Hlasujte pro nejkrásnějšího koně: Divize F – Teplokrevná a sportovní domácí plemena

Hlasujte pro nejkrásnějšího koně: Divize F – Teplokrevná a sportovní domácí plemena

Kinského isabela 26/555 Brigit nastupuje ve velmi těžkém souboji proti čtyřem hřebcům. Pikantní je, že každý z nich by mohl být jejím synem. Osmnáctiletá klisna ovšem patří k plemeni, které se líbí – a to už 170 let.

Hlasovat můžete ve dnech 7. 7. – 13. 7. na webu www.nejkuncr.cz.

Český teplokrevník

1558 GALANDRO ZH

Hřebec, ryzák, nar. 2007

Otec: 1053 Guidam Sohn

Matka: 21/417 Palomina Princes (po 536 Lopez – 17)

Chovatel: Radomír Fischer, Kdyně

Majitel: Zemský hřebčinec Písek

Nej2014 (ceský teplokrevník)

Rámcový, vysoký a mohutný, přitom ušlechtilý ryzák s požadovanou kostnatostí, s kvalitní mechanikou pohybu ve všech chodech.

Narodil se v chovu Radomíra Fischera z Kdyně a jako odstávče byl Zemským hřebčincem Písek zakoupen do testační odchovny hříbárna Nový Dvůr.

Zde absolvoval celý odchovný a výcvikový cyklus a v základních zkouškách výkonnosti TO s přehledem zvítězil. Předtím absolvoval s úspěchem předvýběry českého tepolokrevníka v Hradišťku u Sadské. Ve stodenním testu svého ročníku se umístil jako první s celkovým výsledkem 8,04 b.

Jeho otcem je dodnes vzpomínaný 1053 Guidam Sohn (KWPN), hřebec s vynikajícím, pružným pohybem, obrovskou potencí a stylem skoku, který působil v plemenitbě v ČR pouze jednu sezonu. Tu korunoval impozantním vítězstvím ve finále Kritéria mladých koní pětiletých (KMK) 2006.

Pod jménem Induparts Guidam Sohn startoval později pod mistrem světa Jos Lansinkem (Belgie) v mezinárodních soutěžích. V roce 2009 se stal vítězem výběrů hřebců pro Plemennou knihu BWP.

Za zvláštní zmínku stojí děd 1558 Galandro ZH, holandský hřebec Guidam. Ten byl sám úspěšný v mezinárodním skokovém sportu, ale brzy se začal prosazovat jako význačný otec skokovými potomky (Lebon, Leron, Armani, Nidam a Cow Boy) i zažazenými syny (Luidam, Madison, Guidam de Henry a Quidarc).

Naprostou slávu mu získali Authentic (stříbrná mediale – družstva OH Atény 2004 a MS Cáchy 2006, bronz OH Hong Kong 2008) a rovněž v Hong Kongu stříbrný Ninja la Silla, který úspěšně pokračoval v kariéře včetně vítězství na ME Madrid 2011.

OH 2008 v Hong Kongu byly neoficiálně nazývány „Guidamovými hrami“ a hřebec byl v Nizozemsku vyhlášen plemeníkem roku.

Matka hřebce 1558 Galandro ZH je po 536 Lopez-17, který již zařadil do Hlavní plemenné knihy a Plemenné knihy českého teplokrevníka více než 50 svých dcer.

Bába Perleť v sobě nese nejosvědčenější tuzemskou skokovou krev (prochována II-III na Przedswit X, přítomnost krve anglického plnokrevníka Diadém).

Hřebec 1558 Galandro ZH absolvoval cyklus soutěží KMK, kde několikrát zvítězil.

V plemenitbě působí od roku 2012, a v roce 2013 byl jeho syn Gucci (z matky po Action Hero) nejlepší na celostátní přehlídce hříbat ve Zduchovicích.

1558 Galandro působí v Plemenné knize českého teplokrevníka a od roku 2014 nově i v Plemenné knize slovenského teplokrevníka v ČR.

Poznámka:

Kůň reprezentuje plemeno po dohodě pořadatelů ankety s jeho majitelem. Svaz chovatelů českého teplokrevníka na výzvu k nominaci svého zástupce do ankety nereagoval.

Foto: Šárka Votavová

Český trakén

79/154 QUINTAR 

Hřebec, tmavý hnědák, nar. 2009

Otec:  Quintet

Matka: Stella (po Saint Tropez)

Chovatel i majitel: Hřebčín Amona, Borová (Bolatice)

Nej2014 (ceský trakén) 1 DEF DEF

Quintar je mohutný trakénský hřebec s výraznou mechanikou pohybu,skokovými schopnostmi a vynikajícím charakterem.

Jeho otec Quintet absolvoval nejtěžší parkury na mezinárodní úrovni od osmi do 17 let a do chovu odešel zcela zdráv. V roce 2002 se stal nejlepším českým skokanem na GP CSIO Poděbrady. Je synem čtrnáctinásobného národního šampióna, plemeníka Quoniam III.

Děd Quoniam II byl nejlepším československým poválečným plemeníkem a do chovu dal 29 synů.

Quintetova matka, kirovská 637 Orbita je dcerou vynikajícího ruského Almanacha a matkou GP skokanky Thalie (Karneol).

Quintarova matka Stella (nositelka Zlaté plakety vestfálského svazu) je dcerou premiovaného hřebce Saint Tropez, syna vítěze německého körungu Tolstoie.

A Tolstoi je synem legendy trakénského chovu Kostolanyho (děd hřebce století Totilase ). Původ na straně matky pak oživují angloarabský Cacir a plnokrevný Bandoliero.

Quintar jako čtyřletý zvítězil ve všech základních kolech Moravského šampionátu mladých koní a následně i v jeho náročném dvoukolovém finále.

Jako pětiletý absolvoval ihned čistě parkur stupně L a v současnosti je v Německu, kde se s Barborou Tomanovou chystá na Spolkový šampionát.

Hřebec má míry 170 / 180, 202 a 22,2 a vyniká charakterem, jezditelností a skokovým předvedením, stejně jako mechanikou pohybu.

Je licentován pro Plemenné knihy českého trakéna a slovenského teplokrevníka v ČR.

Foto: Ivana Maršálková

Kinského kůň

26/555 BRIGIT

Klisna, isabela, nar. 1996

Otec: 250 Burbon

Matka: SČ 1034 Bajka (po 142 Quoniam II – 201

Chovatel i majitel: Irena a Jiří Eretovi, Pláně (Plasy)

Nej2014 (kun Kinského) 1 DEF

Klisna je atraktivní žlutozlaté barvy, má klidnou a vyrovnanou povahu, je vynikající učitelkou pro začínající jezdce, ve stádě je dominantní a temperamentní.

V jejím rodokmenu najdeme ze strany otce i matky známé plnokrevné hřebce Drop, Diadém a Havel.

Klisna působí v chovu – v roce 2003 se jí narodil syn 26/919 Benjamin po 556 DAF Ondráš.

Pravidelně se zúčastňovala Národních přehlídek Koní Kinských, kde získala řadu ohodnocení a pohárů. Mezi nejvýznamnější z nich patří vítězství v Chlumci nad Cidlinou z roku 1999.

Klisna byla vedena v duchu Natural horsemanship.

Mohli jste ji vidět na výstavách a jezdeckých show v Manětíně, Plasích, Hadačce, Hradišťku u Sadské, Chlumci nad Cidlinou a jiných, kde se svojí stájovou kolegyní Baby předváděly divákům ukázku přirozené komunikace s koňmi – pas de deux (jízda bez sedla a uzdy s hudebním doprovodem).

Foto: Zuzana Čížová

Moravský teplokrevník

81/76 GIDRAN I MT – 2 / FILIPO  G

Hřebec, ryzák, nar. 2009

Otec: Gidran I MT/2698 Gidran XVI – 6 (Gordon)

Matka:  52/543 Forma (po 2815 Catalin IV – 33)

Chovatel i majitel: Ing. Petr Galatík, Velké Těšany (Kroměříž)

Nej2014 (moravský teplokrevník) 1

Jedná se o typického představitele kmene Gidran.

Ten byl založen originálním arabským hřebcem Siglavy Gidran (někdy uváděného i jako Gidran senior), narozeným roku 1810 u arabského kmene Nedžed. V roce 1816 byl dovezen do uherského vojenského hřebčína v Bábolně.

Filipo disponuje vysokým podílem původních genů (71,21 %).

Je to kůň s velmi vstřícnou povahou.

Zúčastnil se několika výstav, kde byl vysoce hodnocen již jako hříbě.

V letošním roce zvítězil v předvýběru hřebců do plemenitby moravského teplokrevníka a v současné době je v přípravě na výkonnostní zkoušky.

Filipo vyniká charakterem, který na své potomky věrně přenáší jeho otec Gidran I MT.

Foto: Dalibor Gregor

Slovenský teplokrevník v ČR

1984 COSTLY FRIEND

Hřebec, hnědák, nar. 2004,

Otec: 856 Silvio II

Matka: 45/ 476 Čemeřice (po Časpal)

Chovatel: Iva Hájková, Nemošice

Majitel: Roman Kmínek, Hradec Králové

Nej2014 (slovenský teplokrevník v CR) 1

Se svým majitelem a jezdcem Romanem Kmínkem má za sebou intenzivní sportovní kariéru. Jako pětiletý a šestiletý několikrát zvítězil v soutěžích Kritéria mladých koní a byl účastníkem jeho finále.

V letech 2012 a 2013 absolvoval mimo jiné pět „čistých“ skokových soutěží stupně ST (140 cm) v Hořovicích, Strakonicích a Frenštátě pod Radhoštěm a čistě šel i ve Velké ceně Strakonic 2013 (stupeň T, 145 cm).

Je to exteriérově velmi vyrovnaný hřebec, velkého rámce, ušlechtilý a přiměřeně mohutný,s výraznou mechanikou pohybu.

V roce 2012 byl vybrán do plemenitby pro Plemennou knihu slovenského teplokrevníka v ČR.

Přináší potřebnou krev plnokrevných rodin i hřebců, v minulosti výrazně osvědčených v českém překážkovém sportu a chovu překážkových koní

Foto: Šárka Votavová