Hana Pokorná: Mým cílem je vydržet mezi skokovou špičkou

Hana Pokorná: Mým cílem je vydržet mezi skokovou špičkou

Po Velké ceně Ptýrova, kterou v neděli 19. srpna vyvrcholí čtyřdenní závody Skokového poháru České pojišťovny, by se poprvé v jedenáctileté historii tohoto extraligového seriálu v parkurovém skákání moha dostat na vedoucí pozici žena! Reálnou šanci k tomu má osmatřicetiletá Hana Pokorná. Hana Pokorná a Chanell

Hana Pokorná prvněkralovala v BrněHana Pokorná v Brně

 

Na Jiřího Skřivana sice ztrácí v tuto chvíli ještě 13 bodů, za vítězství v ptýrovském závodě na stupni T** (150 cm) jich ovšem může získat osmnáct. Navíc má výhodu, že doposud bodovala pouze pětkrát, zatímco Skřivan o jednou více. A právě nejlepších šest bodovaných závodů se započítává do průběžného pořadí, z něhož vzejdou na konci září čtyři finalisté.

Pokud by tedy Hana Pokorná v neděli zvítězila a Jiří Skřivan byl hůře jak desátý, stala by se lídrem seriálové soutěže, což se zatím žádné jiné ženě ještě nepodařilo. „V minulosti byli mezi finalistkami Lucie Poláková či Barbora Tomanová, ale z vedoucí pozice určitě nepostupovaly,“ vzpomíná Jiří Skřivan. Možná se tak schyluje k historickému okamžiku. Hana Pokorná se však tímto rozhodně nenechává znervóznit, jelikož účastí na Skokovém poháru České pojišťovny se především baví. Jak přiznala v následujícím rozhovoru, s aktuálním stavem je nadmíru spokojena a o mnoho vyšší cíle ve sportu nemá.

Jak vnímáte zvýšený zájem o svoji osobu po letošních úspěších ve Skokovém poháru?
Přiznám se, že mě tato otázka trochu pobavila. Vůbec nic takového nepociťuji. Když se mi podařilo vyhrát Velkou cenu Brna, tak mi docela dost lidí volalo, kteří to normálně nedělají, ale např. po dalším závodu v Suché, kde jsem také zvítězila, tak to již takové rozhodně nebylo. Lidé v mém okolí to začali brát trochu jako samozřejmost.

Původně jste se nechala slyšet, že není vaším cílem kvalifikovat se do finále Skokového poháru České pojišťovny. Změnila jste od té doby názor?
Pravdou je, že to není mojí prioritou. Tou bylo uspět na mistrovství České republiky. Vůbec jsem totiž neplánovala objíždět více kol. Jak se mi však v kvalifikačních kolech dařilo častěji, tak jsem postupně názor začala měnit a po rodinné poradě jsme se domluvili, že mi umožní jednotlivé závody objíždět. Je krásné, že se úspěchy dostavují i nadále, ale stále si nejsem jistá, zda chci podstoupit finále se střídáním koní. Úplně mi stačí ke štěstí, že jsem mezi nejlepšími čtyřmi jezdci průběžného pořadí, a kdyby se mi podařilo zůstat na druhé příčce, tak to bude pro mě naprosto zázračná sezona.

Zaujala mě poznámka s tou rodinnou poradou. Musíte se doma ptát, zda smíte jet na závody?
Mám tři děti, z toho jsou dvě ve věku 2 a 5 let. Bez pomoci babiček a dědečků bych to tudíž vůbec nemohla zvládat. S manželem je nemůžeme brát na závody, protože by to pro ně bylo příliš náročné. Když jsou u prarodičů, tak nemám výčitky, že jezdím s koňmi po celé republice. Jsem jim tak moc vděčná, že mi řekli: „Jo, jeď, my to zvládneme. Udělej si plán závodů a my s tím budeme počítat!“

Manžel jezdí s vámi?
Občas, ale většinou na akcích nepřespává. Když je místo konání dostupné tak do tří hodin autem, jezdí se podívat na Velkou cenu. Ve Strakonicích přijel dokonce i s pětiletým Peťulkou. Když jsou závody dál, tak nejezdí, jelikož v neděli opět vyzvedává děti a já se většinou vracím ať pozdě v noci. Má to tedy také takto limitované.

Jak zvládáte tento finančně náročný sport utáhnout z rodinného rozpočtu?
Nebýt toho, že manžel podniká a je ochoten tento můj koníček podporovat, tak bychom to nezvládali. Zabývá se výrobou krmných směsí pro hospodářská zvířata. Pod společností Zemědělské služby Dynín je vlastně založen i náš jezdecký klub.

Takže vyrábíte i krmiva pro koně?
Ano, máme také tři základní řady krmných směsí pro koně, ale naším hlavním zaměřením jsou krmiva pro výkrm kuřat, prasat a skotu. Máme také prvovýrobu, dvě vlastní výkrmny drůbeže a kravíny. O rozšíření nabídky pro koně dost uvažujeme, jelikož od příštího roku bych se měla vrátit po mateřské do práce. Jednou z cest je spojit příjemné s užitečným a zaměřit se více na produkty pro koně.

Jaký vztah mají vaše děti ke koním?
Nikolu, které je již 18 let, příliš koně nikdy příliš nelákali. Základy ježdění ovládá, ostatně v jejich blízkosti vyrůstala, ale má k nim takový volnější vztah. Péťa se o koně také moc nezajímá. Když jsem se ho nedávno ptala, zda nechce svézt, tak mi odpověděl: „To je dobrý, já už jsem jednou jel.“ Více ho přitahují traktory, kombajny a podobně. Nejblíže ke koním tak asi bude mít malá Johanka. Je to taková dračice a už teď chce pořád nosit helmu, různě s sebou tahá bičík a chce se mnou jezdit „na koníky“.

Jak vzpomínáte na své jezdecké začátky?
Co se ježdění týče, tak již od čtyř let jsem lezla na kdejakého koně. Pocházím z vesnice a tam jsem k nim nikdy neměla daleko. Kdykoliv byla možnost chodit do nějakého jezdeckého klubu, tak jsem se o to usilovně snažila. Problém byl akorát v tom, že jsme se často stěhovali. K závodění jsme se tak dostala až docela pozdě. První větší šanci jsem dostala ve 24 letech ve společnosti Panství Bechyně.

Jste při závodech velká trémistka? Je o vás známé, že si dlouze procházíte kury soutěží a před startem si ještě znovu prstem ukazujete, kudy pojedete…
Mám takový svůj rituál, ale nedá se říct, že bych byla trémistka. Největší trému jsem měla při letošním mistrovství České republiky, když se očekávalo, že musím uspět. Při Skokovém poháru to tak neprožívám. Parkur si procházím dvakrát, když startuji se dvěma koňmi. Nemám problém si jej zapamatovat, ale vždy si chci projít trasu přesně tak, jak ji pojedu – a to vždy nebývá s každým z nich stejně.

S kým trénujete?
Co se skákání týče, tak největší podíl na mém úspěchu má Jaroslav Jindra. Snažím se za ním na tréninky dojíždět pravidelně a mívá také u nás skoková soustředění. Pokud to jde, vybírám si závody, na které jezdí i on. Vždy mi umí výborně poradit a je pro mě velkou oporou.
Od jara jsem začala také trénovat s Juliannou Weinberg-Lessing, s níž pracuji hlavně na vylepšení sedu, a pracujeme na drezurní přípravě, kterou ani v parkurovém sportu nelze podceňovat. Beru to jako velmi přínosné, škoda jen, že se přes sezonu nemůžeme pro velké časové vytížení potkat.

Hana Pokorná a ChanellHana Pokorná a Chanell

Nejvíce úspěchů nyní sbíráte s jedenáctiletým hannoverským hnědákem Chanellem. Dá se o něm říci, že je to váš životní kůň?
Ne tak úplně. Velmi úspěšná jsem byla i s Etosem, s nímž jsem vyhrála spoustu závodů, nebo také s Captain´s Cartouchem. S tím jsem dokonce vyhrála v roce 2008 na mosteckém závodišti i mistrovství České republiky v kategorii družstev, kdy jsme jako jediní obě kola dokončili čistě. Bohužel – jeho nejlepší sportovní léta jsem protěhotněla a dnes mu je již čtrnáct let. Dá se tedy říci, že jsem měla tři životní koně.
Ačkoliv nemám nyní touhu najít nového, ještě lepšího koně, než je Chanell, tak mi je jasné, že pokud se budu chtít udržet mezi špičkou, časem bude muset přijít někdo další. Vedle Chanella mám nyní dva sedmileté koně – valacha CV a hřebce Portose TS. Právě u Portose věřím, že by mohl jít ve stopách Chanella.

Čeho byste chtěla v jezdectví ještě dosáhnout?
Můj cíl je udržet se v české skokové špičce. Tímto sportem se v první řadě bavím a nemám přehnané ambice. Je pro mě úžasné mít krásné tři děti, rodinnou pohodu a přitom mít možnost závodit mezi jezdci profesionály. Netoužím objíždět velké mezinárodní akce a být více na cestách, než doma. V tomto směru jsem tedy svého cíle již dosáhla a snad to takto vydrží co nejdéle.