Historické milníky a zajímavosti třetí kvalifikace

Historické milníky a zajímavosti třetí kvalifikace

Od roku 1993 je vrcholem dostihového dne na konci srpna třetí kvalifikace na vrchol sezóny, Velkou pardubickou a od roku 1997 je nedílnou součástí také dostih druhé kategorie, který nesl označení Cross country Peruána a letos bude odběhnut jako Cena společnosti Explosia na 5200 metrů. V srpnu se několikrát na dostihové dráze představili protagonisté říjnové Velké pardubické, proto je dobré mít oči na stopkách. Níže si představíme několik zajímavostí ze srpnového dostihového dění.

1993

Právě v tomto roce se konal první ročník srpnové kvalifikace, tak jak ji známe dnes. Distance dostihu byla 5500 metrů, na start se postavilo sedmnáct koní, kteří bojovali o celkovou dotaci 70 tisíc korun. Zápisné bylo tehdy dvě procenta z celkové ceny dostihu. Po boji o jednu délku zvítězil šestiletý Veron v sedle se svým trenérem Josefem Váňou. Na druhém místě doběhl Čakron a na třetím Lověnka, kolem cílového mezníku proběhlo celkem jedenáct koní. Čas vítězného Verona byl velmi kvalitní 7:03,0. Kdo uhodl vítězství Verona, bral 34 korun za deset vsazených, zmiňované velké pořadí bralo 2718 korun za deset vsazených.

22

Tolik ročníků srpnové kvalifikace se konalo na distanci 5800 metrů. Poprvé se na dnes již „klasické“ distanci běželo v roce 1994, bylo na startu 17 koní a 11 jich dokončilo. Dotace tehdy byla 100 tisíc korun, letos stejně jako v loňském roce se poběží o celkovou dotaci 400 tisíc korun, která bude rozdělena mezi sedm nejlepších v cíli.

3

Od roku 1993 najdeme pouze tři koně, kteří vyhráli srpnovou kvalifikaci a následně vyhráli Velkou pardubickou (pravděpodobnost, že se tak stane i letos je 16 procent). Prvním, kdo získal zajímavý double, byl v roce 2001 Chalco (na fotografii), o šest let později na něj navázala Sixteen a třetím se stal v roce 2011 Tiumen. Všechny tři připravoval legendární Josef Váňa. Pozdější vítěz se v srpnu představil ještě v dalších čtyřech případech. Poprvé v roce 1996 Cipísek, který v kvalifikaci skončil na druhém místě, v roce 2002 byl Maskul v kvalifikaci třetí, v roce 2009 Tiumen čtvrtý a v roce 2012 Orphee des Blins také třetí. V součtu to znamená, že třetina posledních vítězů Velké využila k rozběhání právě srpnovou kvalifikaci.

1997

V tomto roce se poprvé běžel kros druhé kategorie, který také slouží jako přípravný dostih na Velkou pardubickou. Tehdy se běžel na 4400 metrů, později se jeho distance prodloužila na rovných pět kilometrů a od roku 2004 se běhá na trati 5200 metrů. Prvním vítězem se stal Vronsky v sedle se svým trenérem Josefem Váňou a o necelé dva měsíce později dokázal vyhrát Velkou pardubickou. Ambice vítězů tohoto dostihu nejsou ve Velké rozhodně malé a tento dostih si zaslouží stejnou pozornost jako samotná kvalifikace.

5

V pěti případech se stal vítěz krosu druhé kategorie vítězem Velké pardubické. Na Vronského navázal v letech 1998 až 2000 Peruán, pro kterého to byla pravidelná rozcvička před Velkou. Ve stopách Vronského a Peruána se vydala v roce 2013 Orphee des Blins. V roce 2010 dokončil pozdější vítěz Tiumen na druhém místě a v roce 2005 doběhl Maskul šestý, ale druhou říjnovou neděli triumfoval. V roce 2014 finišoval v tomto dostihu na pátém místě Al Jaz a o sedm týdnů později pořádně prohnal Orphee des Blins, když skončil o necelou délku na druhém místě.

14

Při srpnovém dostihovém dni, ať už v kvalifikaci nebo ve dvojkovém krosu, se pozdější vítěz Velké pardubické představil ve čtrnácti ročnících od roku 1993, kdy byl poprvé na programu kvalifikační dostih. V sobotu odpoledne se představí ve dvou sledovaných dostizích 21 koní, kteří figurují na přihláškách do 126. Velké pardubické s Českou pojišťovnou, deset se jich již kvalifikovalo.

3

Nejúspěšnější jezdci obou sledovaných dostihů dosáhli tří vítězství v každém. V kvalifikaci si hattrick připsali Josef Váňa, jeho jmenovec Bartoš a Jan Faltejsek. V kratším klání se mohou pochlubit trojicí zásahů Zdeněk Matysík, opět Josef Bartoš a Dušan Andrés. Alespoň jeden ze srpnových vrcholů vyhrálo celkem 21 jezdců, mezi nimi najdeme i tři cizince, Vladislava Snitkovského, Petera Gehma a Liama Treadwella.

11

Tolik srpnových překážkových vrcholů vyhráli od roku 1993 svěřenci Josefa Váni. Od roku 1993 se konalo celkem 23 kvalifikací a 19 „dvojek“, a tak koně z Mlýnců či Bohuslavi vyhráli každý čtvrtý ze sledovaných dostihů. Osmkrát se Váňou připravovaný kůň prosadil v kvalifikaci a třikrát ve dvojkovém krosu. Druhé místo v trenérském žebříčku patří Čestmíru Olehlovi se šesti úspěchy, čtyři čárky má na kontě Radek Holčák a tři jeho otec společně s Lenkou Horákovou. Celkem vítěze jednoho ze srpnových vrcholů dokázalo připravit šestnáct trenérů, mezi kterými najdeme tři ženy, Lenku Horákovou, Hanu Kabelkovou a Zdenu Havlíčkovou.

7:19,61

To je rekordní čas srpnové kvalifikace, jehož svědky jsme byli v roce 2013, když zvítězil Trezor pod Josefem Bartošem. Na distanci 5800 metrů se běželo 22 kvalifikací. Sedmkrát čas vítěze převyšoval osm minut, naposledy to bylo už v roce 2002. Desetkrát se čas vítěze pohyboval mezi sedmi a půl a osmi minutami. Od roku 2010 se kvalifikace pořádně zrychlila, výsledné časy jsou pod sedm a půl minuty, pouze v roce 2014 byl Kasim o 1,23 vteřiny pomalejší. Od roku 2004 je čas vítěze vždy lepší než 7:41,0.

6:34,75 Dvojková cross country má rekordní čas z roku 2007, kdy se prosadil Moning Let s Dušanem Andrésem. Od roku 2004, kdy se běhá na distanci 5200 metrů, jsme třikrát byli svědky výsledného tempa nad sedm minut. Hranicí kvality se v tomto dostihu ukazuje čas 6 minut a 45 vteřin, tato meta byla pokořena z dvanácti případů pětkrát. Loni Reaper zaostal za hranicí kvality o pouhých 19 setin vteřiny.

338

Ve 23 ročních třetí kvalifikace se na startu objevilo celkem 338 koní, což dává průměr mezi čtrnácti a patnácti na jeden ročník. Letos je využita maximální kapacita dvaceti míst, pokud by byla kapacita vyšší, byl by vyšší i počet startujících. Dvacet koní na startu třetí kvalifikace jsme zatím viděli pouze jednou, a to v roce 1998. Naopak nejméně startujících, deset, jsme viděli v roce 2007. Zhruba dvě třetiny startujících ve třetí kvalifikaci proběhnou okolo cílového mezníku, ve 23 ročnících to bylo celkem 217 koní. Pokud by pravděpodobnost platila i v sobotu, proběhne cílem 13 koní.

219

Zájem o start ve dvojkovém krosu je o něco menší než o kvalifikaci. Za devatenáct ročníků se celkem představilo 217 koní, což je průměr mezi jedenácti a dvanácti na dostih. Úspěšnost je však totožná s kvalifikací, také dokončují dvě třetiny účastníků, v součtu celkem 141. Pokud by se předpoklady potvrdily, znamenalo by to letos deset koní v cíli. Letošních šestnáct startujících je vyrovnáním nejvyššího počtu z roku 2006. Naopak nejméně koní na startu bylo v roce 2000, pouhých šest.

4,9:1

To je průměrný kurz vítěze srpnové kvalifikace od roku 2003, kdy jsou kurzy k dispozici. Většinou se prosazují koně s nízkými kurzy, dokonce třikrát se prosadili dokonce desetinoví favorité. Pouze ve dvou případech vyhrál kůň s dvouciferným kurzem. V roce 2010 Aspirant byl nabízen 16:1 a v roce 2014 Kasim 10:1. Třetí nejvyšší kurz jsme zaznamenali v roce 2007, kdy vyhrála Sixteen s kurzem 6:1. Ani druhé sledované klání příliš překvapení nenabízí. Průměrný kurz je od roku 2003 velmi podobný jako v kvalifikaci, 4,8:1. Jediným dvouciferným vítězem byla Teresina v roce 2009, 12:1. Naopak desetinou vítězkou se stala v roce 2013 Orphee des Blins, 1,8:1.

Před 20 lety…

V roce 1996 se konala třetí kvalifikace v sobotu 24. srpna jako Velká cena IPB na 5800 metrů. Na startu bylo patnáct koní a zadrženě o devatenáct délek vyhrála jedenáctiletá hnědka Lydka, kterou pro Stáj Jantar Světlá Hora připravoval Čestmír Olehla. V sedle vítězky byl Miroslav Václavík. Na druhém místě skončil pozdější vítěz Velké pardubické Cipísek a trio nejlepších doplnil hnědák Vinci. Celkem okolo cílového mezníku proběhlo deset koní. Čas vítězné Lydky byl z dnešního pohledu podprůměrný 8:12,0.

Před 10 lety…

V sobotu 26. srpna mohli diváci na pardubickém závodišti jako první sledovat Cenu společnosti Štěpánek, dvojkový kros na 5200 metrů. Na startu bylo šestnáct koní a okolo cílového mezníku proběhlo osm z nich. Velmi lehce o deset délek vyhrál dvanáctiletý hnědák Maskul připravovaný Františkem Holčákem a odjetý Radkem Havelkou. Na druhém místě skončila Ligreta a třetí byl Sater. Maskul odskočil do dostihu jako druhý favorit v kurzu 3,5:1. Favoritem byl Sater 3:1. Následujícím bodem programu byla Velká cena Skanska, třetí kvalifikační dostih na Velkou pardubickou. Na startu bylo jen třináct koní a velmi lehce o osm délek zvítězil jedenáctiletý hnědák Hastaven, na druhém místě doběhla Registana, pro kterou to byl poslední dostih v dlouhé a úspěšné kariéře. Na třetím místě doběhl Klip. Právě Registana nastupovala v roli desetinové favoritky, 1,8.1. Čas vítězného Hastevena byl 7:34,23, což byl tehdy druhý nejrychlejší čas v historii třetí kvalifikace.

Zdroj: www.pardubice-racecourse.cz