Horsemanship, aneb jak to vidím já. Respekt versus strach

V tomto článku bych chtěla osvětlit, jaký je podle mého názoru rozdíl mezi respektem a strachem a co to vlastně ten respekt je.

Nevím, zda jste někdy zažili podobnou situaci jako já. Pomáhala jsem majitelům koně s jeho výcvikem, a jelikož jsme se konečně měli vrhnout do praxe, začala jsem vykládat něco o pomůckách, do kterých patřil samozřejmě také bič – v mém případě mrkvovka, ale jinak to celkem nehraje roli. Schválně jsem se zeptala majitelky, zda se koník bojí biče a vrátila se mi odpověď – „No, má z něj respekt.“ Jelikož se mám ráda a nechci přijít k úrazu, nechala jsem si koníka na lonži v uctivé vzdálenosti a zkusila jsem mrkvovku zvednout (samozřejmě bez jakékoliv pobídky), načež se koník začal stavět v panice na zadní.

Tak tomu neříkám respekt. Respekt je podle mě nějaký vztah, kde jsou jasně nastavená pravidla a obě strany je dodržují. Pokud si např. určím svůj osobní prostor a koník do něj nebude vstupovat, když ho o to vysloveně nepožádám, respektuje tento prostor. To ale neznamená, že se bojí do tohoto prostoru vstoupit (samozřejmě na požádání – proč by si např. nedošel pro pochvalu?).

 

Velmi důležité je, že pravidla by měly dodržovat opravdu obě strany, to znamená také náš respekt ke koni. Nemůžeme mu něco slíbit a pak to nesplnit. Pokud koně přetížíme, nerespektujeme jeho možnosti, atd., atd.

Nejproblematičtější situace vzniká s fyzickými pomůckami. Pomůcky pomáhají člověku, aby si mohl s koněm lépe porozumět. Kůň by neměl pomůcky brát jinak, než ostatní běžné věci, které používáme – naši ruku, čištění, … Mohu koně plesknout rukou, jako ho rukou pohladit, stejně tak s bičem nebo lonží. Někteří koně nemají kladný vztah k určitým pomůckám proto, že byly vždy používány jen pro vyvíjení tlaku – spojují si je tedy s těmi „otravnými věcmi“, prostřednictvím kterých po nich budeme vždy jen něco chtít. Tím chci naznačit, že kůň nemusí mít nějakou otřesnou zkušenost, aby reagoval na pomůcky negativně. V tomto případě řeší tento problém správně prováděná přátelská hra (pozn. první ze 7 her Parelliho).

Pro správné reakce na pomůcky je potřeba, aby kůň pomůcku rozeznal. Kůň musí s přesností rozlišit, zda mu ukazuji na slabinu, protože chci něco ukázat kamarádce, nebo zda ho žádám, aby ustoupil.

O tomto tématu by se dalo mluvit dál a dál, protože je to téma nevyčerpatelné, takže jestli máte co říci, podělte se o to s námi v komentářích.

 

Dana Kortusová

danakortusova.wz.cz