IX. den metropolitní sezóny: 68. CONSEQ St Leger

IX. den metropolitní sezóny: 68. CONSEQ St Leger

Po třech měsících od ničivé červnové povodně se do CONSEQ PARKU Velká Chuchle vrátil dostihový provoz. Vrcholem programu Dne společnosti Conseq Investment management byl nejdelší a závěrečný klasický test sezóny, 68. CONSEQ St. Leger (listed, 2800 m, 440 tis. Kč, 3letí) s deseti účastníky.

Další úspěch stáji Monte Negro přinesl Always on Sunday

Zprvu vlažné, později již přiměřené tempo udával jeden z outsiderů hlavního dostihu Tycho Brahe, z trojice favoritů mu nejblíže cválal bronzový ze Slovenského derby Mister Westminster, zatímco stájoví kolegové Mister Aviation a Always on Sunday se drželi uprostřed kompaktního pole. V cílové rovině však posledně jmenovaný z dobré pozice nastoupil k finiši a již u distančního terče byl téměř jistým vítězem. Nakonec činil jeho náskok tři délky, a Always on Sunday se tak stal třetím klasickým vítězem (po premiantech dvou posledních ročníků Českého derby Kadynym a Misterovi Aviation) stále relativně mladé stáje Monte Negro majitele Jiřího Posáda. Žokej Milan Zatloukal si připsal premiérovou výhru v St. Leger a celkově pátý klasický úspěch kariéry, čtvrtý na pražské dráze. Velkokarlovický kouč František Holčák dosáhl již šestého vítězství v St. Leger a na vyrovnání trenérského rekordmana nejdelší klasiky Františka Vítka mu chybí poslední zásah.

Always on Sunday Petr MalikAlways on Sunday. Foto: Petr Malík.

Ke druhé příčce se silnou koncovkou dostala jediná klisna v poli, vítězka červencového Oaks v péči Artura Resulova Saltanat (Ardak Amirkulov, Murzabayev), třetím místem podtrhl úspěch modro-bílých barev a Holčákovy centrály vítěz Českého derby Rádia Impuls Mister Aviation (Monte Negro, ž. Havlík). Čtvrtý a pátý finišovali čeští odchovanci a tréninkoví kolegové z přípravy Jozefa Pirucha King’s Look (Kovářství Buchta, ž. Šafář) s Taggertonem (MPL Racing CZ, ž. Chaloupka), šestý skončil spolufavorit Mister Westminster (Spedition Zavřel, ž. Rája) a nejnižší honorář připadl Tycho Brahemu (Joly, ž. Foret).

Další dění:

Program dne odstartovala Cena Partners (prout. př. III. k., 3300 m), úvodní kapitola IX. ročníku seriálu o Pohár EŽ Praha, v níž lehce o šest délek obhájil loňské vítězství sedmiletý valach Dekolt (Gabriela-Trachtová) s žokejem Dušanem Andrésem.

Cena Fondu Parvest Convertible Bond World (III. k., 1800 m) pak byla určena pro nezvítězivší koně a šesté životní vystoupení v ní do premiérové výhry nečekaně snadno přetavil tříletý valach Autor (Meridian) s žokejem Jánem Havlíkem.

Naopak po boji udržela start-cíl vítězství tříletá Aurora (Kis-vodomery.cz) s žokejkou Vendulou Korečkovou v Ceně SusPro, s r. o. (III. k., 1600 m) pro tuzemské odchovance a zaznamenala druhý kariérní plný zásah.

V Ceně Conseq penzijní společnosti (III. k., 1400 m) bojovalo pět z devíti nezvítězivších dvouletých aktérů i o bonus Racingpostu 5000 liber a v duelu dvou tréninkových kolegyň jej získala hnědka Fujara (Zeas Staré Hradiště) s žokejem Dušanem Andrésem, vítězným v neděli pdoruhé a během víkendu již potřetí.

Následnou Cenou Vývojového a chovatelského centra Fitmin (III. k., 1200 m) odstartoval XII. ročník Fitmin Cupu, seriálu metropolitních dostihů nezvítězivších dvouletých českého chovu, a roli favoritky v ní stylem start-cíl jistě splnila hnědka Vadeta (Rabbit Trhový Štěpánov), jejíž žokej Jan Verner a trenér Allan Petrlík upevnili vedoucí pozice v průběžných pořadích rovinových šampionátů.

V nejkratším sprintu se opět po roce, a v kariéře počtvrté, prosadil sedmiletý valach Bright Sand (BORS Břeclav), kterého žokej Milan Zatloukal dovedl k lehké obhajobě v Ceně fondů Franklin Templeton (II. k., 1000 m)

Závěrečná Cena fondů ING (IV. k., 1400 m) skončila druhým letním vítězstvím šestiletého valacha Traffic Tour (Stáj Aliance Jičín), jenž odolal závěrečnému ataku soupeřů v sedle s žokejem Jiřím Chaloupkou.