedlo, vyčistit kopyta nebo by jste poznal, že vašeho koně něco trápí? Pokud je na některou z těchto otázek odpověď ne, měli by jste se obrátit na nějakého odborníka, který vám rád poradí popřípadě pomůže s těmito problémy.

Jaké plemeno bych si měl vybrat?

Záleží čistě na vás, které plemeno se vám líbí. Ale pozor, měli by jste si zjistit typické vlastnosti daného plemene. Jaký je jeho temperament, nároky a požadavky na péči, krmení, ustájení atd. Přece jen, když by jste si koupili Anglického plnokrevníka na dostihy, bude potřebovat jinačí péči než Starokladrubský kůň do kočáru.

Co budete se svým koněm dělat?                                                                        kone prodej

Před samotnou koupí se pořádně zamyslete nad tím, co s koněm v budoucnu budete chtít dělat. Zda-li  se budete chtít věnovat jezdeckému sportu, výstavám, budete-li mít koně jen na rekreační vyjížďky a nebo pro práci do lesa.

Hřebce, klisnu nebo valacha?

Pokud nejste zkušeným koňákem, neměli by jste o hřebci ani uvažovat (ikdyž existují hřebci některých plemen, jež mají klidnější povahu). Hřebci mohou být těžce zvladatelní pokud jsou v blízkosti jiných koní (zejména říjících se klisen). Jednoduše řečeno ve špatných rukou se může stát hřebec strojem ohrožující i život. Klisna je přece jenom lepší pro průměrného majitele koně. Ikdyž má taky své mouchy. V období říjí může být poněkud podrážděnější. Ale na druhou stranu, můžete jí zařadit do chovu. A popřípadě od ní získat hříbě. Ve většině případech se ale pořizovací cena dobré klisny pohybuje o něco výše. Pokud je tedy hlavním kritériem cena, je pro vás nejlepším řešením právě valach. Obecně však platí, že každý kůň je jiný a více než pohlaví ovlivní chování jeho povaha.

Věk mého koně?

Mladší koně mají více energie než starší. Mladí koně nemají tolik zkušeností s jezdcem a proto mohou být nervózní, hůře ovladatelní aj. Starší koně jsou většinou klidnější a zkušenější. Je to stejné asi jako s mladými lidmi. Ti si také musí projít nějaký ten kus života, než se zklidní. Na druhou stranu starší koně mohou mít více špatných návyků, které by nám mohly vadit. Proto jestli nemáte příliš mnoho zkušeností s výcvikem mladých koní, nepohrnete se do koupi mladého janka. Ikdyž existuje spousta cvičitelů a trenérů kteří vám s výcvikem poradí. A tak si můžete vychovat koně k obrazu svému. Ale pokud nemáte čas, který mladý kůň potřebuje na správný výcvik, je pro vás ideální starší kůň, kterému poskytnete dobrý domov.

pony a obr

Jak velký by měl kůň být?

Velikost koně by se měla odehrávat od vaší výšky a váhy. Přece jen  buďte trochu soudní a jestliže máte výšku 170 cm a váhu kolem 130kg, nepořídíte si poníka na úzkých dlouhých nožičkách, který by měl problémy vás unést a naopak. Jestli budete muší váha s velikostí malého špunta obří Shirský kůň vás téměř ani neucítí na svém hřbetě.

Jaký typ osobnosti by měl mít váš kůň?

Velkým faktorem pro další rozhodování je charakter koně. Jestliže jste našli koně, který je po všech stránkách perfektní, jen se vaše osobnosti střetávají, může to být problém. Můžete být bezstarostný se sportovními ambicemi, zatímco on je nervózní a líný. Tudíž vám tu vzniká problém. Pokud je to možné, před samotnou koupí běžte koně několikrát navštívit a  vyzkoušet . Přece jen budete dělat velké rozhodnutí. Se svým koněm budete trávit mnoho let a určitě je chcete strávit příjemně.

kone-na prodej

Jak kůň vypadá?

Touto otázkou by jsme se měli zaobírat jako poslední. Pokud jste našli pro vás dva perfektní koně. Pravděpodobně si vyberete toho, jehož barva a znaky vás učarují. Taková láska na prví pohled. Ovšem pozor, aby Vás na prvním místě nezaslepila koňská krása a kůň vám ve všech ostatních směrech nevyhovoval.

Jestliže už jste si vybrali pro vás toho správného koně a postupovali jste podle výše uvedených kritérií s pravdou, můžete si vychutnat to vědomí, že jste udělali vše co bylo ve vašich silách při výběru toho správného čtyřnohého společníka pro váš život.