Hlasujte pro nejkrásnějšího koně: Divize H – Teplokrevná a sportovní zahraniční plemena

Hlasujte pro nejkrásnějšího koně: Divize H – Teplokrevná a sportovní zahraniční plemena

Poslední souboj ankety bude stát za to. Reprezentanti tří světově proslulých plemen se utkají v poslední z osmi divizí ankety Nejkrásnější kůň České republiky (2014). Hannoverský, holandský (KWPN) a holštýnský teplokrevník mají v soutěži sympatií premiéru – a lze očekávat, že bude stát za to. Hlasovat můžete na webu www.nejkuncr.cz do neděle 27.července.

Hannoverský teplokrevník

1574 COMMODOR

Hřebec, hnědák, nar. 2005

Otec: Cranach

Matka: Denna Mc Loy (po 1360 Drosselklang II)

Chovatel: Wolfgang Pliefke, Wagenfeld (Německo)

Majitel: Stáj Mustang, s. r. o., Lučina

Nej2014 (hannoverský kun) 1

Výkonnostní zkoušky /HLP/: Adelheidsdorf 2008
Celkový index: 113,87/7.místo
Skokový index: 115,93/6.místo
Drezurní index: 105,21/8.místo
Zapsán v I. Plemenné knize hannoverského teplokrevníka, Plemenné knize českého teplokrevníka a Plemenné knize slovenského teplokrevníka v ČR

Commodor je velmi působivý hřebec atletické postavy, s dobrým rámcem a vynikajícím pohybem, který zdědil po svém otci.

Vyniká skvělou jezditelností a výborným charakterem. Má velmi dobrý skokový styl a vystupování.

Jako čtyřletý se probojoval do finále na hannoverském šampionátu ve Verdenu.

V roce 2010 s jezdcem Johanesem Ehningem startoval v chovatelských skokových soutěžích, několikrát se umístil a úspěšný byl i v kvalifikacích na Spolkový šampionát (Bundeschampionat), v Balve obsadil se známkou 8,6 druhé místo.

Stejnou známku obdržel i v prvním kole Spolkového šampionátu ve Warendorfu (kde obsadil druhé místo ve II. oddílu koní).

V letech 2009 a 2010 působil jako plemeník v Německu.

Od roku 2011 je již aktivní v České republice, a to jak v chovu, tak ve sportu.

V minulém roce dosáhl vlastní výkonnosti stupně T: Sbíral zkušenosti se svým mladým jezdcem Martinem Řezníčkem především po Velkých cenách v rámci Českého skokového poháru.

V roce 2012 při celostátní přehlídce hříbat ročníku 2012 (Zduchovice) zvítězil v kategorii hřebečků jeho syn 5/876 Carengo chovatelky Jany Burešové.

Otec hřebce, Cranach, je holštýnský teplokrevník narozený roku 1999.

Absolvoval výkonnostní zkoušky v Adelheidsdorfu v roce 2002, kde skončil s šestým nejlepším výsledkem (CI: 124,14/6.místo, DI: 123,25/5.místo, SI: 114,41/10.místo) a ve všech kriteriích získal nadprůměrné hodnocení.

Cranach s vlohami pro drezúru i skákání předává tyto schopnosti svým potomkům. V plemenné knize má zapsané dva syny s körungem a pět prémiovaných klisen.

Cranachův otec Contender, pocházející z vynikající krve Calypsa II a Ramira, založil vlastní linii mezinárodních skokových šampiónů.

Foto: Jana Kleszczová

Holštýnský teplokrevník

1001 CASSINI’S SON – T

Hřebec, bělouš, nar. 1997

Otec: 5039 Cassini I

Matka:  Amica (po Lorenz)

Chovatel: Günther Brocksted, Langwedel (Německo)

Majitel: Vian Trade a.s., Blatná (kontaktní osoba: Rudolf Fiala)

Nej2014 (holstýnský kun) 1

Hřebec Cassini’s Son – T startoval od sedmi let v soutěžích stupně T, za svou kariéru získal celou řadu vítězství a umístění včetně soutěží Českého skokového poháru.

V roce 2012 s ním jeho jezdec Rudolf Fiala ml. vybojoval stříbrnou medaili na Mistrovství ČR jednotlivců ve skocích.

V letech 2011 a 2012 byl podle žebříčku sportovních koní nejlepším skokovým koněm České republiky.

V roce 2004 byl zařazen do chovu českého teplokrevníka, v němž působil prostřednictvím inseminace souběžně se sportovní kariérou.

Zařazení do chovu si zaslouží nejen s ohledem na vynikající sportovní kariéru, ale i vzhledem ke špičkovému původu.

Jeho otec Cassini I patří k nejlepším světovým plemeníkům a matka Amica po Lorenz je příslušnicí vynikající holštýnské rodiny:

Pravá sestra hřebce Cassini’s Son -T, klisna Lagumera B dala mezinárodně úspěšnou klisnu La Jolie (po Limbus), která je nyní matkou dalšího mezinárodního skokana jménem Casall 14.

Foto Jan Kučera

KWPN (Holandský teplokrevník)

1346 ESPRIT ROYAL

Hřebec, vraník, nar. 1992

Otec: Elcaro

Matka:  Rubana (po Palatin)

Chovatel: W. Hoogeveen (Nizozemsko)

Majitel: Klára Boháčková, Vondrov (Hluboká nad Vltavou)

Nej2014 (KWPN) 1 b

Drezurní KWPN hřebec, výkonnost T, finalista Mistrovství ČR a Drezurního poháru, druhý v Mistrovství ČR družstev, třetí místo ve FEI Challenge Test.

Působí v Plemenné knize českého teplokrevníka, je otcem velmi kvalitních hříbat (první ročník se narodil loni).

Esprit Royal byl na jaře 2008 importován z Nizozemska. V tomtéž roce byl na základě vlastní výkonnosti uznán jako plemenný hřebec pro PK ČT.

Přestože v Nizozemsku startoval nevýše do stupně ST, vlastní výkonnost stupně T v drezúře si v České republice „vychodil“ během čtyř měsíců.

Jeho první  sportovní sezóna v ČR byla velmi úspěšná, s několika vítězstvími a umístění v drezurních soutěžích stupně ST a T a stříbrnou medailí na Mistrovství ČR v soutěži družstev.

Esprit Royal zaujme nejen naprůměrným exteriérem a výbornými chody, ale také svou milou a přátelskou povahou. V práci se vyznačuje klidným a vyrovnaným temperamentem a velmi dobrou jezditelností.

Otec Elcaro má ve svém rodokmenu známá a zvučná jména (Zeoliet, G. Ramiro Z., Abgar XX, Lucky Boy XX), mísí v sobě starou krev, která sahá až do původních groningenských linií – jde tedy o čistý, staronizozemský původ.

Elcaro byl jedním z nejlepších a  nejžádanějších hřebců svého ročníku a jeho potomstvo je velmi oblíbené pro vranou či tmavě hnědou barvu, výraznou hlavu, kombinaci síly a elasticity v pohybu a silný pohyb od zádě.

Matka Rubana, hnědka po polokrevném hřebci Palatin, se pyšní predikátem „keur“. Ten se uděluje výhradně klisnám, které se úspěšně prezentovaly ve sportu.

Esprit Royal u nás závodil pod sportovním jménem Kodex Royal.

V současné době již ukončil svoji závodní kariéru a jako plemeník působí na Dvoře Vondrov, v Hluboké nad Vltavou.

Foto: Zuzana Buráňová