Hlasujte pro nejkrásnějšího koně: Divize D historická plemena

Hlasujte pro nejkrásnějšího koně: Divize D historická plemena

Divize historických plemen ankety Nejkrásnější kůň ČR (2014) nabízí skutečně reprezentativní sestavu. Lze proto očekávat drama na velmi solidní úrovni. Bude to souboj velkého favorita s trojicí běloušů, kteří mají jediný cíl – porazit ho. Svůj hlas tomu nejkrásnějšímu můžete udělit ve dnech 23. – 29. 6. na www.nejkuncr.cz.

Fríský kůň
PIETER  VAN  DIPHOORN
Hřebec, vraník, nar. 2005
Otec: Karel 370
Matka: Marissa (po Leffert 306)
Chovatel: Ensing, Diphoorn (Nizozemsko)
Majitel: Vendula Šponarová, Stáj Studánka (Varnsdorf)

Nej2014-fríský-kůň-1-kopie

Typický představitel plemene se narodil  v známém chovu rodiny Ensing z Diphoornu, v Nizozemsku.
Do České republiky byl importován ve věku 10 měsíců Vendulou Šponarovou, která si ho vybrala především na základě velmi dobrého původu.
Pieter  při své výšce 170cm  vyniká nejen exteriérem, ale také velmi dobrým pohybem.
Je to velký hřebec barokního typu s velmi přátelskou povahou, učenlivý, nekonfliktní a rád se předvádí.
V loňském roce se zúčastnil svodu fríských koní v Hradištku u Sadské, kde  navíc vystupoval v doprovodném programu. Ve své kategorii  hřebců získal titul Ster a titul šampiona hřebců. V letošním roce také začal svoji drezurní kariéru a má za sebou již několik startů v soutěžích na stupni S.
Pieter se každoročně účastní všech větších akcí spojených s koňmi, kde je předváděn jak v drezúře, tak na dvou lonžích či ve volnosti.
Má za sebou nespočet vystoupení, kde vždy sklízí veliké ovace.
Již tradičně se účastní výstavy Kůň v Lysé nad Labem, Mezinárodní výstavy hospodářských zvířat v Brně a mohli jste ho zhlédnout i v Black horse Show. Minulý rok se také předvedl v nejlepším světle na charitativní akci Fríští koně pro Kapku naděje.

Foto: Petr Šimek

Lipický kůň
2757 FAVORY III CZ
Hřebec, bělouš, nar. 1995

Otec :   4408 Favory I CZ (dříve Favory VIII – 10)
Matka:    6-324 Bělka (Neapolitano VIII-25), po Neapolitano VIII Saragosa
Chovatel: Eva Juřičková, Buchlovice
Majitel: Barbara Bachmann Smrkovsky, Dražovice (Sušice)

Nej2014-lipický-kůň-1-kopie
Lipický plemenný hřebec, narozený v České republice, je typickým představitelem linie Favory z Národního hřebčína Topolčianky (Slovenská republika).
Do plemenitby byl zařazen v roce 1999 v ZOO Zlín –  Lešná, s počtem bodů 7,86.
V současnosti má 29 narozených potomků, reprezentujících toto historické plemeno v ČR.
Tři jeho dcery jsou zařazeny v HPK, jedna v PK a tři v ostatních plemenných knihách.

Favory je velice charakterní hřebec s korektními chody, velmi dobře vychovaný a dobře spolupracující pod sedlem.
Účastní se výstav v Lysé nad Labem a dalších přehlídek hřebců a klisen, kde se prezentuje s majitelkou v sedle v ukázkách barokního ježdění.
Poznámka:
Hřebec 2757 Favory III CZ byl nominován po osobní dohodě pořadatele ankety s majitelkou koně. Svaz chovatelů lipického koně ČR totiž oznámil, že se letošního ročníku nehodlá se žádným koněm zúčastnit.

Foto: Barbara Bachmann Smrkovsky

Pura Raza Espaňola (PRE)
FUSILERO III

Hřebec, bělouš, nar. 1998
Otec:  Victorioso VII.
Matka: Hipica II. (po Hispano VIII)
Chovatel: E. B. Rodriguez, Valladolid, Španělsko
Majitel: MUDr. David Grunthal a Mgr. Vanda Bělinová, Těchařovice (Milín)

nej_pre_1

Fusilero III pochází z linie Salvador Guardiola Fantoni a to jak z matčiny, tak otcovy strany. Tyto linie jsou tradičně známy pro šlechtění drezurně talentovaných PRE.
Fusilero je dokonce dvakrát prochován na hřebce Maromo. To je jeden ze zakladatelů tohoto slavného chovu a otec legendárních PRE hřebců jako jsou Educado, Centella V, Hispano VIII, Dominanta, Chorlito, Lejano nebo Ebanisto II. Tito synové vynikají korektní mechanikou pohybu a svou schopností ji předat na potomky.
Fusilero III byl uchovněn ještě ve Španělsku a v ČR má již tři potomky, samé hřebečky.
Prezentuje se v v drezúře s jezdkyní Vandou Bělinovou.
Dosahuje dobrých výsledků zatím na úrovni S, ale nyní je již připravován na soutěže nejvyššího stupně obtížnosti Grand Prix.
Foto: Barbora Kalinová

Starokladrubský kůň
GENERALE PASTORELLA VII

Hřebec, bělouš, nar. 2004
Otec: 830 Generale Aversa XLIX
Matka: 257 Pastorella (po Sacramoso Aboca XL)
Chovatel: Národní hřebčín Kladruby nad Labem, s.p.
Majitel: Národní hřebčín Kladruby nad Labem, s.p.o.
Míry: 167/178, 198, 22,5 cm

Nej2014-starokladrubský-kůň-1-kopie

Starokladrubský plemenný hřebec 1428 Generale Pastorella VII je v současné době kmenovým plemeníkem Národního hřebčína Kladruby nad Labem, s.p.o., tedy hlavním zástupcem klasického kmene Generale založeného již v roce 1787.
Hřebec se vzácným původem přísluší k rodině Almerina-Aluta (1769).

Zajímavostí je, že Generale Pastorella VII měl prapředka stejného jména, plemenného hřebce Generale Pastorella V. Ten se narodil v roce 1813, tedy před více než 200 lety.
Jeho dědem byl zakladatel kmene hřebec General (*1787), syn plemeníka Imperatore a vnuk slavného hřebce Pepoli, od kterého odvozujeme celou historii současného chovu starokladrubských koní.

Otcem hřebce Generale Pastorella VII je zasloužilý starokladrubský plemeník a úspěšný reprezentant Národního hřebčína Kladruby nad Labem ve sportu (soutěžích přežení) Generale Aversa XLIX.
Ve věku 18 let se těší výborné kondici a stále je aktivní v reprezentativní službě a v chovu, což svědčí o jeho vynikající konstituci.
Hřebec vyniká výbornou mechanikou pohybu. Narodilo se po něm celkem 26 potomků, z toho 3 hřebci a 6 klisen byli zapsáni do chovu.

Matkou je klisna 257 Pastorella, která dala během života 13 hříbat a tím se řadí k nejproduktivnějším klisnám kladrubského základního stáda.

Generale Pastorella VII absolvoval výkonnostní zkoušky pro starokladrubské hřebce jako čtyřletý v Kladrubech nad Labem, s vysokým hodnocením za typ (7,80), výkonnost (8,96) a mechaniku pohybu (8,77).
Díky těmto vlastnostem a výbornému charakteru je jedním z nejúspěšnějších koní ve spřežení Jiřího Nesvačila jun. – společně reprezentují Národní hřebčín Kladruby nad Labem, s.p.o., ale i Českou republiku na mezinárodních závodech.
V loňském roce byla vrcholem jejich spolupráce účast na Mistrovství světa dvojspřeží v Topolčiankách, kde obsadili 7. místo v maratónu.
V sezóně 2014 je zapřahán do závodního čtyřspřeží Jiřího Nesvačila a společným cílem je nominace na Světové jezdecké hry. Zatím se jim v cestě za tímto cílem daří velmi dobře. Čtyřspřeží, ve kterém je Generale Pastorella VII zapřahán, zvítězilo letos v dubnu v Rudolfově poháru v Kladrubech nad Labem a obsadilo skvělou druhou příčku na mezinárodních závodech spřežení v Němčicích.

Po Generale Pastorella VII, který působí v plemenitbě od roku 2010, je v hřebčíně narozeno 18 hříbat (7 hřebců a 11 klisen). Potomstvo je zatím v odchovu.

Foto: Vladimír Valenta