II. den metropolitní sezóny: Dostihový den Isover Weber Rigips

II. den metropolitní sezóny: Dostihový den Isover Weber Rigips

Dostihová sezóna v CONSEQ PARKU Velká Chuchle pokračuje tuto neděli druhou kapitolou, která divákům opět nabídne devět rovinových dostihů, z nichž tři ponesou statut druhé kategorie. Vrcholem programu bude Velká cena Isover Weber Rigips (8. Memoriál Jaroslava Maška, 1400 m, 120 tis. Kč) pro čtyřleté a starší koně. Tříletí hřebci a valaši vybojují stejně dlouhou předzkoušku klasické Velké jarní ceny Holdingu Rabbit CZ Cenu Prodoor (24. Memoriál prof. Václava Michala, 90 tis. Kč) a zástupcům klasického ročníku je určena také Cena DHL Global Forwarding na 1800 metrů. Celkem je na startovních listinách 78 koní a 25 jezdců. Ilustrační fotografieIlustrační fotografie

Merbela proti devíti soupeřům
Zřejmě stejně jako v loňském ročníku zkoušky pro starší sprintery a mílaře, v němž nakonc obsadila třetí místo, ponese roli favoritky Velké ceny Isover Weber Rigips svěřenkyně trojnásobného trenéra-šampióna Merbela (foto). Sedmiletou reprezentantku stáje Leram v dostihu poprvé povede žena, nejúspěšnější tuzemská žokejka posledních dvou sezón Vendula Korečková, a aktuálně jedna z nejvýkonnějších klisen českého chovu bude v jednatřicátém startu kariéry atakovat devátý triumf.
MeziMerbelaMerbela její hlavní soupeře by měli patřit o dva roky mladší Kendy (ž. Koplík), spolehlivý sprinter, jenž prvního triumfu na scéně nejvyšší kategorie nečekaně dosáhl v loňské mílové Velké ceně BBAG nastoupí poprvé v barvách stáje Václav Slovák, a progresivní čtyřletý hnědák stáje Kelso Stables Mikesh (ž. Srnec), jenž první sezónu své kariéry zakončil druhým místem v říjnové Českomoravské ceně na mosteckém Hipodromu.
Na severu Čech si zatím životní úspěch připsal také pětiletý valach Charhizard (Gabriela-Trachtová, ž. Zatloukal), když v červenci triumfoval ve sprinterské Severočeské ceně, podzimní část sezóny už se mu ale tolik nevydařila. Stabilní formu udržela během minulé sezóny Iceni Girl (žk. Mach), čtyřletá zástupkyně DS Pegas, obhajující zde loňský úspěch Dorotky, si výtečně vedla především na jaře, když vyhrála Deylův memoriál a obsadila druhá místa v české i rakouské Jarní ceně klisen.
Výdělky z loňské klasické scény mají na kontech i pátá z Jarní ceny klisen Rabbit Dark Angel (Rabbit Trhový Štěpánov, ž. Verner) a sedmý z Velké jarní ceny Green Valleys (A 3 J Family, ž. Šafář), dvojkové výhry v minulém roce zaznamenali Moonglas (Marek Šimák, ž. Lukášek) a Wladan (Görgl’s Farm, ž. Chaloupka).
Nejzkušenějším a také nejbohatším (v případě doběhu na prvním nebo druhém místě by překonal hranici dvou miliónů korun zisku) aktérem je devítiletý hnědák Another True Story (YOKO, ž. Pavlíček), jenž startoval již v šestapadesáti dostizích, z nichž vyhrál devět, mj. mezinárodní Cenu Myse 2009 v Bratislavě, Severočeskou cenu 2010 v Mostě, či svůj vůbec první start po příchodu z Anglie, pražský Memoriál profesora Michala v roce 2007.
 
Startovní listiny
Sázkové kurzy – sázet lze již od čtvrtka na vybraných pobočkách sázkové kanceláře Fortuna (viz seznam uvnitř odkazu).

Další dostihový program:
14:00 – Cena EC HARRIS (hdcp IV. k., 1800 m): o první triumf kariéry se bude pokoušet čtyřletý Purple Risk, proti stojí především zkušená klisna Love Style.
14:30 – Cena DHL GLOBAL FORWARDING (II. k., 1800 m): mezi nadějnými klasickými kandidáty je favoritem dvojnásobný jedničkový medailista Barateus, zvědavost budí nový import Bathyrhon, hlášený do Derby v Irsku.
15:00 – Cena AC T-SERVIS (IV. k., 1400 m): v poli tříletých nezvítězivších by formu z minulé neděle měli uplatnit Americký Šerif a Our Lass, kteří v Bratislavě a Praze obsadili honorované příčky.
15:30 – Cena PRODOOR (II. k., 1400 m): sestavu předzkoušky klasické Velké jarní ceny Holdingu Rabbit CZ by měl vést vítěz Gerschova memoriálu Renny Storm, který v říjnové Ceně zimního favorita obsadil třetí místo před Rabbit Motivmanem a Limanem, ale stejně jako ob dostih dříve, i sem posílá trenér Šavujev nové želízko: Cut Me Loose vloni v Irsku jednou vyhrál a čtyřikrát se umístil.
16:35 – Cena E.ON (hdcp III. k., 2400 m): nejdelší a zřejmě také nejvyrovnanější dostih celého odpoledne může vyhrát doslova každý z jeho osmi účastníků.
17:05 – Cena BRITSKÉ OBCHODNÍ KOMORY (III. k., 2200 m): v dostihu, který tradičně slouží některým adeptům startu v Derby k sezónní rozcvičce, se představí právě jeden z jeho letošních předběžných favoritů Tycho Brahe, či perspektivní dvojice z moravských stájí Popstar a King’s Look.
17:35 – Cena COSMOPOLITAN EXECUTIVE HELAS LADIES CLUB (IV. k., 2200 m): druhý nedělní testík pro tříleté nezvítězivší nabídne šanci devíti aspirantům, mezi nimiž jsou mj. syn výborné dostihové klisny Vapety Va Bien a polobratr (stejná matka, jiný otec) čtyř jedničkových vítězů, z toho dvou klasických, Vivat.
18:05 – Cena TONAK (hdcp IV. k., 1400 m): v závěrečném handicapu bude týden po těsném třetím místě k favoritům patřit pětiletý Primus Pastoralus.