Grand Prix C-E-T v Lysé při festivalu pro Štětinu

Grand Prix C-E-T v Lysé při festivalu pro Štětinu

Vrcholem skokové části Jezdeckého festivalu v Lysé nad Labem byla v pátek 24. března Grand Prix Czech Equestrian Teamu. V nejnáročnější dvoukolové skokové soutěži těchto závodů nakonec zvítězil Jan Štětina, který sedlal koně Zento-S…

Napínavý průběh Velké ceny sledovaly zcela zaplněné ochozy haly „C“ výstaviště v Lysé nad Labem. Ze čtrnáctičlenného startovního pole se šest dvojic dostalo do druhého kola bez trestných bodů. Dalo se tak očekávat, že právě mezi těmito jezdci se rozhodne o vítězi. Trestné body z obou kol se sčítaly, v případě jejich rovnosti pak rozhodoval o pořadí soutěžících lepší čas druhého kola.

Jan Štětina. Foto: Kateřina Návojová

Dvoukolovou soutěž 130 až 140 centimetrů vysokou dokončila jako první zcela bezchybně Veronika Turečková s Einsteinem. S trasou druhého kola si navíc poradila velmi rychle, čímž dostala pod tlak zbytek startujících. Jan Štětina sedlal v této zkoušce dva koně. S Verdim-S projel trasu o pár desetin rychleji než Veronika Turečková, chyba z prvního a poté i druhého kola ho však připravila o možnost dobrého umístění. Větší naděje měl se Zentem-S, s níž dokončil první kolo bezchybně a do druhého kola nastupoval jako jeden z posledních. I s druhým parkurem si poradili výborně a jako jediní dokázali dokončit v čase kratším než 47 vteřin. S náskokem více jak dvou sekund na ostatní nakonec zaslouženě zvítězili. Zento-S byl v loňské Grand Prix Czech Equestrian Teamu při festivalu v Lysé nad Labem třetí, tehdy ho však sedlal ještě Jiří Luža, který před rokem startoval i s Benitem-S, s nímž zvítězil. Plzeňská stáj Schneider si tak podruhé v řadě připsala festivalové prvenství v hlavní skokové soutěži.

Třetí příčku si za svůj výkon v letošní lysolabské Velké ceně vysloužili Martin Šoupal a Femina 1, kteří také dokončili obě kola bezchybně. Čtvrtou pozici získal Tomáš Lomský s New Dancerem a elitní pětku uzavřel Rudolf Doležal s Corijanou 1. Ten startoval v úplném závěru soutěže a mohl na poslední chvíli připravit Jana Štětinu o vítězství. Jedna chyba ho však nakonec posunula na pátou pozici.

Během pátečního dne se uskutečnily ještě další tři skokové soutěže. Dopoledne bylo na programu i klání pro dvoučlenné týmy, v němž se radovalo mělnické duo Denisa Vegrichtová a Viktorie Šusterová. Před samotnou Grand Prix proběhla soutěž S* (125 cm), v níž nenašla přemožitele Andrea Halíková. O závěr dne se pak postaral turnaj v Pony-games, což jsou štafetové soutěže dětí na ponících. Divákům se představil výběrový tým z České republiky a pozvánku k utkání přijalo družstvo z Rakouska. Právě rakouský výběr se nakonec radoval z vítězství.

V sobotu se během dopoledne uskuteční drezurní soutěže, v nichž se od půl desáté představí jezdci a koně ve volných sestavách na hudbu. Právě tyto tzv. küry jsou pro diváky velice atraktivní a zajímavé. Odpoledne bude věnováno další z estetických jezdeckých disciplín, a to voltiži.  Od 18.30 hodin se návštěvníci výstaviště v Lysé nad Labem těšit na večerní show program, který odstartuje skoková soutěž Mini-Maxi.