Hřebčín v Kladrubech opět získá klasicistní zelenou fasádu

Hřebčín v Kladrubech opět získá klasicistní zelenou fasádu

Národní hřebčín v Kladrubech nad Labem prodělává nákladnou rekonstrukci. Stavební práce začaly zhruba před dvěma týdny a v objektech již hlučí sbíječky i bagry. Po dokončení oprav, které by měly trvat do konce letošního roku, se hřebčínu vrátí jeho klasicistní vzhled, a to včetně zelené fasády. ČTK to dnes řekli zástupci hřebčína.

1392207911 P201402120567701

„Chceme hřebčín navrátit do jeho původní podoby. Po poslední velké rekonstrukci v 19. století se hřebčín přestavěl v klasicistním stylu,“ řekl ředitel hřebčína Jiří Machek.

Původní koňskou oboru nechal císař Rudolf II povýšit na císařský dvorní hřebčín v roce 1579. Postupně pak v Kladrubech přibývaly nové objekty. Jejich barokní vzhled se dochoval pouze na hřbitovní kapli. Zbylé památky jsou v klasicistní přestavbě. Památkově chráněné objekty mají v současnosti žlutou barvu.

„V 80. letech se hřebčín vrátil k barokním barvám fasád, kdy se používaly teplé barvy – žlutá nebo růžová. Podle císařského výnosu ale byly všechny hřebčíny zelené. Pojedeme do muzea ve Vídni zjišťovat původní receptury barev. Dělají se i rozbory fasád v místech, kde se dochovala původní barva,“ řekl koordinátorka projektu Lenka Dudová.

V hřebčíně se opravuje 17 budov a dalších pět volných prostranství nebo sousoší. Jde o stáje, zámek, kostel, kapli, hájovnu, vodárenskou věž a kočárovnu v Kladrubech, hříbárnu Františkov v Selmicích a stáje Josefov. Na stavbě v současnosti pracuje okolo 70 dělníků a v příštích týdnech a měsících jich bude až 250.

„Ještě se dodělávají restaurátorské průzkumy na zámku. Dělají se hrubé stavební práce. Vybourávají se nepůvodní příčky, podlahy, demontuje se ustajovací technologie. Na hříbárně ve Františkově se sundává střešní krytina a krovy,“ popsal postup prací ředitel Machek.

Více se dočtete na financninoviny.cz